Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Weihnachten in Deutschland Święta Bożego Narodzenia w Niemczech

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Weihnachten in Deutschland Święta Bożego Narodzenia w Niemczech"— Zapis prezentacji:

1 Weihnachten in Deutschland Święta Bożego Narodzenia w Niemczech
Edyta Chodorek i Katarzyna Kłyś kl. 3c

2 Boże Narodzenie u naszych sąsiadów to jedno z najważniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt w roku. Przygotowania do nich zaczynają się cztery tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu.

3 Adwentowy wianek (Adventskranz)
W większości domów znajdują się tzw. adwentowe wianki zrobione z gałązek jodły lub świerku przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń jodły symbolizuje -nadzieję, fiolet - refleksje nad przeszłością, a świeczki- światło. W każdą niedzielę zapala się jedną świecę, kiedy palą się wszystkie cztery, oznacza to, że przyszło Boże Narodzenie.

4 Tradycje związane z wieńcem adwentowym
Pierwszą świecę zapala się w I Niedzielę Adwentu i symbolizuje ona przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie przez Boga. Druga świeca zapalana jest w II Niedzielę Adwentu a symbolizuje ona wiarę patriarchów Narodu Izraelskiego w dar Ziemi Obiecanej. Trzecią świecę zapala się w III Niedzielę Adwentu i symbolizuje ona radość króla Dawida świętującego Przymierze z Bogiem. W IV Niedzielę Adwentu palą się już wszystkie cztery świece. Ostatnia z nich, czwarta świeca  symbolizuje nauczanie proroków, którzy zapowiadają przyjście Mesjasza i Jego Królestwa pokoju i sprawiedliwości.

5 Kalendarz adwentowy (Adventskalender)
Kolejnym zwyczajem mało znanym w Polsce jest umieszczanie w oknach światełek, kolorowych gwiazdek i różnych figurek z papieru. Od pierwszego dnia adwentu w każdym domu znajduje się tzw. kalendarz adwentowy w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami, największą radość mają z tego dzieci, każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki. W wielu rodzinach niemieckich, gospodynie domowe same przygotowują takie kalendarze dla swoich pociech.

6 Choinka (Weihnachtsbaum)
Nieodłącznym element wystroju mieszkań tak samo jak w Polsce i wielu innych krajach jest choinka. Choinka w domach pojawia się coraz wcześniej nawet na kilka tygodni przed wigilią, co jeszcze 20 lat wcześniej byłoby nie do pomyślenia i zostałoby uznane za naruszenie tradycji. Może niewiele osób wie, ale to właśnie z Niemiec wywodzi się zwyczaj strojenia choinki. Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się najpierw na przełomie XV i XVI w. w Nadrenii. Świerk miał symbolizować drzewko życia, które stało się dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa. W większości niemieckich domów znajdziemy także drewniany żłobek- malutki model stajenki w jakiej urodził się Chrystus.

7 Kiermasze bożonarodzeniowe ( Weihnachtsmärkte)
W wielu miastach niemieckich odbywają się w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe. Tzw. Weihnachtsmärkte posiadają specyficzną atmosferę. Na kiermaszu tym można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, słodycze, przyprawy wszystko co jest ładne i kojarzy się ze świętami, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi (tzw. Glühwein), którego zapach roznosi się po całym kiermaszu, zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe np. Lebkuchen, Pfefferkuchen ( pierniczki. W Niemczech je się je tylko o tej porze roku. Jest wręcz dla nich niepojęte, żeby można je jeść o innej porze roku. Najsłynniejszym i najstarszym kiermaszem jest Christkindlesmarkt w Norymberdze (ger. Christkindlesmarkt in Nürnberg). Kiermasz Bożonarodzeniowy w Berlinie swoją sławę zawdzięcza, bogatej historii miasta, a przede wszystkim jego rynkowi z kościołem Św. Panienki, przepięknymi źródłami i piękną panoramą miasta. Kiermasz ten przyciąga wielu turystów z całego świata, wielką tradycję ma także kiermasz monachijski.

8 Kolędy niemieckie (Weihnachtslied)
Stałym punktem Świąt Bożego Narodzenia jest rodzinne muzykowanie i śpiewanie kolęd, wśród których znajduje się jedna z najsłynniejszych, skomponowana w 1818 roku przez Austriaków: księdza Franza Grubera i organistę Josepha Mohra "Stille Nacht, Heilige Nacht!". Do grona ulubionych przez Niemców kolęd należy także "O Tannenbaum", upamiętniająca świąteczną choinkę. W niemieckim społeczeństwie od lat systematycznie spada religijne znaczenie świąt, aczkolwiek nadal pozostają świętami bardzo rodzinnymi i z wielką radością są przez wszystkich oczekiwane. Stille Nacht! Heilige Nacht!- jest to kolęda rodem wywodząca się z Niemiec. Jest to najbardziej znana kolęda niemiecka, a prawdopodobnie najsłynniejsza kolęda na świecie. Do tej pory przetłumaczono ją na ponad 300 języków i ciężko znaleźć takie państwo, gdzie nie jest ona znana.

9 Kolędy niemieckie (Weihnachtslied)
Am Weihnachtsbaum die Lichter brennen Kling Glöckchen, kling Tannenbaum, o Tannenbaum Stille Nacht! Heilige Nacht!- Cicha noc! Święta noc! Ihr kinderlein, komet. O du fröhliche. Kaplica Cichej Nocy w Oberndorfie była hołdem złożonym jej przez mieszkańców.

