Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z jakim problemem może spotkać się mój rówieśnik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z jakim problemem może spotkać się mój rówieśnik"— Zapis prezentacji:

1 Z jakim problemem może spotkać się mój rówieśnik

2 Przemoc w szkole Przemoc to nie tylko bicie, ale wszystkie sytuacje, kiedy silniejszy, bardziej pewny siebie lub starszy uczeń/grupa uczniów krzywdzi słabszego od siebie.

3 Formy przemocy szkolnej to:
Bezpośrednia przemoc fizyczna - bicie, kopanie, plucie, popychanie, szarpanie, wymuszanie pieniędzy, zabieranie przedmiotów, niszczenie własności, przezywanie, wyśmiewanie Bezpośrednia przemoc słowna i niewerbalna - dokuczanie, przezywanie, wyśmiewanie, obrażanie, ośmieszanie, grożenie, rozpowszechnianie plotek i oszczerstw (również poprzez sms-y i Internet), pokazywanie nieprzyzwoitych gestów Pośrednie formy przemocy - namawianie innych do ataków fizycznych lub słownych, naznaczanie, wykluczanie i izolowanie z grupy

4

5 Cyberprzemoc Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży.

6 Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:
wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają podszywanie się pod kogoś w Sieci Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę.

7 Pamiętaj ! Jeśli ktoś dokucza Ci, obraża, nęka lub ośmiesza za pośrednictwem Internetu - masz prawo się bronić. Ważne abyś powiedział o takiej sytuacji zaufanej osobie dorosłej - rodzicom, wychowawcy, czy szkolnemu pedagogowi.

8

9 Internet jest dostępny dla każdego
Internet jest dostępny dla każdego. Nie musi być zły, może dawać nam wiedze , ale trzeba umieć z niego bezpiecznie korzystać.

10 10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu
Pamiętaj, że w Internecie nie wiesz z kim tak naprawdę rozmawiasz. Nie przeglądaj stron oznaczonych ostrzeżeniami o nieodpowiedniej treści. Nie podawaj danych osobowych na podejrzanych stronach. Nie klikaj w podejrzane linki. Pamiętaj swoje hasła i ich nie udostępniaj osobom trzecim. Nie ignoruj ostrzeżeń zapory sieciowej. Przestrzegaj ostrzeżeń programu antywirusowego. Pobieraj tylko legalne pliki. Nie udostępniaj dokumentów nie należących do Ciebie. Pamiętaj o przestrzeganiu zasad dobrego wychowania kiedy surfujesz po Internecie. 

11 Przemoc Domowa Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody

12 Przemoc domowa charakteryzuje się tym, że:
Jest intencjonalna. Przemoc jest zamierzonym działaniem człowieka i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary. Siły są nierównomierne. W relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą. Ofiara jest słabsza, a sprawca silniejszy. Narusza prawa i dobra osobiste. Sprawca wykorzystuje przewagę siły narusza podstawowe prawa ofiary (np. prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku itd.). Powoduje cierpienie i ból. Sprawca naraża zdrowie i życie ofiary na poważne szkody. Doświadczanie bólu i cierpienia sprawia, że ofiara ma mniejszą zdolność do samoobrony.

13

14 Słowo boli bardziej niż uderzenie dłonią

15

16 Każde złe słowo , czyn mogą sprawić że staniesz się OPRAWCĄ!

17

18 Nie zamykaj Oczu REAGUJ!

19

20 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Z jakim problemem może spotkać się mój rówieśnik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google