Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krzysztof Peda – prezes Stowarzyszenia „Twoje nowe możliwości”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krzysztof Peda – prezes Stowarzyszenia „Twoje nowe możliwości”"— Zapis prezentacji:

1 Krzysztof Peda – prezes Stowarzyszenia „Twoje nowe możliwości”
Dobre i skuteczne praktyki wspierania niepełnosprawnych przedsiębiorców Krzysztof Peda – prezes Stowarzyszenia „Twoje nowe możliwości”

2 Krótko o Stowarzyszeniu
Stowarzyszenie „Twoje nowe możliwości” jest ekspercką organizacją pozarządową skupiającą osoby działające w obszarze edukacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Podstawą naszego działania jest zmiana świadomości. Mamy odwagę mówić, co należy zmienić i w jaki sposób organizacje, uczelnie, czy pracodawcy mogą to zrobić!

3 Obszary działania Poradnictwo zawodowe Planowanie ścieżki edukacyjnej
Korepetycje dla uczniów Zmiana świadomości Coaching Obozy integracyjne Kursy językowe Adaptacja materiałów dydaktycznych Szkolenia dla studentów Doradztwo dla Uczelni Szkolenia dla kadr Dostosowanie stron WWW

4 Cechy przedsiębiorcy Posiada kompetencje rynkowe: - wiedza - doświadczenie - umiejętność poruszania się na rynku Jest dynamiczny i otwarty: - posiada kontakty w swojej branży - stawia na nowatorskie rozwiązania - nie ma problemów z porozumiewaniem się Najbardziej skuteczny przedsiębiorca na podstawie badań opublikowanych przez CBOS na zlecenie Katedry Socjologii Ekonomicznej SGH w Warszawie

5 Szansa na sukces? Przykład 1. Lektor pracuje jako podwykonawca jednej ze szkół języków obcych – prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Chce założyć własną szkołę językową, jest doświadczony, zna rynek , ma kontakty. Szanse na sukces biznesu - DUŻE Szanse na dotacje - ZEROWE Przykład 2. Absolwent szkoły wyższej chce założyć własną szkołę językową. Jest niedoświadczony, nie ma pojęcia jak funkcjonuje rynek ale stara się o dotację Szanse na sukces biznesu – ZNACZNIE NIŻSZE Szanse na dotacje - DUŻE

6 Studium przypadku - sukces
Marek od wielu lat pracował w firmie zajmującej się produkcją i dystrybucją zniczy. Niestety w kwietniu 2012 roku uległ wypadkowi, złamał kręgosłup. Dzięki szybkiemu leczeniu chodzi i odzyskał większość sprawności, jednak nie może kontynuować pracy ze względu na stan zdrowia.

7 Marek stwierdził, że mimo urazu chce pracować i najlepszym sposobem będzie szybkie założenie firmy. Dobrze zna rynek w swojej okolicy, zna klientów i ma duże szanse, aby zostać podwykonawcą swojego dawnego pracodawcy. Potrzebuje jednak pieniędzy na zakup towaru i używanego samochodu dostawczego.

8 Studium przypadku - sukces
Marek dowiedział się, że może uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności. Kwota 40 tys. zł nie jest duża, ale na używane auto i mały zapas towaru wystarczy. Do tego sprzyjała mu sytuacja rynkowa. Był koniec września, idealny czas na rozpoczęcie handlu zniczami i wejście na rynek, ze względu na zbliżający się dzień Wszystkich Świętych.

9 Niestety okazało się, że jeśli Marek nie poczeka z rejestracją działalności do czasu rozpoczęcia projektu – straci szanse na dotacje. Problem w tym, że dzień Wszystkich Świętych i rynek zniczy nie poczekają na Marka….Kolejna szansa zaistnienia pojawi się za rok.

10 Studium przypadku - sukces
Marek na szczęście okazał się bardzo skuteczny, lecz jego działania nie można nazwać dobrą praktyką. Stwierdził, że jedyną szansą dla niego jest tzw. „szara strefa”. Rozpoczął swoją „działalność” zgodnie z potrzebami rynku. Zatrudnił kierowcę, pożyczył samochód. Faktury dla kupujących wystawiał za niego kolega, mający legalnie działającą firmę. Udało mu się zdobyć wielu klientów.

11 W lutym udało się Markowi uzyskać dotację, rozwija swoją firmę
W lutym udało się Markowi uzyskać dotację, rozwija swoją firmę. Gdyby nie klienci zdobyci w październiku prawdopodobnie nie miał by szans na jakiekolwiek zarobki aż do kolejnego roku, firma by zbankrutowała i dotacja zostałaby zmarnowana.

12 Rzeczywisty scenariusz wsparcia
Zakładam swoją firmę i zaczyna, Potrzebuję pracy i mam pomysł Sytuacja na rynku jest sprzyjająca Nawiązuję kontakty, szukam klientów Dotacja na rozpoczęcie działalności

13 Dobra praktyka – elastyczny start
Dobra praktyka wspierająca przedsiębiorczość, to taka, która jest dostosowana do warunków rynkowych i zasad konkurencji. Dostosowanie się do warunków rynkowych to między innymi rozpoczęcie działalności w najlepszym momencie, również przed złożeniem wniosku o dotacje. Przykład: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka działanie Działalność może być zarejestrowana na 12 lb mies. Przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

14 Poziom trudności

15 Dobra praktyka – wsparcie doradcze
Dobra praktyka wspierająca przedsiębiorczość, to taka, która zapewnia profesjonalne wsparcie w najtrudniejszych etapach prowadzenia tej działalności. Dobrą praktyką jest doradzanie poczatkującemu przedsiębiorcy i wspieranie w decyzjach biznesowych na etapie realizacji biznesplanu i pomoc w rozwiązywaniu problemów. Przykład: Projekt Pełnosprawna Firma – wsparcie doradcze

16 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Krzysztof Peda – prezes Stowarzyszenia „Twoje nowe możliwości”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google