Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

II Wojna Światowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "II Wojna Światowa."— Zapis prezentacji:

1 II Wojna Światowa

2 Początki II Wojny Światowej
1 IX 1939r. Pancernik ,,Schleswig-Holstein” zaatakował polską składnicę tranzytową na Westerplatte. Pierwszy etap wojny nazywany był Kampanią wrześniową, czyli wojną obronną Polski

3 Początek blitzkrieg - wojny błyskawicznej. W tym samym czasie 1 września ruszyła do natarcia armia niemiecka. 17 IX 1939r.wschodnią granicę Polski przekroczyła Armia Czerwona.

4 Dziwna wojna Sojusznicy zachodni : Francja i Wielka
Brytania nie udzielili Polsce żadnej pomocy. Jedynie zostały zrzucone przez brytyjskie lotnictwo na niemieckie miasta ulotki propagandowe.

5 W tej trudnej sytuacji Polacy zdołali odnieść wiele zwycięstw.
W Bitwie pod Mławą polska piechota przez trzy dni powstrzymywała natarcie sił niemieckich. Wołyńska Brygada Kawalerii pod Wsią Mokra odparła atak niemieckiej dywizji pancernej. Niemcy stracili w tej bitwie około 150 czołgów. W bitwie nad Bzurą Polacy odnieśli znaczne sukcesy. W drugiej fazie Bitwy Niemcy ściągnęli posiłki i otoczyły armię Polską. Mimo, że bitwa zakończyła się klęską, dała jednak czas na wzmocnienie obrany stolicy. Zdj. Bitwa nad Bzurą

6 Podział ziem polskich 23 września 1939r. W Brześciu nad Bugiem
odbyła się defilada z okazji zwycięstwa nad Polską. 28 IX 1939r. Niemcy i ZSRR podpisały układ o przyjaźni i granicach, w którym dzielą Polskę między siebie.

7 Hitler i Stalin dzielą Europę
9 IV 1940r. Niemcy zaatakowały Danię i Norwegię. W maju Niemcy zaatakowały Francję, Holandię, Belgie i Luksemburg. Alianci zostali pokonani w ciągu miesiąca. W latach r. toczyła się wojna pomiędzy ZSRR, a Finlandią, tzw. Wojna zimowa. W sierpniu 1940r. Litwa, Łotwa i Estonia stały się kolejnymi republikami radzieckimi. W tym samym czasie Sowieci zmusili Rumunię do oddania Bukowiny i Besarabii.

8 Bitwa o Anglię 8 sierpnia 1940r. Atakiem na Luffwaffe na lotnisko
RAF rozpoczęła się powietrzna Bitwa o Anglię trwająca do 31 października. Mimo zaciekłych walk o panowanie w powietrzu Niemcy ponieśli klęskę, straciwszy 1000 samolotów. Walka myśliwców nad Anglią Lotnisko pod Londynem

9 Walki na Bałkanach Kolejnym celem Niemiec i Włoch stały się
państwa bałkańskie: Jugosławia i Grecja. Mimo, że szybko zostały one pokonane, przez całą wojnę na ich terenach walczyły liczne oddziały partyzanckie.

10 Koalicja antyhitlerowska
14 VIII 1941r. brytyjski premier Churchill i prezydent USA Roosevelt podpisali Kartę atlantycką. Powstała w ten sposób silna koalicja antyhitlerowska , do której dołączyło ZSRR.

11 Atak na ZSRR 22 VI 1941r. Rozpoczęła się operacja ,,Barbarossa”,
czyli niemiecki atak na ZSRR. Jesienią Niemcy dotarli pod Moskwę i Leningrad.

12 Próba zdobycia Moskwy W październiku 1941r. wojska niemieckie przystąpiły do ataku na Moskwę. Surowa rosyjska zima zaskoczyła Niemców i w dużym stopniu powstrzymała ich ofensywę w ZSRR. Przygotowana w tajemnicy rosyjska ofensywa odrzuciła och w grudniu 1941r. O 200 km od Moskwy.

13 Walki pod Stalingradem
Przełomem wojnie okazała się bitwa o Stalingrad (sierpień 1942- luty 1943r. ), która skończyła się klęską niemieckiej armii. Radziecka piechota w Stalingradzie

14 Japoński atak na Pearl Harbor
7 XII 1941r. Japończycy bez uprzedzenia zaatakowali bazę Pearl Harbor na Hawajach i zatopili trzon floty amerykańskiej na Pacyfiky. Było to bezpośrednim powodem przystąpienia USA do wojny. Eksplozja pancernika USA ,,Arizona” Pearl Harbor po japońskim ataku

15 Walki w Afryce W marcu 1941r. Oddziały niemieckie i
włoskie zaatakowały brytyjski Egipt. W październiku 1942r. Brytyjczycy pokonali korpus włosko-niemiecki i musili go do odwrotu. Po ciężkich walkach w maju 1943r. ostatnie oddziały ,,Afrika Korpus” skapitulowały w Tunezji.

16 Bitwa o Atlantyk Największym zagrożeniem dla floty
aliantów były ataki niemieckich łodzi podwodnych na Atlantyku. Sytuację poprawiło dopiero organizowanie chronionych przez okręty wojenne konwojów. Ograniczyło to straty wśród transportowców.

17 Bitwa pod Kurskiem Największą bitwą pancerną tej wojny była
Bitwa pod Kurskiem w lipcu 1943r. Zakończyła się klęską wojsk niemieckich. Odtąd zdecydowaną przewagę na froncie wschodnim uzyskała Armia Czerwona. Oswobodziła oblężony Leningrad i zajęła część Estonii, a na południu- Mołdawię i część Rumunii.

18 Operacja ,,Overlond” 6 VI 1944r. alinci dokonali desantu w
Normandii i utworzyli w Europie drugi front. W krótkim czasie po Bitwie pod Falaise alianci wyzwolili północną część Francji. W tym samym czasie wojska amerykańskie zdobyły Marsylię i Tulon. W szybkim tempie wyzwolili Francję, Belgię i Holandię. Niemcy zostały otoczone ze wszystkich stron.

19 Zdobycie Berlina II wojnę światową w Europie zakończyło
zdobycie Berlina 25 kwietnia 1945r. 8 V Rzesza podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji.

20 Koniec wojny na świecie
Na Pacyfiku Amerykanie usuwali Japończyków z zajętych przez nich wysp. Opór żołnierzy japońskich spowodował użycie bomby nuklearnej przez USA. Po zbombardowaniu Hiroszimy i Nagasaki w sierpniu 1945r, Japończycy skapitulowali. Nagasaki Hiroszima


Pobierz ppt "II Wojna Światowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google