Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Algorytmy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Algorytmy."— Zapis prezentacji:

1 Algorytmy

2 Otwierając program Eli 2.0 przystępujemy do konstruowania algorytmów.

3 Po uruchomieniu programu należy z menu Plik wybrać pozycję Nowy projekt. Następnie w okienku należy podać nazwę projektu oraz zaznaczyć opcję "Plansza", a następnie kliknąć przycisk OK.

4 Na ekranie pojawia się zielona plansza, na której układa się klocki - elementy z których buduje się schematy blokowe. Aby umieścić klocek na planszy należy kliknąć jeden raz na wybrany klocek, w wyniku czego "przykleja się" on do kursora myszki. Następnie należy kliknąć jeszcze jeden raz w miejscu w którym ma być on osadzony.

5 Pierwszym zadaniem, które zwykle realizujemy jest narysowanie schematu blokowego prostego kalkulatora wykonującego dodawanie dwóch liczb.

6 W tym celu należy w pierwszej kolejności wybrać i umieścić na planszy klocek startowy (znajdujący się w palecie klocków na pierwszym miejscu w drugiej kolumnie). Za nim na planszy należy ustawić dwa klocki umożliwiające przypisanie wartości dwóm zmiennym, które będziemy dodawać. Należy dwukrotnie wybrać piąty klocek w drugiej kolumnie i umieścić je jeden za drugim na planszy. Następnie trzeba zadeklarować właściwości tych klocków. W tym celu należy kliknąć prawym klawiszem myszy najpierw klocek drugi, a następnie trzeci, a w pojawiającym się okienku wpisać najpierw komentarz - np. podaj wartość pierwszej zmiennej - a następnie nazwę tej zmiennej, np. "a".

7

8 Gdy już zadeklarowaliśmy zmienną a i b oraz komunikaty stanowiące zachętę do wprowadzenia odpowiednich wartości, należy dodać klocek wewnątrz którego zadeklarujemy operację dodawania. W tym celu wybieramy z palety trzeci klocek w drugiej kolumnie. Kładziemy go na planszę poniżej opisanych juz klocków, klikamy na niego prawym klawiszem myszy i wpisujemy do okienka następującą instrukcję: c := a + b. Instrukcja ta spowoduje dodanie dwóch wprowadzonych wcześniej wartości.

9 Dysponując już wynikiem można go wyświetlić
Dysponując już wynikiem można go wyświetlić. W tym celu na planszy kładziemy szósty klocek z drugiej kolumny. Następnie klikamy prawym klawiszem myszy, a w okienku wpisujemy komunikat (np. Wynik dodawania) oraz nazwę zmiennej - c .

10 Ostatnim dodawanym klockiem jest drugi klocek z drugiej kolumny, który zatrzymuje wykonywanie programu.

11 "Program" uruchamia się klikając "piorun" w menu graficznym a następnie "dwie stopy". Jeżeli wszystko jest w porządku, to po wprowadzeniu dwóch liczb otrzymuje się ich sumę.

12 Dziękuje za uwagę Marcin Sapa kl. I D


Pobierz ppt "Algorytmy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google