Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzinna wyprawa w okoliczne lasy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzinna wyprawa w okoliczne lasy"— Zapis prezentacji:

1 Rodzinna wyprawa w okoliczne lasy
Las jest miejscem wypoczynku człowieka. Znajdujemy tam spokój i odprężenie, rozkoszujemy się dobrym powietrzem i radujemy się przyrodą.

2 Dokąd ? Kompleks Januszewice – Zwarty kompleks ok. 340 ha, położony w pobliżu Opoczna, z dość dobrze wykształconymi zbiorowiskami borów mieszanych i grądów. Jest to miejsce weekendowego wypoczynku mieszkańców Opoczna. Przy leśniczówce znajduje się duży parking z wiatą. Przez lasy prowadzi ścieżka edukacyjna.

3 Co zabrać ze sobą na wycieczkę do lasu ?
Koc – na którym możemy odpocząć; Prowiant – czyli jedzenie i picie; Preparat odstraszający komary i kleszcze; Apteczkę – w razie potrzeby (np. skaleczenia, ugryzienia); Piłkę, warcaby, gry planszowe; Aparat fotograficzny, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia.

4 Środek lokomocji Samochód rodziców.

5 Odległość Do lasu Januszewskiego z centrum Opoczna jest około 5 km. Jedzie się około 5 min.

6 Ścieżka edukacyjna Długość ścieżki wynosi około 3 km, prowadzi ona przez jedne z najcenniejszych drzewostanów Nadleśnictwa Opoczno. Na trasie ścieżki rozmieszczone są tablice edukacyjne informujące o najważniejszych procesach zachodzących w lesie, oraz prezentujące niektóre aspekty gospodarki leśnej.

7 Atrakcje turystyczne. Najciekawszymi atrakcjami turystycznymi są :
- leśniczówka, - pasieka, -miejsce na ognisko i grilla.

8 Atrakcje przyrodnicze
Do atrakcji przyrodniczych zaliczamy: Bogactwo drzew liściastych (np. brzozy zwyczajne, buki zwyczajne) i iglastych (np. sosny zwyczajne, świerki pospolite).

9 Krzewy Można podziwiać piękne krzewy (np. bez czarny, leszczynę pospolitą).

10 Grzyby - Można zbierać grzyby (np. borowika szlachetnego, maślaka zwyczajnego), ale uważać należy na grzyby trujące (np. na muchomora sromotnikowego, muchomora jadowitego).

11 Mrowisko Czasami możemy spotkać mrowisko.

12 Jak chronić lasy ? Nie wyrzucać śmieci do lasu. Nie hałasować w lesie.
Nie łamać gałęzi. Zakładać szkółki leśne. Nie deptać roślin, grzybów. Nie podpalać krzaków, traw. Nie niszczyć mrowisk i innych domów zwierząt.

13 Propozycje zabaw Berek „krowa” Badminton Skakanka „Alfabet”
Jedna osoba musi być „krową” wystawić ręce i gracze muszą ją złapać za palce. Gracze pytają się „Krowo, krowo jakie mleko dajesz ?” gdy „krowa” powie „białe” gracze uciekają, kiedy jakiś gracz zostanie złapany on zaczyna być krową. Badminton Do tej gry potrzebne są : rakiety, lotki Gra polega na tym, że uczestnicy trzymają rakiety i odbijają nimi lotkę. Skakanka „Alfabet” Potrzebna jest skakanka. Dwie osoby trzymają dwa końce skakanki i kręcą nią w jedną stronę. Trzecia osoba musi przeskakiwać przez skakankę i mówić alfabet, jeśli skusi powinna wymyślić np. imię na tę literę, przy której skusiła.

14 Bibliografia Gertruda Maurer „I ty chronisz środowisko”
Rok wydania: 1991 Wydawnictwo: Polski Klub Ekologiczny Zdjęcia własne

15 Wykonawcy z klasy IV D Gabriela Gołuchowska Aleksandra Skorupa
Agata Korban Korneliusz Górski Martyna Bartyzel Opoczno, maj 2013


Pobierz ppt "Rodzinna wyprawa w okoliczne lasy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google