Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pieszy, rowerzysta i motorowerzysta w ruchu drogowym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pieszy, rowerzysta i motorowerzysta w ruchu drogowym"— Zapis prezentacji:

1 Pieszy, rowerzysta i motorowerzysta w ruchu drogowym
mgr inż. Ewa Lorek

2 Pieszych obowiązują następujące przepisy ruchu drogowego:
Pieszy ma obowiązek poruszania się po chodniku lub po drodze dla pieszych. Jeżeli droga nie ma chodników, to piesi powinni poruszać się po poboczu. Jeżeli droga nie ma ani chodnika, ani pobocza, pieszy może iść po jezdni. Przepisy zezwalają też pieszym na poruszanie się w takim przypadku po drodze dla rowerów, ale pod warunkiem ustępowania rowerzystom pierwszeństwa. Piesi są zobowiązani poruszać się lewa strona drogi. Na jezdni nie wolno iść obok innego pieszego. Piesi idąc po jezdni, winni poruszać się jeden za drugim. Osoby do 15 lat są zobowiązane nosić elementy odblaskowe.

3 Kodeks drogowy zabrania pieszym:
Przechodzić przez jezdnię w miejscach, w których jest słaba widoczność drogi, Przebiegać przez jezdnię w miejscach nieoznakowanych pasami, Wychodzić na jezdnię tuż przed jadący pojazd, wychodzić spoza pojazdu lub innej przeszkody, która utrudnia widoczność drogi, Zatrzymywać się lub zwalniać kroku podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, przechodzić na skos przez drogę, Chodzić po torowisku lub przechodzić przez nie w miejscu do tego niewyznaczonym, Wchodzić na torowisko lub przechodzić przez nie, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub są w trakcie opuszczania.

4 Rowerzystów obowiązują następujące przepisy ruchu drogowego:
Powinien korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych, Poruszając się drogą dla rowerów i pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, Gdy nie ma drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych, może korzystać z pobocza lub poruszać się skrajem jezdni, ale zachowując przy tym szczególną ostrożność, Może przewozić dziecko do 7 roku życia w specjalnie do tego przeznaczonym siodełku, Powinien używać kasku ochronnego,

5 Rowerzyście zabrania się:
Jazdy bez trzymania roweru za kierownicę co najmniej jedna ręką oraz bez trzymania nóg na pedałach, Jazdy jezdnia obok innego uczestnika ruchu, Doczepiania się do innych pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym, Podczas przejazdu przez jezdnię zatrzymywania się lub zwalniania bez wyraźnej przyczyny, Wjeżdżania bezpośrednio przed pojazd lub innych uczestników ruchu, Jazdy po autostradzie i drodze ekspresowej, Wyprzedzania na przejściach dla pieszych oraz omijania pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem w celu przepuszczenia pieszych.

6 Motorowerzyście zabrania się:
Doczepiania się do innych pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym, Wjeżdżania bezpośrednio przed pojazd lub innych uczestników ruchu, Jazdy po autostradzie i drodze ekspresowej, Wyprzedzania na przejściach dla pieszych oraz omijania pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem w celu przepuszczenia pieszych.

7 W kolumnie nie może jechać więcej niż piętnaście rowerów, pięć motorowerów, zaś odległość między kolumną rowerów nie może być mniejsza niż 200 metrów. Dla motorowerów nie jest określona, lecz wskazane byłoby zachowanie minimum 500 metrów odległości.

8 ZNAKI DROGOWE DOTYCZĄCE PIESZYCH:
rowerzystów-16 – przejście dla pieszych rowerzystów-17 – uwaga dzieci B-41 – zakaz ruchu pieszych

9

10 ZNAKI DROGOWE DOTYCZĄCE ROWERZYSTÓW:
A-24 – uwaga rowerzyści B-9 – zakaz wjazdu rowerów D-6a - przejazd dla rowerzystów C droga dla rowerów, C-13a – koniec drogi dla rowerów

11 PRZYKŁADOWY ZNAK DROGOWY DOTYCZĄCY MOTOROWERZYSTÓW:
B-10 – zakaz wjazdu motorowerów

12 QUIZ

13 Gr.A 1. Kto to jest pieszy? Dobre pytanie

14 Gr. B 1. Kto to jest motorowerzysta?

15 Gr. A 2. Co oznacza poniższy znak drogowy?

16 Gr. B 2. Po jakiej części drogi ma obowiązek poruszać się pieszy?

17 Gr. A 3. Osoby do ilu lat zobowiązane są nosić elementy odblaskowe?

18 Gr. B 3. Osoba prowadząca rower będzie pieszym czy rowerzystą?

19 Gr. A 4. Czy rowerzyście wolno doczepiać się do innych pojazdów w ruchu drogowym? Uzasadnij swoją odpowiedź.

20 Gr. B 4. Ile rowerów może jechać w kolumnie?

21 Gr. A 5. Który z poniższych znaków oznacza przejazd dla rowerzystów? A
B C

22 Gr. B 5. Co oznacza ten znak drogowy?

23 Gr. A 6. Czy rowerzyście wolno się poruszać po drodze ekspresowej?

24 Gr. B 6. Który z poniższych znaków zabrania ruchu pieszym? C A B

25 Gr. A 7. Ile motorowerów może jechać w kolumnie?

26 Gr. B 7. Gdy nie ma ścieżki rowerowej, którą częścią drogi mogą się poruszać rowerzyści?

27 Dziękuję za uwagę :o)


Pobierz ppt "Pieszy, rowerzysta i motorowerzysta w ruchu drogowym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google