Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1."— Zapis prezentacji:

1 1

2 Nazwa szkoły: Gimnazjum nr 12 im.Sybiraków ID grupy: 96/88_MP_G1
Kompetencja: Matematyczno-przyrodnicza Temat projektowy: Czy wiem co jem ? Semestr / rok szkolny: Trzeci / 2010/2011 2

3 Czy wiem co jem ?

4 Jak zbudowany jest nasz układ pokarmowy ?

5 Czym jest i gdzie przebiega trawienie pokarmów ?
Trawienie jest to proces rozkładu dużych cząsteczek poszczególnych składników pokarmowych na małe elementarne cząsteczki dobrze rozpuszczalne w płynach ustrojowych. Trawienie zachodzi w: jamie ustnej, żołądku, jelicie cienkim, przy udziale odpowiednich enzymów trawiennych.

6 Jakie składniki pokarmowe zawierają pokarmy ?
Białka, tłuszcze, węglowodany, sole mineralne, witaminy, woda

7 O czym zawiadamia nas etykieta produktu spożywczego ?
Na etykiecie znajdują się informacje dotyczące składu i przeznaczenia artykułu spożywczego, warunków i czasu jego przechowywania, wartość energetyczna, data przydatności do spożycia.

8 Co oznacza symbol E na etykiecie artykułu spożywczego ?
E dodatki to składniki chemiczne dodawane do żywności w celu poprawienia jej smaku, wyglądu, trwałości lub innych właściwości.

9 Czym jest prawidłowe żywienie ?
Pojęcie to oznacza dostarczanie organizmowi wszystkich składników pokarmowych: budulcowych i energetycznych. Prawidłowe żywienie musi chronić przed wystąpieniem niedoborów i nadmiarów pokarmowych a jego celem powinno być utrzymanie normalnej wagi ciała.

10 Czy dieta i prawidłowe odżywianie to jedno i to samo ?
Dieta to dostarczanie organizmowi wszystkich składników pokarmowych: budulcowych i energetycznych ale dla człowieka chorego. Dieta ma na celu utrzymanie: dobrego stanu odżywienia, prawidłowej masy lub wyrównanie i uzupełnienie istniejących niedoborów a także odciążenie czynności tych narządów, których funkcja została upośledzona w wyniku choroby.

11 Jakie produkty i w jakiej ilości powinniśmy spożywać, by naszemu organizmowi dostarczać odpowiednich składników pokarmowych ?

12 Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne i od czego ono zależy ?
To ilość energii jaką należy dostarczyć każdego dnia organizmowi w pożywieniu aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne wynikające z podstawowej przemiany materii i aktywności fizycznej. Zapotrzebowanie organizmu na energię zależy od płci, wieku, aktywności fizycznej, metabolizmu, cech genetycznych, klimatu.

13 Najczęstsze choroby wynikające z nieprawidłowego odżywiania się
Miażdżyca, nadwaga, otyłość, cukrzyca, niedowaga, krzywica, osteoporoza, choroba wrzodowa

14 prawidłowo się odżywiam, promuję zdrowy i aktywny styl życia
Już wiem co jem, prawidłowo się odżywiam, promuję zdrowy i aktywny styl życia czyli DZIEŃ ZDROWEGO ODŻYWIANIA w naszym Gimnazjum

15 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "1."

Podobne prezentacje


Reklamy Google