Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AUTORZY: DAWID FREJ JAKUB SIKORSKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AUTORZY: DAWID FREJ JAKUB SIKORSKI"— Zapis prezentacji:

1 AUTORZY: DAWID FREJ JAKUB SIKORSKI
FASZYZM AUTORZY: DAWID FREJ JAKUB SIKORSKI

2 CO TO JEST FASZYZM ? Faszyzm - doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa silne przywództwo oraz solidaryzm społeczny. Była przeciwna zarówno komunizmowi jak i liberalizmowi. Stanowiła skrajną odmianę nacjonalizmu.

3 CECHY FASZYZMU Nacjonalizm, w skrajnych przypadkach szowinizm bądź rasizm - trzeba jednak pamiętać, że w faszyzmie włoskim nie rozumiano narodu etnicznie, a elementy rasistowskie pojawiły się w nim późno pod naciskiem niemieckim i nie były jego organiczną częścią. Autokratyzm w stylu wodzowskim Militaryzm Walka z odmiennymi ideologiami (np. demokracja, komunizm) Pełna kontrola partii rządzącej nad dużą częścią aspektów życia społecznego i gospodarczego. Gospodarczy etatyzm oraz korporacjonizm

4 BENITO MUSSOLINI Benito Mussolini (ur. 29 lipca 1883 w Dovia di Predappio w prowincji Romania, zm. 28 kwietnia w Giulino di Mezzegra) - twórca faszyzmu w jego pierwotnym znaczeniu (m.in. nadał temu pojęciu nazwę), wódz (duce) włoskich faszystów, premier Włoch w latach , polityk i publicysta socjalistyczny,kawaler Orderu Orła Białego. Zabity w 1945 r. przez bojówki komunistyczne.

5 Wzór modelu gospodarczego
Gospodarka państwa faszystowskiego była przykładem silnego modelu etatystycznej gospodarki rynkowej, tzn. że państwo respektowało istnienie własności prywatnej i nie zakazywało funkcjonowania prywatnej przedsiębiorczości, ale prowadziło bardzo silny interwencjonizm gospodarczy, a powiązania z wielkimi koncernami lub zakładami nie odbywały się na zasadzie procentowego udziału państwa w danej spółce lecz zwyczajnych zleceń-kontraktów desygnowanych przez państwo do poszczególnych przedsiębiorstw (nawet prywatnych). Podsumowując w państwie faszystowskim własność była dwojakiego rodzaju; albo całkowicie państwowa albo całkowicie prywatna, wszystko jedno czy na zasadzie konsorcjum czy pojedynczego właściciela. Majątki „wrogów narodu”, działaczy opozycyjnych, były jednak przejmowane przez państwo. Zarazem polityka ekonomiczna ukierunkowana głównie na duże zakłady produkcyjne skutkowała zupełnym upadkiem małej i średniej przedsiębiorczości - głównej siły napędowej gospodarki rynkowej. W czasie rządów faszystów we Włoszech mamy do czynienia z upadkiem średnich prywatnych zakładów o charakterze wytwórczym (zwykle rodzinne przedsiębiorstwa). Ogólnie cały sektor średniej gospodarki przeżywał trudności związane z brakiem środków kredytowych. Wspieranie przez państwo przemysłu ciężkiego i militaryzacja gospodarki pochłaniała większą część finansów do sektorów: a) budżetowego (wysokie podatki, pozwalające sfinansować szereg państwowych inwestycji, b) przemysłu ciężkiego powiązanego z państwem

6 Milicja Faszystowska Milicja Faszystowska tzw. Czarne Koszule -Włoska faszystowska organizacja paramilitarna utworzona 1 lutego r. stanowiąca integralny składnik sił zbrojnych, z zachowanym niezależnym statusem. Naczelnym zwierzchnikiem był Benito Mussolini. Faktycznie była niezależną armią, Pełniła trzy podstawowe funkcje: polityczną - umacnianie i obrona ustroju faszystowskiego, policyjną - utrzymanie bezpieczeństwa i porządku, szczególnie w instytucjach rządowych na terenie kraju i kolonii, wojskową - szkolenie przedpoborowych i rezerwistów, a później również formowanie samodzielnych dywizji Czarnych Koszul.

7 KONIEC DZIEKUJEMY ZA UWAGE !


Pobierz ppt "AUTORZY: DAWID FREJ JAKUB SIKORSKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google