Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowy dzień żywności

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowy dzień żywności"— Zapis prezentacji:

1 Światowy dzień żywności
16 październik 2008r.

2 GDA Wskazane dzienne spożycie Dorota Stefanowska
(kalorii, biaŁka, cukrów, tłuszczy) Dorota Stefanowska

3 Oznakowanie GDA stanowi uzupełnienie tych informacji.
Na opakowaniach produktów żywnościowych można znaleźć wiele użytecznych informacji żywieniowych, które mogą być cenną wiedzą odnośnie tego co spożywamy. Oznakowanie GDA stanowi uzupełnienie tych informacji. 

4 DZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE NA SKŁADNIKI ODŻYWCZE ZALEŻY OD:
PŁCI WIEKU POZIOMU AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ STANU ZDROWIA

5 Co to jest GDA??? Oznaczenia GDA informują o tym, jakie ilości poszczególnych składników odżywczych (kalorii, białka, cukrów, tłuszczy, soli)  są zawarte w produkcie, który spożywasz.

6

7 Zapotrzebowanie na składniki spożywcze obliczone na średnie dzienne zapotrzebowanie 2000 kcal (kobiety w wieku lat) Składnik odżywczy Wskazane Dzienne Spożycie (GDA) - wartości proponowane dla kobiet     Wartość energetyczna 2000 kcal Białko 50 g Węglowodany 270 g  Tłuszcz nie więcej niż 70 g  Kwasy tłuszczowe  nasycone nie więcej niż 20 g Błonnik 25 g sól nie więcej niż 6 g Cukry nie więcej niż 90 g w tym cukry dodane nie więcej niż 50 g

8 WARTOŚCI ODŻYWCZE GDA DLA MĘŻCZYZN
Wartość energetyczna kcal Białko g Węglowodany g Tłuszcz nie więcej niż 80g Kwasy tłuszczów nasycone nie więcej niż 30g Błonnik g sól nie więcej niż 6g Cukry nie więcej niż 110g

9 Przykładowe oznaczenia na opakowaniach

10 Przykładowe oznaczenie GDA

11 KALKULATOR WARTOŚCI ODŻYWCZEJ GDA
Kalkulator wartości odżywczej GDA ułatwi ci podejmowanie bardziej świadomych decyzji na temat tego, co jesz. Skorzystaj z niego i spróbuj zaplanować zbilansowany jadłospis na cały dzień.

12 KALKULATOR WARTOŚCI ODŻYWCZEJ GDA
Kalkulator wartości odżywczej GDA działa w oparciu o wartości referencyjne Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA), które zostały ustalone dla przeciętnej zdrowej dorosłej osoby o prawidłowej wadze i przeciętnym poziomie aktywności fizycznej. Twoje GDA może się różnić od tych wartości w zależności od twojego wieku, poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia, itd. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat Twojego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze, skontaktuj się z dietetykiem lub swoim lekarzem rodzinnym.

13 KALKULATOR WARTOŚCI ODŻYWCZEJ GDA
Pamiętaj również o tym, żeby nie przekraczać wartości GDA ustanowionych dla tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, cukru i soli. Twoja całodzienna dieta nie musi pokrywać GDA na te składniki w całości.

14 BILANSOWANIE DIETY produkty zbożowe; warzywa i owoce;
Prawidłowe odżywianie się to dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, w tym energii, potrzebnych do utrzymania zdrowia i wszystkich funkcji organizmu. Zbilansowana dieta powinna uwzględniać produkty spożywcze z następujących grup: produkty zbożowe; warzywa i owoce; mleko i przetwory mleczne; mięso (czerwone, drób, wędliny), ryby i jaja; ograniczone ilości cukru, soli i tłuszczu.

15 BILANSOWANIE DIETY Prowadź aktywny tryb życia. Dzięki temu spalisz kalorie i będziesz mógł zachować prawidłową wagę.  I oczywiście poznaj swoje GDA.  Staraj się nie przekraczać dziennej wskazanej ilości kalorii (kcal). Dbaj również o to, aby nie przekraczać Twojego GDA ustalonego dla cukrów, tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych i soli.

16 BILANSOWANIE DIETY Pamiętaj, że nie musisz zrezygnować z jedzenia ulubionych produktów, tylko dlatego, że zawierają dużo kalorii, cukrów, tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych czy soli - po prostu wiedząc co jesz, możesz odpowiednio dobrać zestaw spożywanych produktów.

17 Opakowania produktów oznaczonych GDA:

18

19

20

21

22

23

24

25

26 Indeks glikemiczny (IG)
To lista produktów uszeregowanych ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Oblicza się go dzieląc poziom glukozy we krwi po przeprowadzeniu testu żywnościowego z udziałem 50 gram węglowodanów, przez poziom glukozy uzyskany po spożyciu danego produktu. Na przykład indeks glikemiczny wynoszący 70 oznacza, że po spożyciu 50 gram danego produktu, poziom glukozy wzrośnie o 70 procent, tak jak po spożyciu 50 gram czystej glukozy.

27 Wysoki Indeks Glikemiczny = 70 i więcej
Niski Indeks Glikemiczny = 55 lub mniej Średni Indeks Glikemiczny = 56-69 Wysoki Indeks Glikemiczny = 70 i więcej Banan 59 Banany dojrzałe 72 Baton Mars 65 Baton Twix 44 Czekolada mleczna 49 Miód 87 Jabłka 38 Frytki 95 Coca Cola 63


Pobierz ppt "Światowy dzień żywności"

Podobne prezentacje


Reklamy Google