Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obsługa serwera zdalnego przez klienta FTP

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obsługa serwera zdalnego przez klienta FTP"— Zapis prezentacji:

1 Obsługa serwera zdalnego przez klienta FTP
Damian Urbańczyk Serwer FTP Obsługa serwera zdalnego przez klienta FTP

2 Czym jest FTP? FTP (File Transfer Protocol) jest to protokół transmisji plików, używany w Internecie. Jest to protokół typu klient-serwer, umożliwia transmisję (przesyłanie) plików z serwera i na serwer przez Internet za pomocą TCP/IP.

3 Klient FTP Klient FTP to program, który pozwala na połączenie się z serwerem FTP i pobieranie lub wysyłanie plików – wymianę danych. Większość obecnych przeglądarek internetowych posiada wbudowane proste programy do obsługi FTP, ale są one raczej przeznaczone tylko do pobierania danych. Do zaawansowanej obsługi serwera, a tak wygląda właśnie praca ze stronami internetowymi, należy pobrać i zainstalować dobrego klienta FTP. Jednym z Najpopularniejszych programów jest Total Commander. Niestety, jest to program typu shareware i po 30 dniach należy go odinstalować lub uiścić opłatę rejestracyjną.

4 Pablo Commander Dobrym, chociaż prostym, programem do FTP jest Pablo Commander. Jest bezpłatny i zawiera polską wersję językową, dzięki czemu każdy poradzi sobie z jego obsługą. Dodatkową zaletą Pablo Commander jest to, że nie wymaga on instalacji i można uruchomić go z płyty, czy pendrive. Cały program to jeden plik wykonywalny.

5 Panel lewy, panel prawy Pablo Commander oferuje obsługę lokalną i zdalną w dwóch panelach. Od użytkownika zależy, który panel będzie obsługiwał zdalne połączenie.

6 Połączenie z FTP Aby połączyć się z serwerem FTP, należy w Pablo Commander wybrać z paska menu odpowiednią opcję lub nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+F (jeśli zawartość zdalnego serwera ma być wyświetlana w lewym panelu) lub Ctrl+F2 (jeśli zdalny serwer ma być wyświetlony w prawym panelu). Po wybraniu odpowiedniej opcji, pojawi się wykaz hostów (serwerów zdalnych), z którymi możemy się połączyć. Aby dodać nowy host, należy wybrać opcję „Dodaj”.

7 Konfiguracja połączenia
Aby prawidłowo połączyć się z serwerem, musimy posiadać kilka ważnych informacji: host (np.: ftp.nazwaserwera.pl), login (nazwa użytkownika), hasło (dla wybranego użytkownika). Inne dane, które możemy skonfigurować podczas tworzenia nowego połączenia, to: nazwa (identyfikator połączenia na liście), katalog (katalog startowy na serwerze zdalnym), tryb przesyłu (aktywny lub pasywny).

8 Po połączeniu… Po nawiązaniu połączenia ze zdalnym serwerem, obsługuje się go tak samo, jak dysk lokalny, gdyż na serwerze umieszczone są katalogi oraz pliki, tak, jak lokalnie. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie usunąć z serwera ważnych plików, gdyż prawdopodobnie nie będzie ich można odtworzyć – chyba, że właściciel serwera wykonuje cykliczne kopie bezpieczeństwa i będzie tak uprzejmy, aby odzyskać pliki. Bez względu na to, czy uda się odzyskać pliki, czy nie – wiąże się to z kłopotami, dlatego warto uważać!

9 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Obsługa serwera zdalnego przez klienta FTP"

Podobne prezentacje


Reklamy Google