10 Niemieckie tradycje bożonarodzeniowe
Boże Narodzenie to w Niemczech najbardziej rodzinne i najważniejsze ze świąt. Choć każdy region, a nawet poszczególne miasta i miasteczka, różnią się między sobą tradycjami – w całym kraju jest to okres niezwykle radosny, pełen kolorów, zapachów, smaków i niespodzianek. Nadejście „gwiazdki” (Bescherung) – czasu kolacji i wspólnego kolędowania – ogłasza dźwięk srebrnego dzwoneczka i zapalone na choince świeczki. Dzieci obdarowywane są ozdobnym talerzem, pełnym owoców, orzechów i słodyczy. Często znajduje się tam marcepan i domowe pierniki, w kształcie choinek, gwiazdek i Mikołajów.

11 Niemieckie tradycje bożonarodzeniowe
Pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia to okazja do spotkań w szerszym gronie oraz prawdziwej biesiady z przyjaciółmi. Najbardziej uroczystym momentem jest świąteczny obiad. Na stole króluje wówczas pieczona gęś, kaczka lub indyk, a także ciasto – drożdżowa strucla z bakaliami i rodzynkami, zwana Weihnachtsstollen. To również tego dnia dzieci czekają tego na wizytę Świętego Mikołaja lub Dzieciątka Jezus w postaci aniołka. Zdarza się, że towarzyszy mu złośliwa postać – Knecht Ruprecht, strasząca najmłodszych rózgą. Jednak wszelkie trudy oczekiwania wynagrodzą przyniesione prezenty. 25 i 26 grudnia rodziny udają się również do kościołów, gdzie podczas mszy słuchają opowieści biblijnych i śpiewają bożonarodzeniowe pieśni. Wspólne kolędowanie i muzykowanie jest ogólnie lubianą i popularną formą spędzania świątecznego czasu również w domach, podczas posiłków i spotkań z przyjaciółmi.

12 Niemieckie potrawy bożonarodzeniowe
Ulubioną potrawą w pierwszym dniu świąt jest pieczona gęś. Pojawia się ona na stole w co trzecim domu w Niemczech Wschodnich i w co piątym na Zachodzie, w tym dniu nie stronią też od pieczonej kaczki, indyka oraz dziczyzny. Karp, który króluje prawie na każdym polskim stole wigilijnym w Niemczech nie należy do ulubionych dań świątecznych. Najsłynniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla tzw. Weihnachtsstollen. Jest to rodzaj ciasta drożdżowego z dużą ilością bakalii przede wszystkim rodzynek. Inną wspaniałą potrawą są imbirowe ciasteczka (tzw.Plätzchen), mające kształt ludzików oraz domków.

13 Boże Narodzenie Same Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w Niemczech tradycyjnie w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Mieszkańcy składając sobie życzenia mówią "Frohe Weihnachten" i "Fröhliche Weihnachten" czyli "Wesołych Świąt". Tak jak i w Polsce wieczór wigilijny odbywa się w zaciszu domowym. Na niemieckich stołach wigilijnych króluje sałatka kartoflana, różnego rodzaju pieczona kiełbasa i potrawy z kapusty kiszonej. Prawdziwe święta zaczynają się w Niemczech 25 grudnia, a nie jak w Polsce w Wigilię. Dla gospodyń niemieckich 24 grudnia jest dniem jeszcze wypełnionym ostatnimi przygotowaniami do Świąt. Dlatego w Wigilię nie ma czasu na bardziej wyszukane potrawy. W niemieckich kościołach nie ma tradycyjnej pasterki, na nabożeństwo chodzi się po południu. Po przyjściu z kościoła zaczyna się wieczerza. Dzieci otrzymują pełen talerz słodyczy i owoców. Życzenia składa się bez dzielenia się opłatkiem. Nie ma miejsca tez przy stole dla niespodziewanego gościa, za to przy kolacji każdy pod talerzem znajduje jakiś pieniążek co zapewnić ma rodzinie dostatek przez cały rok. Niemieckie dzieci nie muszą czekać na pierwszą gwiazdkę aby dobrać się do prezentów. tzw. Bescherung. Prezenty nie znajdują się pod choinką, tak jak my jesteśmy do tego przyzwyczajeni, lecz układane są na stole.

14 Święty Mikołaj (Weihnachtsmann)
W Niemczech Mikołaj znany jest pod dwoma imionami – Weinachtsmann (Świąteczny Gość) oraz Der Heilige Nikolaus (Święty Mikołaj). Przychodzi dwa razy w roku: 6 grudnia, kiedy wkłada upominki do ustawionych przy łóżku bucików, oraz w Wigilię. Święty Mikołaj otworzył swoją jedyną we wschodnich Niemczech filię, w Himmelpfort pod Berlinem. Można już do niego pisać - na każdy list, który dotrze tam najpóźniej dziesięć dni przed świętami. Mikołaj odpisze osobiście bądź wyręczy go jeden z dwudziestu aniołów. List można pisać też po polsku, bo ekipa Mikołaja zna 17 języków. Nasz nie jest dla nich najtrudniejszy - korespondencja przychodzi tu nawet po chińsku i też jeden z aniołów odpowiada takiemu nadawcy. Dzieci mają wiele życzeń, głównie z elektroniki, nowoczesne rzeczy, ale też proszą o szczęście w rodzinie, pokój na świecie. Piszą też, że nie wszystkie dzieci na świecie mają, co jeść. Jako Mikołaj cieszę się, że dzieci myślą o innych - powiedział niemiecki Weihnachtsmann po wysłuchaniu dzieci z Himmelpfort na otwarcie sezonu.

15 Źródła : wikipedia.org opiekunki.interkadra.pl

16 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji 


Pobierz ppt "Weihnachten in Deutschland Święta Bożego Narodzenia w Niemczech"

Podobne prezentacje


Reklamy Google