Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zawracanie Cofanie Postój i zatrzymanie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zawracanie Cofanie Postój i zatrzymanie"— Zapis prezentacji:

1 Zawracanie Cofanie Postój i zatrzymanie
PODSTAWOWE MANEWRY NA DRODZE – cz. 3 Zawracanie Cofanie Postój i zatrzymanie

2 Zawracanie

3 Zawracanie Podczas wykonywania tego manewru należy stosować takie same zasady, jakie obowiązują przy skręcaniu w lewo. Zawracając rowerzysta powinien zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom poruszającym się po drodze.

4 Zawracanie jest zabronione:
Ustawiony na drodze znak "zakaz zawracania", zabrania kierującym zawracania, od miejsca ustawienia znaku do najbliższego skrzyżowania z drogą utwardzoną włącznie.

5 Zawracanie jest zabronione:
Ustawiony na drodze znak "zakaz skrętu w lewo" zabrania kierującemu skręcenia w lewo lub zawrócenia tylko na najbliższym skrzyżowaniu.

6 Zawracanie jest zabronione:
W tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej; Na autostradzie, Na drodze ekspresowej z wyjątkiem skrzyżowań i miejsc do tego przeznaczonych W miejscach, w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego lub ruch ten utrudnić.

7 Cofanie Kierujący pojazdem jest obowiązany przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:

8 a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.

9 Przepisy zabraniają cofania:
w tunelach,

10 Przepisy zabraniają cofania:
na mostach i wiaduktach,

11 Przepisy zabraniają cofania:
na autostradzie lub drodze ekspresowej

12 Postój  – jest to unieruchomienie pojazdu nie wynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego trwające dłużej niż 1 minutę. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego jeżeli szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

13 Zabrania się postoju: 1)  miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej; 2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu; 3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską; 4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

14 W celu maksymalnego wyeliminowania sytuacji stanowiących zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym przepisy zabraniają zatrzymania:

15 na przejazdach kolejowych i tramwajowych
na skrzyżowaniach dróg i nie bliżej jak 10 m od skrzyżowania na przejściach dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi w tunelach, na mostach i wiaduktach na pasie między jezdniami

16 przy lewej krawędzi jezdni z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub jezdni dwukierunkowej o małym ruchu w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek komunikacji publicznej, a na przystanku z zatoką na całej jej długości na drodze (ścieżce) dla rowerów na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu


Pobierz ppt "Zawracanie Cofanie Postój i zatrzymanie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google