Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała: Iwona Kowalik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała: Iwona Kowalik"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała: Iwona Kowalik
OKNA, PLIKI I KATALOGI Opracowała: Iwona Kowalik Prezentację opracowano na podstawie podręcznika „Informatyka Europejczyka” wyd. Helion

2 SKĄD NAZWA „WINDOWS” Słowo „windows” oznacza po angielsku „okna”. Programy, różne zadania i procesy w systemie o tej nazwie, otwierają się w oknach. Okna te mogą wyglądać nieco inaczej, ale zawsze mają wspólne elementy: pasek menu, suwaki i obszar roboczy.

3 PRZYKŁADY OKIEN

4 OKNO KATALOGU Po otwarciu dowolnego katalogu zobaczysz tzw. Okno katalogu, np:

5 Przyciski Wstecz i Naprzód Zamknij okno
Pasek menu Pasek adresu Minimalizuj Maksimalizuj Przyciski Wstecz i Naprzód Zamknij okno Lista plików i katalogów

6 Źródło: http://windows. microsoft

7 Pasek nazwy Menu górne Paski narzędzi Obszar roboczy Suwak

8 Suwaki umożliwiają przesuwanie dokumentu, który nie jest w całości widoczny na ekranie.
Obszar roboczy to miejsce, do którego użytkownik wpisuje tekst lub w którym np. wykonuje rysunek. Możemy zmieniać rozmiar okna – w tym celu chwytamy myszką krawędź okna i przesuwamy ją w dowolnym kierunku (do góry, na dół, w lewo lub prawo) w zależności od potrzeby.

9 Ćwiczenie 1 Otwórz kilka okien na swoim komputerze: np. okno programu Paint, Notatnik i Kalkulator. Następnie zmniejsz je tak, by ustawić je obok siebie i aby wszystkie były widoczne, np.

10 Plik i katalog Plik to pojedynczy dokument opracowany przez użytkownika. Pliki mogą mieć różne ikony w zależności od programu, w którym zostały wykonane i zapisane. Katalogi (inaczej Foldery) to grupy plików. Najczęściej widzimy je jako ikonki przypominające żółte teczki:

11 Zapisywanie plików i katalogów
Aby zapisać plik w dowolnym katalogu należy użyć opcji: Zapisz jako… Należy podać komputerowi miejsce, w którym ten katalog się znajduje.

12 Zapisywanie plików i katalogów
Aby utworzyć nowy katalog (folder) ustawiamy się w miejscu na naszym dysku, w którym umieścimy katalog, wybieramy prawy przycisk myszy oraz opcję Nowy-Folder

13 Zapisywanie plików i katalogów
Pojawi się nowa ikonka: W miejsce zaznaczonego na niebiesko tekstu : „Nowy folder” wpisujemy swoją nazwę naszego katalogu, np. Następnie klikamy ENTER. Uwaga! W nazwach plików i folderów nie wolno używać następujących znaków: \, /, :, ?, *, „ , „, <, >

14 Ćwiczenie 2 Otwórz okno Moje dokumenty. Stwórz w nim foldery o nazwie Katalog1 oraz Katalog2. Dwukrotnie kliknij utworzony Katalog1 (by do niego wejść) i utwórz w nim katalog Rysunki. W Katalogu2 utwórz katalog Fotki. W programie Paint wykonaj rysunek kwadratu i zapisz go w folderze Rysunki pod nazwą Kwadrat.

15 Ćwiczenie 2 Otrzymaliśmy tym sposobem następującą strukturę katalogów:
Rysunki Moje dokumenty Kwadrat ( to jest plik) Katalog2 Fotki

16 Ćwiczenie 3 Spróbuj samodzielnie stworzyć następującą strukturę katalogów (folderów) Katalog1 psy rasowe kundelki Moje dokumenty koty rasowe dachowce gryzonie myszy szczury


Pobierz ppt "Opracowała: Iwona Kowalik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google