Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZWYCZAJE I ŚWIĘTA W KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZWYCZAJE I ŚWIĘTA W KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH"— Zapis prezentacji:

1 ZWYCZAJE I ŚWIĘTA W KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

2 Niemcy – Boże Narodzenie
Niemcy przygotowania do świąt zaczynają cztery tygodnie wcześniej – w pierwszą niedziele adwentu. W większości katolickich domów wiesza się tzw. adwentowe wianki z jodły lub świerku przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń jodły symbolizuje nadzieję, fiolet wstążek – refleksję nad przeszłością, a świeczki – światło. W każda kolejną niedzielę wypala się jedną ze świec. Najsłynniejszym ciastem jest strucla bożonarodzeniowa „der Weihnachtsstollen” z rodzynkami i bakaliami, pierniczki „Lebkuchen lub Pfefferkuchen”, a także inne ciasteczka o różnych kształtach.

3 Austria – Boże Narodzenie
Podczas Świąt Bożego Narodzenia, w zależności od regionu, kultywowane są różne tradycje. Wiedeńczycy na przykład, na kolację wigilijną serwują karpia, natomiast w Karyntii króluje pieczona kaczka. Do świątecznych przysmaków należą też pierniki, wino z korzeniami, pieczone migdały i gorące kasztany. Znany jest obyczaj przygotowywania szopki, czyli figurek małego Jezusa i Świętej Rodziny. Ciekawostką jest, że jedna z najpiękniejszych kolęd świata „Cicha noc” powstała właśnie w Austrii.

4 Wigilijne światełka w oknach i adwentowe kalendarze
Kolejnym zwyczajem w Niemczech jest umieszczanie w oknach światełek - białych lub kolorowych gwiazdek migających albo i nie. Dzieci już od pierwszego dnia grudnia mają kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami; każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki, ale niektórzy rodzice przygotowują samodzielnie dla swoich pociech kalendarze, w których okienkach można znaleźć ciasteczka, krótkie wierszyki albo małe obrazki – krajobrazy zimowe. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane są w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną. Już od listopada sporządza się wypieki, ozdoby choinkowe i szopki.

5 Wielkanoc -Austria W okresie Wielkanocy Austria pachnie smakołykami i mieni się bogactwem kolorów. Zwyczaje kultywowane są tutaj przez wszystkie generacje. Zgodnie z tradycją organizuje się jarmarki wielkanocne m.in. w wiedeńskim Schönbrunn, gdzie obok dekoracji świątecznych można zakupić wyroby wiejskie oraz wszystko, co się przyda na święta. Zwyczaje wielkanocne nakazują w Wielki Czwartek zjeść coś zielonego. Od tego dnia do Wielkiej Nocy przechadzają się młodzieńcy, którzy robią hałas grzechotkami wykonanymi z drewna.

6 Wielkanoc w Niemczech Wielkanoc w Niemczech, poza Bożym Narodzeniem, jest najważniejszym świętem w kraju. Wielkanoc zaczyna się świętem w Wielki Piątek. Z tego względu, że jest to dzień śmierci Chrystusa, zwany jest także Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). W tym czasie w kościołach odbywają się misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, Niemcy tego dnia nie muszą przestrzegać ścisłego postu, jak mają w zwyczaju Polacy, na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw. Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy i przeznaczonym na wspólne modlitwy w kościołach towarzyszące złożeniu Pana Jezusa do grobu. Po zakończeniu nabożeństwa, wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na agapę - wspólny symboliczny posiłek składający się z chleba, wina oraz wody. Szczególnie uroczyście obchodzona jest niedziela i poniedziałek, nie związany jednak w krajach niemieckojęzycznych ze zwyczajem "lanego poniedziałku". W Wielką Sobotę wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach. W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem.

7 Dzień Zjednoczenia w Niemczech
Wśród najbardziej znanych niemieckich świąt państwowych wymienić można: Dzień Zjednoczenia Niemiec (3 października) upamiętniający zjednoczenie Niemiec Zachodnich i Wschodnich w 1990 r. Tego dnia odbywają się festyny i spotkania z politycznymi przemowami w parlamentach i wielu ratuszach; 9 listopada to dzień „przeznaczenia dla Niemców”, symbolizujący początek ponownego niemiecko-niemieckiego zjednoczenia.

8 Dziękuję za uwagę Katarzyna Sodzawiczny kl.Ia
Koniec Dziękuję za uwagę Katarzyna Sodzawiczny kl.Ia


Pobierz ppt "ZWYCZAJE I ŚWIĘTA W KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google