Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SIEĆ P2P 1. Definicja sieci równouprawnionej. To taka sieć, która składa się z komputerów o takim samym priorytecie ważności, a każdy z nich może pełnić.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SIEĆ P2P 1. Definicja sieci równouprawnionej. To taka sieć, która składa się z komputerów o takim samym priorytecie ważności, a każdy z nich może pełnić."— Zapis prezentacji:

1 SIEĆ P2P 1. Definicja sieci równouprawnionej. To taka sieć, która składa się z komputerów o takim samym priorytecie ważności, a każdy z nich może pełnić rolę zarówno klienta, jak i serwera. 2. Korzyści w sieci peer to peer. łatwe do wdrożenia ponieważ wymaga tylko: koncentratora lub przełącznika komputerów wyposażonych w karty sieciowe okablowania (nie koniecznie) zainstalowania systemu Windows XP b) łatwe w obsłudze (tylko nadzór) c) tania w eksploatacji nie wymagają drogich i skomplikowanych serwerów nie potrzebują pomieszczeń klimatyzowanych, nie potrzebują zamkniętych pomieszczeń na serwer brak wydatków na szkolenia administratorów sieci

2 SIEĆ P2P d) prosty system operacyjny (zwykły Windows XP)
e) brak hierarchicznej zależności powoduje: odporność na błędy awaria jednego komputera nie powoduje unieruchomienia sieci f) łatwy mechanizm udostępniania zasobów. 3. Ograniczenia i słabości sieci p2p. duża liczba loginów i haseł do zapamiętywania (do każdego komputera inne) brak centralnego składu udostępniania danych specyficzne sposoby zapamiętywania haseł przez użytkowników obniża bezpieczeństwo danych w sieci nierówne umiejętności użytkowników mają wpływ na bezpieczeństwo w sieci (sieć jest tak bezpieczna, jak jej najsłabiej zabezpieczony komputer)

3 SIEĆ P2P e) problemy logistyczne:
- niekonsekwentne i nieskoordynowane tworzenie kopii bezpieczeństwa danych brak koordynacji nazw poszczególnych danych brak możliwości centralnego składowania plików brak dysku sieciowego (wspólnego) niska wydajność sieci związana ze zmianą użytkowników i udostępnianiu danych zasoby danego hosta są dostępne na tyle na ile dostępny jest host. 4. Zastosowanie. a) małe instytucje i firmy b) duże instytucje z wieloma grupami roboczymi c) małe domowe sieci.

4 LOGOWANIE DO SIECI 1. Logowanie.
Jest faza wprowadzania identyfikatora i hasła użytkownika do określonego komputera do jego uruchomienia. 2. Użytkownicy, konta, hasła. W tym miejscu możemy ustawić pewne właściwości hasła użytkownika.

5 LOGOWANIE DO SIECI W tym miejscu możemy ustawić pewne właściwości zasad blokady konta użytkownika.

6 LOGOWANIE DO SIECI Po wybraniu pierwszej opcji pojawi nam się następujące okno: Ustawiamy ilość prób: Domyślnie Windows sugeruje nam takie czasy ale można to zmienić.

7 LOGOWANIE DO SIECI Czas trwania ustawiamy np.: 5 minut.
Zerowanie licznika blokady nastąpi po 5 minutach. Takie ustawienia oznaczają,, że po 3 nieudanych próbach logowania w ciągu 5 minut, konto zostanie zablokowane na pięć minut.

8 GRUPY LOKALNE Tworzenie grup lokalnych.
Dzięki przynależności do określonej grupy lokalnej użytkownik ma możliwości i prawa do wykonywania różnych zadań na komputerze lokalnym. Wybieramy Start  Ustawienia  Panel sterowania  Narzędzia administracyjne  Zarządzanie komputerem  Użytkownicy i grupy lokalne  Grupy i pojawia nam się okno:

9 GRUPY LOKALNE Zaznaczamy Grupy i z podręcznego menu wybieramy Nowa Grupa. Pojawia nam się okno gdzie tworzymy grupę i nadajemy jej opis. Możemy dodać użytkownika naciskając Dodaj. Pojawia nam się okno: Wybierając Zaawansowane otrzymamy: 

10 GRUPY LOKALNE Pojawia nam się okno w którym zaznaczamy naciskamy opcję „Znajdź teraz” i zaznaczamy z dolnej listy użytkownika, którego wybieramy do naszej grupy lokalnej. Poźniej naciskamy Ok następnie Utwórz.

11 GRUPY LOKALNE Pojawia nam się okno w którym widzimy naszą nową grupę lokalną utworzoną.

12 GRUPY LOKALNE Teraz możemy sprawdzić jak działa taka grupa lokalna. Tworzymy na komputerze nowe konto z ograniczeniami (u mnie as). Następnie dodajemy go do grupy lokalnej Klasa. Następnie przechodzimy do: Panel sterowania  Narzędzia administracyjne  Zasady zabezpieczeń lokalnych. Zaznaczamy jak na rys.

13 GRUPY LOKALNE Użytkownik as nie może np. zmieniać ustawień zegara systemowego. Możemy to zmienić. Po zaznaczeniu Zmiana czasu systemowego z podręcznego menu wybieramy Właściwości i pojawia nam się okno (po lewej). Naciskamy Dodaj użytkownika lub grupę, a następnie Typy obiektów i zaznaczamy Grupy i OK.

14 GRUPY LOKALNE Wybieramy Zaawansowane i po naciśnięciu Znajdź teraz pojawią nam się u dołu grupy do wyboru. Zaznaczamy grupę Klasa i naciskamy OK.

15 GRUPY LOKALNE Widzimy naszą grupę wprowadzoną (po lewej) i naciskamy OK. A na następnym oknie (po prawej) naciskamy Zastosuj i OK.

16 GRUPY LOKALNE Teraz widzimy, że nasza grupa nabyła uprawnienia do zmiany czasu systemowego. Restartujemy system i sprawdzamy nasze konto as czy możemy już zmienić czas.


Pobierz ppt "SIEĆ P2P 1. Definicja sieci równouprawnionej. To taka sieć, która składa się z komputerów o takim samym priorytecie ważności, a każdy z nich może pełnić."

Podobne prezentacje


Reklamy Google