Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adolf Hitler 20 kwietnia 1889 - 30 kwietnia 1945 Mateusz Józwa III ai.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adolf Hitler 20 kwietnia 1889 - 30 kwietnia 1945 Mateusz Józwa III ai."— Zapis prezentacji:

1 Adolf Hitler 20 kwietnia kwietnia 1945 Mateusz Józwa III ai

2

3

4 Adolf Hitler Adolf Hitler (ur. 20 kwietnia 1889) w Braunau nad Inn, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) – polityk niemiecki, kanclerz Niemiec od 1933, führer i kanclerz Rzeszy od 1934, przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem lub narodowym socjalizmem (nazizmem), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej.

5

6 Dojście do władzy 30 stycznia 1933 roku, dzięki poparciu sfer konserwatywnych, większości generalicji i czołowych przedstawicieli przemysłu i finansjery, został kanclerzem (powołany na to stanowisko przez Paula von Hindenburga), i stanął na czele koalicyjnego rządu. Po objęciu funkcji zmieniono nazwę jego stanowiska na „Führer und Reichskanzlerz” co znaczy „Wódz i kanclerz rzeszy”.

7 Kwestia Żydów Hitler dorastał w rodzinie katolickiej, ale już jako chłopiec odrzucał niektóre aspekty tej religii. Po opuszczeniu domu rodzinnego nigdy nie uczęszczał na msze, ani też nie przyjmował katolickich sakramentów, jakkolwiek jednak w 1941 r. wyznał generałowi Gerhardowi Engelowi: „Tak jak kiedyś byłem, tak i dziś jestem katolikiem, zawsze nim będę”. Nie nawidził on Żydów. 9 na 10 listopada 1938r. Z jego inicjatywy zorganizowano akcje zwaną „Nocą kryształową”. Podczas tej nocy Żydzi w całych Niemczech byli gnębieni oraz wyrzucani ze swoich domów i pozbawiani własności prywatnych. Niektórzy twierdzą iż sam Hitler był Żydem, lecz ze zdań Hitlera wynika, że nie. Chciał on ostatecznie jak sam mawiał „pozbyć się kwestii Żydów”. Wprowadzając Holokaust (unicestwienie narodu Żydowskiego) nakazał wszystkim Żydom oraz Słowianom, w tym Polakom noszenie tzw. „Gwiazdy Dawida”.

8 Działania wojenne Adolf Hitler jest sprawcą wielu zbrodni ludobójczych. Prawie wszystkie te działania wykonywał podczas II wojny światowej. II wojna światowa wybuchła 1 września 1939r. ostrzałem na Westerplatte z pancernika Schleswiga-Holsteina o godzinie 445. Niemiecki führer chciał przejąć cały świat, całe szczęście jego pragnienia spoczęły tylko na marzeniach. Wraz z Rosją po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow (23. VII. 1939r.) Hitler i Stalin zaczęli przejmowanie Europy. Adolf Hitler podczas ataku na Polskę zastosował „Plan Biały” (Fall Weiss), drugim planem był „Fall Gelb” (Plan Żółty), który przewidywał opanowanie Europy. Plan dzięki któremu Hitler chciał przejąć Rosje nosił nazwę Fall Barbarossa (nazwa od generała Rudobrodego). Adolf Hitler był bardzo pewny siebie, nie dopuszczał on myśli o przegranej do świadomości. Postanowił on więc zaatakować Rosje 22. VI. 1941r. W bitwie pod Stalingradem poniósł on klęskę. Zima 1941 była sroga. Żołnierze niemieccy nie byli na taką przygotowani. Zastosowali tzw. „taktykę jeży”. Polegała ona na rozpaleniu wielkiego ogniska wokół którego żołnierze bronili się przed armią Stalina Nie przynosiła ona sukcesu, front nie przenosił się.

9 Twórczość Adolfa Hitlera
Adolf Hitler napisał książkę pt. „Mein Kampf” („Moja Walka”) podczas pobytu w więzieniu w Landsbergu. Opisał on w niej m.in. działania wojenne, swoje dzieciństwo, naukę, działalność polityczną. Hitler umieścił w swojej książce hasła anty żydowskie. Pisał on o Żydach jak o pasożycie który rozmnaża się i trzeba go wytępić. W Polsce została ona wydana przed rokiem 1939 oraz 1992r. Przez wydawnictwo Werset (Kraków). Trzy lata temu 2005r. XXL - Wydawnictwo Książki Niezwykłej wydało tę książkę, ale naruszyło ono prawa autorskie.

10 Adolf Hitler i Benito Mussolini

11 Hitler zajmował się także malarstwem
Hitler zajmował się także malarstwem. Przede wszystkim malował on kwiaty, domostwa, kościoły.

12

13

14 Adolf Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945r
Adolf Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945r. wysadzając siebie w swoim bunkrze w Berlinie.


Pobierz ppt "Adolf Hitler 20 kwietnia 1889 - 30 kwietnia 1945 Mateusz Józwa III ai."

Podobne prezentacje


Reklamy Google