Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ilona Dziubek Ewa Krym Jolanta Kuchnowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ilona Dziubek Ewa Krym Jolanta Kuchnowska"— Zapis prezentacji:

1 Ilona Dziubek Ewa Krym Jolanta Kuchnowska
Europa w szkole. Szkoła w Europie. program JESTEM MAŁYM EUROPEJCZYKIEM Ilona Dziubek Ewa Krym Jolanta Kuchnowska

2 Motto programu Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Jan Paweł II

3 Jestem Małym Europejczykiem
Program „ Jestem Małym Europejczykiem” powstał w roku Celem programu jest : przybliżanie dzieciom klas I- III kultury, zwyczajów, historii krajów Unii Europejskiej, wspólna zabawa i rozwijanie indywidualnych uzdolnień, poszerzanie wiedzy na temat otaczającego nas świata, uczenie tolerancji i akceptacji wobec odmienności, rozwijanie tożsamości europejskiej budowanej na gruncie miłości do małej i wielkiej ojczyzny.

4 Od pomysłu do realizacji
rok 2004 był przełomowym i niezwykle ważnym momentem dla Polski. Na podstawie Traktatu akcesyjnego z dniem 1 maja 2004 (po 10 latach starań ) Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Od tego momentu zaczęłyśmy coraz intensywniej i odważniej wprowadzać w mury naszej szkoły program „Jestem Małym Europejczykiem”. rok 2005 przy pomocy Pani Dyrektor Szkoły Doroty Haase oraz Rady Dzielnicy Chylonia zorganizowałyśmy I Międzyszkolny Konkurs Europejski. Obecnie patronat nad konkursem objęła Pani Prezydent Miasta Gdyni Ewa Łowkiel.

5 Międzyszkolne Konkursy Europejskie
Jednym z najważniejszych osiągnięć naszego programu jest coroczna organizacja Międzyszkolnych Konkursów Europejskich. Na konkursy zapraszamy uczniów szkół gdyńskich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z Unią Europejską.

6 Międzyszkolne Konkursy Europejskie 2005-2011

7 Festyn europejski W roku 2007 zorganizowałyśmy Festyn Europejski .
Podczas Festynu zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły ze swoim międzynarodowym programem artystycznym.

8 W roku szkolnym 2009-2010 zorganizowałyśmy konkurs plastyczny
Konkurs literacki i plastyczny dla klas I- III pt. „Moja europejska podróż” W roku szkolnym zorganizowałyśmy konkurs plastyczny i literacki pt. „ Moja europejska podróż”, którego efektem była wystawa zorganizowana na zakończenie roku.

9 Klub Młodego Europejczyka
W 2010 roku w naszej szkole powstał Klub Młodego Europejczyka. W skład KME wchodzi obecnie 30 uczniów z klas I- III . Co tydzień spotykamy się z uczniami, aby poprzez zabawę i działania twórcze przybliżyć dzieciom dziedzictwo kulturowe Europy.

10 „Czerwone Kapturki po europejsku”
W roku 2010 i 2011 p. Ilony Dziubek i p. Małgorzata Dopka otrzymały wyróżnienia w XII i XIII Gdyńskim Przeglądzie Form Teatralnych za przedstawienie pt. „ Czerwone Kapturki po europejsku”, oraz „ Życzenia wielkanocne Czerwonego Kapturka”

11 Pasowanie na Ucznia rok szkolny 2010-2011
W roku szkolnym przygotowałyśmy wraz nauczycielkami Edukacji Wczesnoszkolnej Pasowanie na ucznia po EUROPEJSKU.

12 Nasze propozycje literackie
W roku 2011 powstał pomysł wydania książki pt. „Moja europejska podróż”. Książka jest dziełem zbiorowym uczniów klas I- III naszej szkoły, a jednocześnie kontynuacją pozycji książkowych pt. „ Zielona kraina” oraz „ Pod żaglami białej fregaty”

13 Nasza praca…. Nasza praca z programem ma szeroki wymiar. Uczniowie mogą poznawać Europę poprzez różnorodne zadania. Jedną z ciekawszych prac było powstanie książki kucharskiej pt. „Smaki Europy”, której autorami są uczniowie klasy 3 B i 6 B, a koordynatorem p. Jolanta Kuchnowska, W oparciu o program powstała pierwsza część pokazu multimedialnego pt. „Co to jest Unia Europejska?” z cyklu „Przygody Kotka Europka” opracowanej przez p. Ilonę Dziubek, Kolejnym przedsięwzięciem jest opracowanie Europejskiego Kalendarza Szkolnego na rok 2011/2012 opatrzonego pracami plastycznymi uczniów Szkoły Podstawowej Nr 40 w Gdyni, Jesteśmy także autorkami licznych scenariuszy, konkursów, przedstawień i pomocy dydaktycznych, a także lekcji otwartych, na które zapraszamy rodziców i nauczycieli innych szkół .

14 Izba Europejska Izba Europejska to kolejny pomysł, który udało nam się zrealizować dzięki wsparciu Pani Dyrektor Doroty Haase. Celem otwarcia takiego miejsca jest zaspakajanie naturalnej ciekawości świata przez dzieci klas młodszych. Edukacja europejska jest niezwykle szerokim i interesującym zagadnieniem, ale także bardzo wymagającym. Cieszymy się, że coraz młodsze pokolenia, mają możliwość poznawania świata, jego odmienności i kolorytu. Czasami są to tylko mentalne podróże, tzw. „palcem po mapie”, ale dzięki otwartości, ciekawości i fantazji, dzieci stają się coraz bardziej świadomymi obywatelami świata i mogą zaspakajać pragnienie poznania tego, co nowe i fascynujące. Nabywają też odwagę i wiedzę, dzięki której pokonywanie barier międzykulturowych nie jest już problemem.

15 Epilog Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej. Ryszard Kapuściński

16 PRODUCED BY Ilona & Jakub Dziubek


Pobierz ppt "Ilona Dziubek Ewa Krym Jolanta Kuchnowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google