Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biblioteka w Szkole Podstawowej Nr 9 Dzierżoniów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biblioteka w Szkole Podstawowej Nr 9 Dzierżoniów"— Zapis prezentacji:

1 Biblioteka w Szkole Podstawowej Nr 9 Dzierżoniów
SKARBNICA WIEDZY Biblioteka w Szkole Podstawowej Nr 9 Dzierżoniów

2 Biblioteka w naszej szkole jest pracownią, która wspiera proces dydaktyczno-wychowawczy. Liczy pozycji, w tym ubytków. Zbiory biblioteki to woluminy oraz materiały multimedialne, również wykonane przez uczniów i pracowników naszej szkoły. Księgozbiór naszej biblioteki cały czas powiększa się. W ramach pracy biblioteki corocznie organizowana jest zbiórka książek oraz kiermasze, które pozwalają na zdobycie dodatkowych pozycji książkowych.

3 Uczniowie klas pierwszych rozpoczynają swoją edukację czytelniczo-medialną od uroczystego pasowania na czytelnika.

4 Formy pracy w naszej bibliotece są różnorodne
Formy pracy w naszej bibliotece są różnorodne. W celu przybliżenia uczniom twórczości autorów organizowane są prezentacje wybranych tekstów literackich i organizowane wystawy. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się organizowane konkursy przez bibliotekę. Uczestnicy przystępują do nich z wielkim zapałem.

5 Dwa razy w tygodniu odbywają się w bibliotece zajęcia koła MÓL KSIĄŻKOWY. Podczas tych zajęć uczniowie mają okazję zapoznać się z dobrą książką. Biorą też udział w elementach biblioterapii.

6 Od 2007 roku nasza biblioteka stała się Szkolnym Centrum Informacji
Od 2007 roku nasza biblioteka stała się Szkolnym Centrum Informacji. Biblioteka udostępnia zbiory i źródła informacji do nauki, pracy dydaktycznej oraz naukowo – badawczej. Wspomaga kształcenie uczniów oraz zachęca ich do własnej samodzielnej pracy. Ponadto rozbudza potrzeby czytelnicze i przygotowuje do wykorzystywania mediów jako narzędzi pracy intelektualnej.

7 Dzięki ICIM uczniowie mają dostęp do nowoczesnych technik informacyjno – komunikacyjnych. ICIM umożliwia im również indywidualne zdobywanie i przetwarzanie informacji dostępnej w Internecie oraz informacji multimedialnej poza systemem klasowo – lekcyjnym tj. słowniki, encyklopedie, atlasy, bibliografie, programy edukacyjne, poradniki.

8 Biblioteka posiada: - ICIM: 4 komputery z dostępem do Internetu służące do pracy dla uczniów i nauczycieli, - jeden komputer z dostępem do Internetu służący do pracy nauczycielom, - jeden komputer z programem bibliotecznym MOL OPTIVUM służący do pracy bibliotekarzowi - urządzenie wielofunkcyjne sieciowe,

9 Dzięki ICIM uczniowie mają bezpośredni dostęp do wiedzy, mogą poszerzać swoje wiadomości i zainteresowania. Czytelnicy korzystają z programów multimedialnych, Internetu, programów biurowych, w tym: edytorów tekstu, programów do tworzenia prezentacji multimedialnych, a także z programu Mol Optivum (katalogi i kartoteki). ICIM stworzyło warunki do wygodnego wyszukiwania informacji na dane tematy, korzystania ze stron edukacyjnych, a także możliwość wymiany informacji i doświadczeń za pomocą poczty elektronicznej.

10 Z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej korzystają także nauczyciele i uczniowie, którzy biorą udział w projektach europejskiej współpracy szkół eTwinning. Mają oni możliwość wymiany materiałów i komunikowania się z uczestnikami projektów ze szkół partnerskich.

11

12 Zarówno nauczyciele jak i uczniowie w dużym stopniu wykorzystują w ICIM programy biurowe.
Programy do MS OFFICE umożliwiają opracowanie materiałów dydaktycznych, redagowanie przez nauczycieli prac związanych z prowadzeniem procesu dydaktycznego: scenariusze, konspekty lekcji, protokoły, plany pracy, sprawozdania, regulaminy konkursów, zaproszenia, testy. Różnorodność i atrakcyjność zajęć przeprowadzanych w bibliotece oraz możliwość korzystania z Internetu powoduje, że uczniowie chętnie odwiedzają bibliotekę i wykorzystują możliwości zdobywania i przyswajania wiedzy.

13 Szkolne Centrum Informacji w szerokim stopniu przygotowuje użytkowników do życia w społeczeństwie informacyjnym. Praca w bibliotece od marca 2012r. sprzyja jeszcze bardziej prawidłowemu rozwojowi ucznia, gdyż pomieszczenie, w którym mieści się biblioteka zostało gruntownie wyremontowane i odnowione. Zakupiono również nowe meble, regały biblioteczne i krzesełka.

14 Dziękujemy za uwagę  Dzierżoniów, kwiecień 2012


Pobierz ppt "Biblioteka w Szkole Podstawowej Nr 9 Dzierżoniów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google