Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Monogramy i symbole chrześcijańskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Monogramy i symbole chrześcijańskie."— Zapis prezentacji:

1 Monogramy i symbole chrześcijańskie

2

3 Monogram Christos. Powstał przez skrzyżowanie Liter P i X.

4 Monogram Christos Monogram Chrystusa (XP) jest złożony z dwóch liter alfabetu greckiego X (Chi) i P (ro), splecionych razem. Są to dwie pierwsze litery greckiego imienia "Christós", czyli Chrystus. Ten monogram umieszczony na grobie wskazywał, że zmarły był chrześcijaninem.

5 Monogram chryzmon

6 Monogram chryzmon Monogram (chryzmon)- bardzo popularny symbol chrześcijaństwa, chociaż niewielu wie dokładnie, co oznacza. Jest to połączenie greckich liter X (chi) i P (rho) stanowiących dwie pierwsze litery wyrazu (Christos). Wielu kojarzy ten znak z łacińskim skrótem od pax – pokój.

7 Alfa i Omega

8 Alfa i Omega Alfa i Omega - pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego, oznaczają, że Chrystus jest początkiem i końcem wszystkich rzeczy.

9 Monogram gwiaździsty

10 Jest to monogram Chrystusa powstały przez skrzyżowanie liter I i X.
Monogram gwiaździsty

11 Krzyż monograficzny

12 Krzyż monograficzny Jest to monogram Jezusa Chrystusa powstały przez nieco zmieniony zapis X i dodanie pętelki.

13 Monogram IHS Monogram IHS

14 Monogram IHS Od wieku XV bardzo popularny stał się monogram Pana Jezusa, złożony z trzech liter: IHS. Jest to zlatinizowany skrót grecki imion: Jezus Christus.

15 Trójkąt

16 Trójkąt Trójkąt równoboczny symbolizuje Trójcę Świętą. Symbol ten bywa często dopełniony przez oko umieszczone w centrum i wskazujące na wszechobecność spojrzenia Bożego oraz trzy wiązki światła promieniejące zza każdego boku trójkąta.

17 Baranek

18 Baranek Symbol Chrystusa, którego krew została przelana na krzyżu. Jest symbolem Jezusa Zmartwychwstałego, ale także pokory i łagodności.

19 Ryba

20 Ryba Ryba - słowo greckie (Ichthys), jest symbolem Pana Jezusa najdawniejszym, bo sięgającym wieku II. Był to znak umowny dla chrześcijan w czasie prześladowań. Po nim się oni rozpoznawali.

21 Pelikan

22 Pelikan To symbol Chrystusa, który oddaje życie swoje życie w ofierze dla zbawienia ludzkości.

23 Gołębica

24 Symbol czystości, niewinności i prostoty.
Gołębica Symbol czystości, niewinności i prostoty. W symbolice chrześcijańskiej gołębica jest reprezentacją Ducha Świętego.

25 Monogram Maryi Panny

26 Monogram Maryi Panny W monogramie Maryi Panny dwie litery pojawiają się nałożone jedna na drugą. Można je odczytać jako AM, czyli Ave Maria.

27 Monogram Imienia Maryi

28 Monogram Imienia Maryi
Monogram Imienia Maryi i słowa Matka. Inicjał łączy się z krzyżem, tak jak Matka jest zjednoczona z Synem. Połączenie to podkreśla także udział Maryi w dziele zbawienia.

29 opr. s. Benita


Pobierz ppt "Monogramy i symbole chrześcijańskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google