Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opowieść o ….

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opowieść o …."— Zapis prezentacji:

1 Opowieść o …

2 Pewnego dnia, 31 sierpnia

3 . . . a potem nastał 1 września 1939 i . . .
… o 4.45 rozpoczyna się uderzenie wojsk niemieckich na Polskę. Pancernik "Schleswig-Holstein" otwiera ogień na polską Składnicę Tranzytową na Westerplatte, dając tym samym symbolicznie początek II wojnie światowej.

4 7 września … załoga na Westerplatte kapituluje po siedmiu dniach walki. Pierwsze jednostki niemieckie pojawiają się pod Warszawą.

5 8 września 1939 . . . 9 września 1939 . . . 14 września 1939 . . .
… gen. Kutrzeba, dowódca Armii "Poznań" decyduje się na uderzenie na niemieckie jednostki w rejonie rzeki Bzury, aby utrudnić przeciwnikowi natarcie na stolicę. 9 września … rozpoczyna się bitwa nad rzeką Bzurą. Polacy odnoszą sukces podczas pierwszych dni starcia. Niemcy szybko opanowują sytuację, nadciągają posiłki Wehrmachtu. 14 września … bitwa nad rzeką Bzurą wygasa, Polacy zmuszeni są do rozproszenia. Niektórzy podejmują się przebijania do oblężonej Warszawy. 

6 . . . a 17 września … Armia Czerwona wkracza w granice Polski, rozpoczynając kampanię po stronie jednostek niemieckich. W uzasadnieniu Sowieci podają informację o objęciu w obronę mniejszości ukraińskich i białoruskich.

7 22 września … obrońcy Lwowa kapitulują przed żołnierzami Armii Czerwonej. Rozpoczyna się bitwa o Tomaszów Lubelski, która kończy się 27 września przegraną Polaków. 28 września … kapituluje Warszawa. W Moskwie podpisany zostaje układ o przyjaźni i granicach - sygnatariuszami Niemcy i Rosjanie. 2 października … z powodu wyczerpania możliwości i bezsensowności dalszych działań kapituluje załoga Półwyspu Helskiego. 5 października … kapituluje jednostka gen. Kleeberga, koniec kampanii wrześniowej.

8 . . . i koniec z Polską . . . . . . czy na pewno? ? ?
… do Warszawy przybywa Adolf Hitler, gdzie odbywa się uroczysta defilada. . . . czy na pewno? ? ?

9 Odzyskanie niepodległości przez Polskę.
… po pięciu latach terroru, hańby i krzywd Polska odzyskała „niepodległe” państwo, które przez następne 54 lata było „zarządzane” przez obce siły – przez Związek Radziecki.

10


Pobierz ppt "Opowieść o …."

Podobne prezentacje


Reklamy Google