Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAPOBIEGANIE NADWADZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAPOBIEGANIE NADWADZE"— Zapis prezentacji:

1 ZAPOBIEGANIE NADWADZE
PROMUJEMY ZDROWIE ZAPOBIEGANIE NADWADZE I OTYŁOŚCI

2 ZDROWY STYL ŻYCIA Nadwagą określamy nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie w stosunku do beztłuszczowej masy ciała występujący w stopniu umiarkowanym. Nadmiar tkanki tłuszczowej występujący w stopniu zaawansowanym definiuje się jako otyłość. W celu sprawdzenia, czy nasza waga jest prawidłowa, powinniśmy się najpierw zważyć i zmierzyć. Następnie otrzymane wyniki należy wstawić do odpowiedniego wzoru: BMI = Masa ciała w kg / (wzrost w metrach x wzrost w metrach) - 173 cm wzrostu - 70 kg masy ciała 70 kg / (1,73 m x 1,73 m) = 23 Kryteria współczynnika BMI: niedowaga poniżej 18,5 masa prawidłowa 18,5-24,9 nadwaga ,9 I stopień otyłości ,9 II stopień otyłości powyżej 40

3 DLACZEGO TYJEMY Tyjemy, kiedy dostarczamy organizmowi znacznie więcej kalorii niż spalamy. Każdy organizm z inną intensywnością wykorzystuje to, czego dostarcza pożywienie.

4 Zasady racjonalnego żywienia
1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. 2. Unikaj objadania się. Spożywaj 5 posiłków dziennie. 3. Spożywaj dużo produktów zbożowych. 4. Pij codziennie co najmniej 2 szklanki mleka. 5. Spożywaj z umiarem mięso. 6. Jedz codziennie dużo warzyw oraz owoców. 7. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. 8. Unikaj cukru oraz słodyczy. 9. Ograniczaj spożycie soli. 10. Uprawiaj sport.

5 JAKIE CHOROBY MOŻE WYWOŁAĆ NADWAGA LUB OTYŁOŚĆ?
Cukrzyca: Określenie „cukrzyca” charakteryzuje zespół zaburzeń metabolicznych różnego pochodzenia, które skutkują przewlekłą hiperglikemią (podwyższeniem poziomu cukru we krwi) oraz zaburzeniami przemian cukrów (węglowodanów), tłuszczów (lipidów) i białek. Zaburzenia te spowodowane są wadliwym działaniem insuliny lub jej brakiem. Skutkiem cukrzycy jest upośledzenie funkcjonowania lub uszkodzenie wielu narządów takich jak oczy, nerki, nerwy, serce i naczynia krwionośne. W stosunku do chorych na cukrzycę stosuje się określenia cukrzycy lub diabetycy, natomiast lekarz diabetolog specjalizuje się w leczeniu chorych na cukrzycę.

6 Wpływ nadwagi na serce Główne skutki nadwagi to przede wszystkim negatywny wpływ na pracę układu krwionośnego. Ciśnienie krwi rośnie wraz ze wzrostem wagi. Jest trzykrotnie więcej przypadków nadciśnienia wśród osób otyłych niż u reszty populacji. Również ryzyko miażdżycy jest znacznie większe: tłuszcz łatwiej się odkłada na ściankach tętnic. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko zawału serca, dławicy piersiowej, zakrzepicy oraz chorób żył (zapalenie żył, zatorowość płucna). Ludzie z nadwagą często cierpią również z powodu podwyższonego cholesterolu, który z kolei zwiększa ryzyko chorób serca..

7 WPŁYW NADWAGI NA KOŚCI Nadwaga ma zgubne skutki dla układu kostnego i szkieletowego. Dodatkowe kilogramy obciążają stawy i przyspieszają ich zużycie (biodra, kolana, kręgi). Często więc osoby otyłe cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów. W niektórych wypadkach niezbędne okazuje się wstawienie protezy (biodra, kolana). Pojawiają się również problemy z przepukliną, powodujące rwę kulszową i inne dolegliwości.

8 Nadwaga u dzieci Nadwaga u dzieci w wieku szkolnym jest szczególnie groźna ze względu na fakt, że organizm dziecka ciągle się rozwija. Nadwaga zwiększa zagrożenie, że dziecko: zachoruje na cukrzycę typu 2, choroby wątroby, astmę, będzie miało zbyt duży poziom cholesterolu we krwi, będzie cierpiało na nadciśnienie, będzie cierpiało na zespół bezdechu, który powoduje problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, będzie miało problemy z kośćmi i stawami, niewystarczająco mocnymi, aby utrzymać zbyt dużą wagę, będzie miało nadwagę w wieku dorosłym.

9 JAK POZBYĆ SIĘ NADWAGI? Należy dążyć do eliminacji w diecie węglowodanów prostych (słodycze, desery, owoce) oraz redukcji węglowodanów złożonych (pieczywo, ziemniaki). Z uwagi na wiek, nie należy stosować zbyt restrykcyjnych diet, aby zapewnić odpowiednią ilość mikroelementów i witamin.

10 JAK POZBYĆ SIĘ NADWAGI? Oprócz diety opartej na zasadach zdrowego żywienia wskazane jest utrzymywanie regularnej aerobowej aktywności fizycznej np. bieganie, jazda na rowerze oraz gry zespołowe poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego.

11 SZKOLNE PROGRAMY, AKCJE I PROJEKTY PROMUJĄCE ZDROWIE
MLEKO Z KLASĄ OWOCE W SZKOLE ŚNIADANIE DAJE MOC TYDZIEŃ CHLEBA NA ZAKWASIE SURÓWKOWE DNI W SZKOLE CZAS NA ZDROWIE


Pobierz ppt "ZAPOBIEGANIE NADWADZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google