Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tlen i azot jako składniki powietrza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tlen i azot jako składniki powietrza"— Zapis prezentacji:

1 Tlen i azot jako składniki powietrza
Wykonał Przemysław Zając kl. 2d

2 Ziemię otacza powłoka gazowa zwana atmosferą, będąca mieszaniną wielu gazów. Tą mieszaninę nazywamy powietrzem.

3

4 Ważnym składnikiem powietrza jest tlen
Ciekły tlen

5 Pierwszym odkrywcą tlenu najprawdopodobniej był żyjący w XVI wieku na dworze Zygmunta III Wazy alchemik Michał Sędziwój. Otrzymywał tlen z rozkładu saletry potasowej podczas jej prażenia.

6 Tlen w stanie wolnym występuje w postaci cząsteczek dwuatomowych O2 oraz trójatomowych – ozonu O3 (głównie w ozonosferze). Szczególną jego odmianą jest odkryty w latach 90. XX w. „czerwony tlen” o wzorze O4.

7 Ozon Tlen

8 CHEMILUMINESCENCJA tlenu siglentowego(O4) w kolbie z H2O2 z odrobina NaOH do której przez rurkę wpuszczany jest Cl2 w skutek czego tlen siglentowy ze stężonego H2O2 świeci się na różowo czerwony kolor.

9 Ozon jest jednym z najbardziej energicznych środków utleniających
Ozon jest jednym z najbardziej energicznych środków utleniających. Przyczyną jest atomowy reaktywny tlen powstający wskutek rozpadu ozonu.

10 Otrzymywanie tlenu 1) 2HgO → 2Hg + O2↑ 2KMnO4 → K2MnO4 + MnO2 + O2↑
Reakcje te zachodzą w wyższej temperaturze

11 Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do oddychania, podtrzymuje procesy spalania. Umożliwia przemianę (butwienie) szczątków organizmów żywych.

12 Azot Około 90% azotu obecnego na Ziemi znajduje się w atmosferze(78% objętościowych powietrza) a niemal cała reszta przypada na azotany i związki organiczne.

13 Azot liczba atomowa Z= 7 liczba protonów 7 liczba elektronów 7
liczba masowa A= 14 liczba neutronów 7 elektronów walencyjnych 5 ładunek jądra atomowego +7 Konfiguracja elektronowa: K2L5

14 W stanie wolnym azot występuje jako cząsteczka dwuatomowa

15 Tlenki azotu NO2 jest tlenkiem o charakterze kwasowym: rozpuszczany w wodzie tworzy mieszaninę: kwasu azotowego(III) HNO2 i kwasu azotowego(V) HNO3 2 NO2 + H2O → HNO3 + HNO2

16 Kwas azotowy (III) HNO2 jest słabym i nietrwałym kwasem.
Jego tlenkiem kwasowym jest tlenek azotu(III) N2O3 N2O3 + H2O → 2 HNO2 W roztworach bardziej stężonych HNO2 ulega rozkładowi 3 HNO2 → HNO3 + 2 NO + H2O

17 N2O5 – tlenek azotu(V) Jest to krystaliczna substancja stała, tlenek kwasowy najważniejszego kwasu azotowego HNO3 – kwas azotowego(V) N2O5 + H2O → 2 NHO3

18 Obieg azotu w przyrodzie

19 Chemia ogólna i nieorganiczna – podręcznik Nowa Era – autorzy M.Litwin, S.Styka-Wlazło, J.Szymońska


Pobierz ppt "Tlen i azot jako składniki powietrza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google