Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dyrygentura.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dyrygentura."— Zapis prezentacji:

1 Dyrygentura

2 Jedną z osób, które niewątpliwie przyciągnęły uwagę, podczas „Akademii Melomana”, był Pan Piotr Wajrak – dyrygent.

3 Dyrygent – kto to taki? Jest to osoba, która ma za zadanie kierować zespołami muzycznymi, takimi jak orkiestra symfoniczna, orkiestra dęta, zespoły kameralne, chóry, zespoły wokalne. Dyrygent powinien odpowiednio przygotować zespół, wytworzyć twórczą atmosferę oraz zorganizować całą grupę wykonawców w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu.

4 Dyrygent musi posiadać cechy, niezbędne w wykonywaniu swojej pracy takie jak: wybitna muzykalność oraz gdyż to od jego interpretacji zależy ostateczny kształt utworu i sposób przedstawienia go słuchaczom. charyzma,

5 Cechy charakterystyczne
Dyrygent jest to ssak naczelny z rodziny człowiekowatych. Jedną z cech odróżniających od innych członków zespołu jest to, że podczas trwania utworu stoi PRZED muzykami i za pomocą BATUTY lub własnych rąk podkreśla cechy utworu muzycznego: dynamika, metrum, agogika, artykulacja oraz wejścia poszczególnych głosów, sekcji instrumentów, solistów, wokalistów i instrumentalistów.

6 Rozwiewam wszelkie wątpliwości: Harry Potter dyrygentem nie był…

7 Batuta Jest to cienka, wydłużona pałeczka używana przez dyrygenta do kierowania orkiestrą. Ma długość ok cm, jest wykonywana z lekkich gatunków drewna, niekiedy z bambusa, a także z włókna szklanego i innych tworzyw. Często posiada korkowy uchwyt. Kiedy dyrygent jest ubrany na ciemno, batuta ma kolor jasny, a kiedy jest jasno ubrany, batuta ma ciemny kolor. Wcześniej zamiast batuty używany był rodzaj laski. Stał się powodem śmierci Jeana-Baptiste'a Lully'ego. Dyrygując orkiestrą przodem do króla a tyłem do muzyków, kompozytor często oglądał się przez ramię i ugodził się w stopę, a następnie zmarł z powodu gangreny.

8 Historia Do XVIII wieku zespoły były kierowane przez aktywnego muzyka, najczęściej kompozytora wykonywanego dzieła. W XVII i XVIII wieku w pojedynczych przypadkach kierujący trafiał przed zespół, stojąc przodem do publiczności. Za pomocą batuty wybijał takt na podłodze, a ruchami rąk dawał inne muzyczne wskazówki. Pierwszym znanym takim dyrygentem był Jean-Baptiste Lully. Pierwszym znanym dyrygentem w postaci i funkcji jaką znamy dzisiaj był Felix Mendelssohn-Bartholdy.

9 Dyrygentura Aby zostać dyrygentem trzeba ukończyć studia muzyczne na kierunku dyrygentura. Studia I i II stopnia trwają w sumie 5 lat.

10 Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga
Jest to jeden z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Od 1982 roku należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie. Inicjatorem i organizatorem pierwszej edycji (1979) w 100. rocznicę urodzin Grzegorza Fitelberga był jego uczeń, Karol Stryja. Konkurs odbywa się co 5 lat. Najbliższa edycja będzie miała miejsce w 2012 – mamy nadzieję, że tym razem laureatem zostanie nasz rodak.

11 Gimnazjum nr 23 w Kielcach
Prezentację opracowała: Mariola Wiącek kl. 2,,b” Gimnazjum nr 23 w Kielcach

12 Adresy wykorzystanych obrazów


Pobierz ppt "Dyrygentura."

Podobne prezentacje


Reklamy Google