Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowe żywienie Dominik Ozieriański.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowe żywienie Dominik Ozieriański."— Zapis prezentacji:

1 Zdrowe żywienie Dominik Ozieriański

2 Zdrowie - jest to dobra kondycja fizyczna i psychiczna, bez objawów choroby i kalectwa. Wpływ na dobry stan zdrowia mają czynniki genetyczne, środowisko fizyczne, środowisko społeczne oraz styl życia, w tym sposób odżywiania się.

3 Żywienie (odżywianie) - jest to proces polegający na dostarczaniu każdej żywej komórce pokarmów pobieranych w stanie naturalnym lub po przetworzeniu na różnorodne potrawy i napoje w celu utrzymania podstawowych funkcji życiowych, właściwego rozwoju i stanu zdrowia. Odżywiona musi zostać każda komórka naszego ciała. Ze strawionego pokarmu substancje organiczne w postaci prostych substancji odżywczych są rozprowadzane za pomocą krwi po całym ciele. Odżywianie ma podstawowe znaczenie życiowe dla każdego organizmu. Warunkuje również utrzymanie dobrego zdrowia. Zbyt ubogie pożywienie lub jego złe wchłanianie czy trawienie powoduje niedożywienie i niedowagę. Natomiast zbyt częste odżywianie, bądź spożywanie nieodpowiednich pokarmów powodować może nadwagę bądź otyłość. Właściwe (zdrowe) odżywianie wymaga więc spożywania odpowiednich ilości dobrze przy

4 Nasze motto: "Jedz aby żyć, a nie żyj aby jeść"
Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z zawartością portalu i ponownego powrotu. Na stronach można znaleźć informacje na temat składników żywności (białek, węglowodanów, tłuszczów, wody, minerałów, witamin), a także tabele kaloryczne, zasady zdrowego żywienia, diety, listę dodatków do żywności, indeks glikemiczny, cholesterol, ciekawostki oraz kalkulatory żywieniowe.

5 Niezdrowe żywienie Instytucje zajmujące się żywieniem Europejczyków alarmują, że spośród ogólnej liczby zgonów na skutek chorób układu sercowo-naczyniowego, aż 30% spowodowane jest przez niezdrową dietę prowadzącą do otyłości. W związku z tym można byłoby uniknąć około 60 tysięcy zgonów rocznie wśród ludzi w wieku lat zmieniając ich nawyki żywieniowe.

6 Wśród Polaków problem ten jest najbardziej widoczny biorąc pod uwagę otyłość brzuszną. Szacuje się, że otyłość ta dotyczy od 35 do 70 procent Polaków powyżej 20 roku życia, co daje co najmniej 9,5 miliona osób. Więcej niż połowa z nich musi dodatkowo leczyć się na choroby towarzyszące otyłości, takie jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze. Na całym świecie żyje blisko 300 milionów otyłych dorosłych. Problem dotyczy 18% społeczeństwa i w ciągu zaledwie siedmiu ostatnich lat wzrósł o 50%. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła zatem globalną epidemię otyłości. Dziś każdy wie, że otyłość jest niebezpieczna i zwiększa ryzyko zachorowania oraz osłabia ogólną wydolność organizmu, ale mało kto pamięta o tym, że jest wymieniana – po paleniu – jako druga, możliwa do uniknięcia, przyczyna śmierci.

7 Brutalna prawda jest taka, że Polacy żyją około 8 lat krócej od mieszkańców innych krajów europejskich. Jedną z ważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy są nasze złe nawyki żywieniowe. W pracy jemy szybko, byle jak i z reguły niezdrowo. Do jedzenia podchodzimy beztrosko, raz głodując, innym razem jedząc na potęgę. Socjologiczno – społecznościowe uwarunkowania też nie są dla Polaków korzystne; lubimy biesiadować bez ograniczeń, pomijając przy tym wszelką aktywność fizyczną. Złe nawyki wynosimy z domu, by potem dzielić się nimi w szkole, a na koniec zaimplementować je w swoim miejscu pracy i przekazać dalszym pokoleniom.

8 Aby dbać o nasze zdrowie powinniśmy zmienić nasze nawyki – jeść regularnie, bardziej przykładać wagę do tego co jemy, ograniczyć jedzenie Fast foodów. W ostatnim czasie pojawiła się kampania społeczna „Na karkówkę weź wałówkę”, która za zadanie postawiła sobie wywołanie dyskusji na ten temat oraz promowanie zdrowego stylu życia opartego na świadomej i zrównoważonej diecie

9 Bibliografia

10 Koniec


Pobierz ppt "Zdrowe żywienie Dominik Ozieriański."

Podobne prezentacje


Reklamy Google