Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Weihnachten.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Weihnachten."— Zapis prezentacji:

1 Weihnachten

2 Przygotowania Świąteczne
W Niemczech przygotowania do świąt zaczynają się już na 4 tygodnie przed Wigilią- w pierwszą niedzielę adwentu. Wtedy w większości mieszkań pojawiają się wieńce adwentowe z 4 świecami. W każdą niedzielę adwentową wolno zapalić tylko jedną świecę i dopiero w samą wigilię palą się 4 świece.

3 Co Niemcy wieszają na choince i co oznaczają te ozdoby?
jabłka – symbolizują zdrowie i urodę, orzechy zawijane w złotko - miały zapewnić dobrobyt i siły witalne, miodowe pierniki - dostatek na przyszły rok, opłatek - umacniał miłość, zgodę i harmonię w rodzinie, łańcuchy - wzmacniały rodzinne więzi lampki i bombki - miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości gwiazdka na czubku - to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem, dzwonki - oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie aniołki - to opiekunowie domu

4 Wigilijne potrawy barszcz z uszkami ryby przyrządzane na różne sposoby
kapusta z grochem pierogi z kapustą, paszteciki z grzybami kotleciki z ryżu z sosem grzybowym kluski z makiem, cukrem i miodem kompot z suszonych owoców zupa migdałowa Kulebiak i kutia

5 Wigilijne przesądy 1. W tym dniu nie należy się sprzeczać, kłócić ani płakać, bo niezgoda i smutek będą częste w domu aż do następnej Wigilii. 2. Zachorowanie lub zranienie się zapowiada słabe zdrowie przez cały rok 3. Jeżeli Wigilię pierwszy przyjdzie lub zatelefonuje mężczyzna to szczęście dla tego domu, a jeśli kobieta-to choroba lub inne niepomyślne zdarzenie. 4. Podczas wieczerzy wigilijnej nie należy zbyt dużo mówić czy przerywać innym, aby w przyszłym roku nie kłócić się i nie wyjawiać powierzonych sekretów.

6 Świąteczne wróżby 1. Jeżeli chcesz się przekonać, czy w nowym roku zakochasz się, zjedz jabłko i policz pestki. Jeśli liczba pestek jest parzysta, to odpowiedź jest pozytywna, a jeśli pestek będzie więcej niż sześć, to twoje szczęście będzie podwójne. 2. Przywłaszczenie sobie jakiegoś drobiazgu przynosi szczęście przez cały rok. Oczywiście rzecz trzeba właścicielowi w jakiś sposób niepostrzeżenie podrzucić. Nie należy natomiast niczego swojego pożyczać, bo wróży to straty. 3. Wszelkie długi, w miarę możliwości, wskazane jest do Wigilii zwrócić. 4. Dobrze jest mieć podczas wieczerzy nawet drobną sumę pieniędzy, aby nie cierpieć na ich brak przez cały rok. 5. Łuski z karpia spożytego podczas wieczerzy wigilijnej, noszone w portmonetce przez cały rok, przyciągną pieniądze.

7 Prezenty Prezenty przynosi pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia Mikołaj (der Nicolaus) lub też Dzieciątko Jezus (das Christkind). Często towarzyszy mu Knecht Ruprecht – postać negatywna, która straszy dzieci rózgą. Dzieci dostają też prezenty wcześniej – 6 grudnia w dzień Świętego Mikołaja. Dzieci wystawiają wówczas przed drzwiami swoje buty, mając nadzieję że Mikołaj napełni je słodyczami i owocami. Przynosi on ze sobą dużą księgę z której wyczytuje co dobrego a co złego dzieci zrobiły w czasie minionego roku. Czasami niegrzeczne dzieci dostają od niego rózgę, na ogół jednak każdy dostaje jakiś mały prezent.

8 Kolęda STILLE NACHT CICHA NOC
1. Stille Nacht! Heilige Nacht! Alles schläft; einsam wacht Nur das traute heilige Paar. Holder Knab im lockigten Haar, Schlafe in himmlischer Ruh! Schlafe in himmlischer Ruh! 2. Stille Nacht! Heilige Nacht! Gottes Sohn! O wie lacht Lieb´ aus deinem göttlichen Mund, Da schlägt uns die rettende Stund´. Jesus in deiner Geburt! Jesus in deiner Geburt! 3. Stille Nacht! Heilige Nacht! Die der Welt Heil gebracht, Aus des Himmels goldenen Höhn Uns der Gnaden Fülle läßt seh´n Jesum in Menschengestalt, Jesum in Menschengestalt 1. Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem, a u żłobka Matka Święta czuwa sama uśmiechnięta, nad Dzieciątka snem. 2. Cicha noc, święta noc, pastuszkowie od swych trzód biegną wielce zadziwieni, za anielskim głosem pieni, gdzie się spełnił cud. 3. Cicha noc, święta noc, narodzony Boży Syn, Pan wielkiego majestatu niesie dziś całemu światu odkupienie win.

9 Życzenie Fröhliche Weihnachten Ich wünsche dir Fröhliche Weihnachten Und eine Menge hübscher Sachen, Die das Leben dir versüßen Und viel Freude machen Wesołych Świąt Życzę Wesołych Świąt I wiele rzeczy dość, Życie, które słodzą I dużo radości.

10 Strony z których korzystałyśmy

11 Anna Pojawa I a Magdalena Milena Kupszta I a Monika Perkowska I a
Wykonawcy Anna Pojawa I a Magdalena Milena Kupszta I a Monika Perkowska I a


Pobierz ppt "Weihnachten."

Podobne prezentacje


Reklamy Google