Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W PROGRAMIE KSZTAŁCENIA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W PROGRAMIE KSZTAŁCENIA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH"— Zapis prezentacji:

1 W PROGRAMIE KSZTAŁCENIA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH
Halina Wawrzynowicz METODA GRUP BALINTA W PROGRAMIE KSZTAŁCENIA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH Pracownia Psychotraumatologii Katedra Medycyny Ratunkowej i Katastrof Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12 Warunki właściwego przebiegu procesu komunikowania się to:
Warunki właściwego przebiegu procesu komunikowania się to: * wytworzenie więzi wzajemnego zaufania osób komunikujących się, * właściwe wzajemne rozumienie się, * wspólne poszukiwanie rozwiązań, * przekazywanie umiejętności porozumiewania się. Na efektywne komunikowanie składają się umiejętności, które dotyczą: * obserwacji(spostrzeganie i interpretacja, niewerbalne zachowanie, umiejętne słuchanie, parafrazowanie), * eksploracji (streszczenie, zadawanie pytań, konkretyzacja), * reakcji (wyrażanie uczuć, sprzężenie zwrotne, odzwierciedlanie). Nie zawsze proces komunikowania się przebiega bez zakłóceń. Istnieją różne techniki i metody służące doskonaleniu umiejętności społecznych. Jedną z nich jest udział w grupie Balinta, będący poszukiwaniem efektywnych sposobów rozwiązywania trudnych problemów powstających w interakcjach pomiędzy ludźmi.

13 Zasady pracy w grupach Balinta
Kształcenie relacji interpersonalnej w grupach Balinta odbywa się w zespołach składających się od 8 – 12 osób. Uczestnicy poznają wiedzę teoretyczną i uczą się praktycznie rozpoznawać ekspresję, reakcje emocjonalne, postawy i schematy zachowań w kontaktach z ludźmi. Trening w grupie pozwala poznać ukryte sygnały w komunikacji niewerbalnej, różnorodność jawnych i ukrytych potrzeb i motywacji, odmienną wartość tych samych faktów dla różnych osób. Poprzez uczestnictwo w grupach Balinta nabywa się umiejętności sterowania swoimi emocjami, głębszego poznania własnych reakcji i motywacji. Prowadzi to do unikania niepotrzebnych konfliktów. Nie jest to grupa terapeutyczna, tylko samodoświadczalna. Uczymy się przez doświadczenie innych; każdy uczy się od każdego. Inaczej mówiąc, jest to leczenie kontaktem. Jeśli nauczymy się mówić o swoich oczekiwaniach innym – znacznie ułatwimy sobie relacje interpersonalne.

14 Znaczenie treningów w grupach Balinta dla ratowników medycznych
W ramach grup Balinta mogą być kształtowane i polepszane umiejętności interpersonalne zarówno ratownik - poszkodowany, jak i ratownik – ratownik. Doświadczenia wyniesione z treningów Balinta pozwalają lepiej radzić sobie z negatywnymi emocjami i uczuciami (takimi jak złość, gniew, strach, poczucie winy, poczucie krzywdy, itp.), na które ratownicy są w swej pracy często narażeni. Metoda ta zwiększa zaufanie do siebie i innych członków zespołu ratowniczego. Pozwala spojrzeć na innych jak na współpracowników pomagających sobie, a nie jak na rywali, co zwiększa efektywność zespołu. Jest to metoda, którą można stosować w różnym czasie po przeżyciu nieudanej relacji, w odróżnieniu od tzw. „odprawy emocjonalnej” , która powinna być stosowana bezpośrednio po traumatycznym wydarzeniu, oraz od metod debriefingu (odreagowania), które powinny być przeprowadzone jednorazowo, w czasie od 24 do 72 godzin po zdarzeniu.


Pobierz ppt "W PROGRAMIE KSZTAŁCENIA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google