Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej."— Zapis prezentacji:

1 Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej

2 Sanktuarium - kolebka Ruchu Szensztackiego
Centrum i kolebką Dzieła Szensztackiego jest sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Szensztat (niem.: Schönstatt), koło Koblencji nad Renem. Jest to mała kapliczka zajmująca niewiele metrów kwadratowych powierzchni. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą już z początku XIV wieku. Poświęcona św. Michałowi była pierwotnie kaplicą cmentarną starego klasztoru.

3 Szensztat

4 Dla odróżnienia tego sanktuarium od licznych innych, filialnych sanktuariów szensztackich znajdujących się na całym świecie nazywane jest ono przez członków Rodziny Szensztackiej „prasanktuarium”.

5 Sanktuarium jest duchowym centrum i kolebką Ruchu Szensztackiego
Sanktuarium jest duchowym centrum i kolebką Ruchu Szensztackiego. Na wzór pierwszego sanktuarium, w którym Ruch nasz został założony przez sługę Bożego ojca Józefa Kentenicha w 1914 roku, powstało już 179 niemal identycznie wyglądających na całym świecie.

6 Sanktuarium Wierności w Świdrze
W Polsce obecnie istnieje 6 sanktuariów Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Powstają one zawsze tam, gdzie na tyle zawiązała się wspólnota Ruchu, by takie sanktuarium zbudować i o nie zadbać. Sanktuarium stało się dla nas miejscem szczególnym. To swoiste logo i symbol, ale przede wszystkim miejsce zadomowienia i spotkania ze Zbawicielem oraz Jego Matką, naszą najlepszą wychowawczynią. Sanktuarium Wierności w Świdrze

7 Maryja - nasza Matka Maryja czczona jest w sanktuariach szensztackich jako Matka Trzykroć Przedziwna (Mater Ter Admirabilis – w skrócie MTA). Tytuł ten Rodzina Szensztacka przejęła od Kongregacji Mariańskiej, która w XVI w. rozrosła się i prężnie działała w Ingolstadt nad Dunajem.

8 Sam obraz jest kopią XIX – wiecznego malowidła włoskiego artysty Crosio i w sanktuarium pojawił się w 1915 roku. Mimo, iż nie można mu przypisać wielkich walorów artystycznych, to jednak dla Rodziny Szensztackiej stanowi cenny skarb poprzez wiążące się z nim historyczne wydarzenia i religijne uczucia.

9 Krzyż Jedności Ukazuje jedność Chrystusa i Maryi,
Którzy zjednoczeni z Ojcem i pełniąc jego wolę, tworzą jedno w przymierzu. Krzyż wyraża też intencję, aby wszyscy tworzyli jedność z Jezusem i Maryją w Bogu Ojcu.

10 ,,Wskażmy narodom Krzyż jako znak zbawienia i obraz Maryi, by nigdy nie zostało rozdzielone to, co Bóg w swoich odwiecznych planach uczynił jednością.” o. J. Kentenich

11 Symbol Ducha Świętego Wyraża prawdę, że Maryja w przymierzu miłości prowadzi do otwarcia się na działanie Ducha Świętego oraz na Jego uświęcające działanie. ,,Pragniemy być wewnętrznie wrażliwi na delikatny głos Ducha Świętego. On pragnie nas coraz bardziej kształtować i przemieniać w narzędzia zbawienia świata.” o. J. Kentenich

12 Korona Korona jest wyrazem wiary, że Maryja wobec nas , ludzi, jest nie tylko Matką i Wychowawczynią, ale również Królową, której służymy. Ofiarowanie korony Matce Bożej łączy się z pogłębionym oddaniem się Jej oraz jest wyrazem wdzięczności wobec Maryi i zawierzenia Jej w trudnościach życia. Koronacja w Ruchu Szensztackim posiada wymiar ascetyczny.

13 ,,Podajemy Matce Bożej koronę, by w ten sposób wyrazić, że nasz los i los naszej Rodziny jest w Jej dłoniach.” O. J. Kentenich

14 Oko Opatrzności Wyraża żywo przeżywaną w Ruchu Szensztackim prawdę, że Bóg jest pełnym miłości Ojcem, nieustannie troszczącym się o cały świat i o każdego poszczególnego człowieka. ,,Jedynie w szkole praktycznej wiary w Opatrzność Bożą możemy nauczyć się sztuki rozpoznawania znaków czasu.” o. J. Kentenich

15 W Sanktuarium znajdują się figury Apostołów Piotra i Pawła
W Sanktuarium znajdują się figury Apostołów Piotra i Pawła. Stoją one na ołtarzu od 1935 roku, po obu stronach obrazu Matki Bożej, tabernakulum i krzyża. Figury są wyrazem Kościelnego wymiaru Sanktuarium Szensztackiego.

16 Statua św. Michała Archanioła związana jest z powstaniem, rozwojem i duchowym oddziaływaniem Sanktuarium Szensztackeigo. Postać św. Michała Archanioła przypomina, że możemy zawierzyć Bożej mocy, która kieruje naszym życiem i historią całego świata.

17 Symbol Apostołek Maryi
Symbol obrazuje kierunek dążeń Apostołów i Maryi. Dziewczęta zjednoczone w przymierzu miłości z Matką Bożą pragną być ,,SŁOŃCEM” dla otoczenia i przykładem swojego życia prowadzić innych do Chrystusa. ,,Pragniemy być apostołami Matki Bożej i pomagać Jej w doprowadzeniu wszystkich ludzi do Boga.” o. J. Kentenich

18 Więcej informacji znajdziesz na www.szensztat.pl
Opracowała Marzena Rogalinska


Pobierz ppt "Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google