Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Instrukcje warunkowe Zajęcia 5.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Instrukcje warunkowe Zajęcia 5."— Zapis prezentacji:

1 Instrukcje warunkowe Zajęcia 5

2 Składnia podstawowa if () else ()
Składnia instrukcji if () else () jest następująca: if (warunek) instrukcja1; else instrukcja2; warunek – może przyjmować wartość logiczną (true lub false). warunek – może przyjmować również wartość całkowitą (0 – wtedy warunek traktujemy jako fałszywy, liczbę różną od zera – wtedy warunek traktujemy jako prawdziwy) Zadanie 1 Napisz w C++ program w którym wczytujesz liczbę całkowitą z klawiatury i jeśli liczba jest podzielna przez 2, to dostajesz komunikat liczba parzysta, a w przeciwnym przypadku dostajesz komunikat liczba nieparzysta.

3 Składnia złożona if () else if()
Składnia instrukcji if () else if () jest następująca: if (warunek1) { instrukcja1; ... } else if (warunek2) instrukcja2; else istrukcja3;

4 Schemat blokowy Zadanie 2 Napisz w C++ program w którym wczytujesz liczbę całkowitą z klawiatury i jeśli liczba jest większa od zera, to dostajesz komunikat liczba dodatnia, jeśli liczba mniejsza od zera, to dostajesz komunikat liczba ujemna, a jeśli liczba jest zerem, to dostajesz komunikat liczba zero.

5 Instrukcja switch switch (test) { case 1 : instrukcja1; instrukcja2;
... break; case 2 : instrukcja1; case n: instrukcja1; default: instrukcja1; } test – może być daną liczbową lub np. znakiem, tj. zmienną typu znakowego czyli char Zadanie 3 Napisz w C++ program (kalkulator). Najpierw wczytujesz dwie liczby całkowite, a następnie wybierasz jedną z opcji: 1 – dodawanie, 2 – odejmowanie, 3 – mnożenie, 4 – dzielenie, 0 – koniec. Po wybraniu jednej z opcji (odpowiednio do wybranej) dostajesz wynik operacji. Sprawdź możliwość dzielenia przez zero.

6 Praca domowa: Zad 1 Napisz program w C++, który wczytuje trzy liczby całkowite z klawiatury a, b, c (zakładamy, że z odcinków o długości odpowiednio a, b, c da się zbudować trójkąt – musisz sprawdzić odpowiedni warunek). Sprawdzając odpowiednie warunki wypisz teraz na ekranie odpowiednią informację, tj. czy trójkąt abc jest prostokątny, ostrokątny, czy rozwartokątny. Zad 2 Napisz program w C++, który wczytuje trzy liczby całkowite z klawiatury a, b, c. Następnie po sprawdzeniu odpowiednich warunków wypisze na ekranie wczytane liczby w kolejności od najmniejszej do największej.


Pobierz ppt "Instrukcje warunkowe Zajęcia 5."

Podobne prezentacje


Reklamy Google