Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Napalm..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Napalm.."— Zapis prezentacji:

1 Napalm.

2 Właściwości. Napalm- to substancja, która stosowana jest do zagęszczania paliw lekkich, w celu użycia ich jako środki zapalające lub gotowa zagęszczona mieszanina paliwowa (zagęszczone paliwo). Mają bardzo dobre właściwości bojowe: słabo ściekają i wsiąkają, oraz gorzej się rozpryskują jednocześnie przyczepiając się do powierzchni, pali się nawet na wodzie, zaś ugasić można go odcinając dopływ powietrza. Można ich używać na podłożu sypkim takim jak piasek, jak i wilgotnym, np.: dżungla. Wynaleziony przez Louisa Fiesera w roku 1943.

3 Zastosowanie Wynalazek Amerykanina okazał się bardzo skuteczną bronią. Użyty został w czasie II W.Ś., wojny koreańskiej i wojnie w Wietnamie. Obecnie używany do zagęszczania paliw lekkich.

4 Modyfikacje Wczesna forma napalmu składała się z mieszaniny soli otrzymywanych z glinu lub sodu, kwasów tłuszczowych, głównie palmitywnego, stearynowego lub naftenowego dodawanych do benzyny lub nafty. Dodając go w ilości od 3-5% powoduje zżelowanie benzyny. Istnieją też napalmy samo zapalające. Charakteryzują się one zdolnością natychmiastowego samozapłonu w zetknięciu z powietrzem. Mieszaniną samo zapalną jest najczęściej związek glino-organiczny trójetylan glinu Al(C2H5)3 zagęszczony tworzywem wielo cząsteczkowym.

5 Substancje pochodne Współczesną substancją o podobnych właściwościach jest pirożel, z tą różnicą, że pali się w znacznie wyższej temperaturze. Dawniej stosowany był ogień grecki i bizantyjski. Obie substancje stworzone zostały około VII w.

6 Właściwości substancji zapalających.
Substancja Temperatura palenia się (w stopniach Celsjusza) Zastosowanie. Zagrożenia. Napalm W bombach, miotaczach płomieni, rakietach itp. Wszystkie substancje wydzielają drażniący oczy i drogi oddechowe dym, wywołują poparzenia i trudno gojące się rany. Termit , a nawet 3000 Pociski kierowane. Pirożel 1200 W bombach, pociskach, rakietach itp..

7 Stosowanie, a prawo. Napalm był bardzo często stosowany jako broń. Doprowadził do śmierci wielu ludzi w Wietnamie, Korei... Zakazany w roku 1974 na mocy rezolucji ONZ. Uznany za broń konwencjonalną szczególnie okrutną.

8


Pobierz ppt "Napalm.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google