Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RÓŻNORODNOŚĆ ZWIERZĄT BEZKRĘGOWYCH I ŚRODOWISKO ICH ŻYCIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RÓŻNORODNOŚĆ ZWIERZĄT BEZKRĘGOWYCH I ŚRODOWISKO ICH ŻYCIA"— Zapis prezentacji:

1 RÓŻNORODNOŚĆ ZWIERZĄT BEZKRĘGOWYCH I ŚRODOWISKO ICH ŻYCIA

2 ŚRODOWISKO ŻYCIA PIERWOTNIAKÓW
PIERWOTNIAKI – pojedyncza komórka pierwotniaka może wykonywać wszystkie czynności życiowe, jest więc organizmem jednokomórkowym

3 PANTOFELEK Zwany czasem pantofelkiem ogoniastym. Pantofelek ma ciało o charakterystycznym kształcie (stąd nazwa). Pantofelek występuje pospolicie we wszystkich słodkowodnych zbiornikach wodnych na całej Kuli Ziemskiej.

4 AMEBY Przedstawiciele żyją w środowisku wodnym lub jako pasożyty. Występują w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych, jeziorach, stawach.

5 ŚWIDROWIEC Świdrowiec ten pasożytuje w osoczu krwi koni , osłów, mułów. Występuje generalnie w klimatach ciepłych w Europie rzadko występuje. Dobrze uwidoczniony aparat ruchu(wić i błona falująca). Pokarm pobiera cała pow. ciała.

6 OTWORNICE Pierwotniaki planktonowe lub żyjące przy dnie morza. Ich skorupki osadzające się w ogromnej masie na dnie morskim, tworzą wapienne skały osadowe.

7 PARZYDEŁKOWCE – TWÓRCY RAF KORALOWYCH
PARZYDEŁKOWCE- to organizmy żyjące w środowisku wodnym, przede wszystkim w morzach.

8 MEDUZA Jest swobodnie unoszona przez toń morską. Meduza oddycha całym ciałem. W swoim galaretowatym ciele ma aż 24 oczy. Jad z jej parzydełek może powodować pękanie czerwonych krwinek.

9 POLIP Polipy prowadzą zazwyczaj osiadły tryb życia. Polipy mają postać wydłużonego, cylindrycznego worka. Polip rozmnaża się bezpłciowo poprzez pączkowanie, rzadziej rozmnaża się płciowo.

10 STUŁBIA PŁOWA Żyje w wodach słodkich stojących i wolno płynących. Występuje wyłącznie w postaci polipa o długości ciała do 1cm. Rozmnaża się bezpłciowo przez pączkowanie bądź podział rozmnaża się również płciowo.

11 ZNACZENIE KORALOWCÓW

12 UKWIAŁ Są rozpowszechnione w niemal wszystkich morzach świata. Rozmieszczone są na nich, jak i na całej powierzchni ciała, parzydełka służące do obrony i do zdobywania pokarmu (plankton oraz inne zwierzęta morskie). Żyją w symbiozie z rybami ukwiałowymi

13 Co należy wiedzieć o parzydełkowcach?
Żyją w wodach słodkich lub słonych. Ich ciało może mieć kształt polipa lub meduzy. W ramionach umieszczone są parzydełka umożliwiające im drapieżny tryb życia. Mogą występować pojedynczo lub w koloniach, tworząc rafy koralowe. Zanieczyszczenia znajdujące się w morzach powodują powolną śmierć korali.


Pobierz ppt "RÓŻNORODNOŚĆ ZWIERZĄT BEZKRĘGOWYCH I ŚRODOWISKO ICH ŻYCIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google