Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Karol Szymanowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Karol Szymanowski."— Zapis prezentacji:

1 Karol Szymanowski

2 Karol Szymanowski urodził się 3 października 1882 roku we wsi Tymoszówka na Ukrainie - polski kompozytor, pianista, pedagog i krytyk muzyczny.

3 Mając 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie pod czujnym okiem rodziców. Po zdaniu matury Szymanowski wyjechał na studia do Warszawy ,gdzie pobieram prywatne lekcje kompozycji u Zygmunta Noskowskiego, wybitnego pedagoga i muzyka. W tym okresie związał się z grupą reprezentującą muzyków Młodej Polski, zaczął również wydawać swoje utwory i koncertować publicznie. W styczniu 1912 roku Karol Szymanowski odniósł pierwszy wielki sukces- zawarł stały kontrakt na wydawanie swoich dzieł z wiedeńską firmą, a jego twórczość wzbudziła zainteresowanie w niemieckim świecie muzycznym. Przyczyniły się do tego koncerty w Berlinie, Monachium, Dreźnie i Lipsku.

4 INSTRUMENTY NA KTÓRYCH GRAŁ:
-WIBRAFON -FORTEPIAN

5 Szymanowski, zachwycony pięknymi melodiami Chopina, napisał też 6 Pieśni kurpiowskich na chór a cappella oraz 12 pieśni kurpiowskich na głos i fortepian, a surowe piękno i siłę muzyki góralskiej ukazał w dziele baletowym Harnasie.

6 JEGO NAJSŁYNNIEJSZE UTWORY:
- Harnasie -Stabat Mater -Król Roger -Metopy -Mity -Maski -Hagith

7 ŚMIERĆ Ze względu stale pogarszające się zdrowie Szymanowski często odwiedzał szwajcarskie uzdrowiska. Ostatni raz wyjechał tam w 1937 roku, nie przeczuwając, że nigdy już nie powróci do kraju. Zmarł w Lozannie 29 marca. Pochowano go w Krakowie na skałce w krypcie zasłużonych przy dźwiękach kapeli góralskiej.

8 KONIEC Wykonały: Weronika Siwek i Wiktoria Woźniak


Pobierz ppt "Karol Szymanowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google