Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WORK SERVICE SA ul. Ruska 51, 50-079 Wrocław. W 2011 roku polscy pracownicy spędzili niemal 140 milionów dni na zwolnieniach chorobowych. W porównaniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WORK SERVICE SA ul. Ruska 51, 50-079 Wrocław. W 2011 roku polscy pracownicy spędzili niemal 140 milionów dni na zwolnieniach chorobowych. W porównaniu."— Zapis prezentacji:

1 WORK SERVICE SA ul. Ruska 51, 50-079 Wrocław

2 W 2011 roku polscy pracownicy spędzili niemal 140 milionów dni na zwolnieniach chorobowych. W porównaniu z rokiem 2010 liczba absencji chorobowych zmniejszyła się o ponad 60 milionów, co może mieć związek z sytuacją na rynku pracy. Jedynie niecałe 2% wszystkich zwolnień chorobowych przekroczyło 33 dni, które przestają być pokrywane przez pracodawcę, a odpowiedzialność za nie przechodzi na ZUS. 1 1 2 2 3 3

3 W ramach wszystkich absencji chorobowych: tylko 26,2% uprawnia do uzyskania pełnego zwrotu wynagrodzenia (z powodu ciąży). Według polskiego prawa pracy: pracownikom przebywającym na zwolnieniu chorobowym przysługuje 80% pensji; 100% wynagrodzenia otrzymują kobiety w razie nieobecności w pracy z powodu ciąży czy połogu, a także pracownicy, którzy ulegli wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy. Według polskiego prawa pracy: pracownikom przebywającym na zwolnieniu chorobowym przysługuje 80% pensji; 100% wynagrodzenia otrzymują kobiety w razie nieobecności w pracy z powodu ciąży czy połogu, a także pracownicy, którzy ulegli wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy.

4 ponad 18 miliardów 204 miliony złotych. Całkowity koszt wynikający z absencji chorobowych pracowników w Polsce wyniósł w 2011 roku ponad 18 miliardów 204 miliony złotych. Za taką kwotę można by wybudować: ok. 470 kilometrów autostrady na trasie Poznań – Kraków, 10 Stadionów Narodowych, 4 linie metra w Warszawie.

5 Z weryfikacji przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2011 roku co 10. zwolnienie chorobowe było nienależne. W wyniku kontroli zostały wstrzymane i obniżone świadczenia chorobowe na kwotę blisko 150 mln zł. Orzecznicy ZUS wydali 38,2 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłku chorobowego.

6 Jeszcze na przełomie XX i XXI w. średnia absencji chorobowych w Europie wynosiła 2,8%. Najwyższe odsetki w krajach europejskich: Holandia – 6%, Szwecja – 5,2%, Norwegia – 5%, Wielka Brytania – 3,9%. Już w 2009 roku średnia absencji chorobowych w Unii Europejskiej wynosiła 4,2% (w 2008 r. – 3,9%). Pierwsze miejsce w rankingu absencji chorobowych w 2009 r. zajęła Polska – 5,5%.

7 JAK MY TO ROBIMY? PRZYCZYN WYSOKIEJ NIEOBECNOŚCI W PRACY 1.ANALIZA PRZYCZYN WYSOKIEJ NIEOBECNOŚCI W PRACY Przeprowadzamy szczegółowe analizy, które obejmują monitoring nieobecności chorobowych wynoszących minimum 7 dni w okresach kwartalnych. Odbywamy telefoniczne rozmowy z pracownikami przebywającymi na zwolnieniach lekarskich – wyjaśniamy m.in. przyczyny nieobecności i przewidywany czas absencji. Rozpoczynamy współpracę z przychodnią lub lekarzem w celu sprawdzenia stanu zdrowia osób przebywających na dłuższych zwolnieniach lekarskich. 2. PROGRAM OBNIŻENIA ABSENCJI CHOROBOWEJ Analiza dotyczy również sprawdzenia warunków pracy oraz stosunku do niej pracowników, którzy korzystali często ze zwolnień lekarskich. Przeprowadzamy obchody kontrolne sprawdzające stosunek pracowników do powierzonych zadań, jak i swoich przełożonych. Przeprowadzamy anonimowe ankiety, w których pracownicy mogą wyrazić swoje opinie na tematy uznawane przez nich za problematyczne; na ich podstawie tworzymy dla Kontrahenta program polepszający warunki pracy, a tym samym przyczyniający się do zmniejszenia absencji i rotacji. Powyższy program jest każdorazowo tworzony i przeprowadzany dla konkretnego Klienta – według jego wskazań, zaleceń i znajomości problemu. 3. ODPOWIEDNIE PRZEPROWADZENIE ANALIZY ABSENCJI CHOROBOWYCH UMOŻLIWIA PRACODAWCOM OSZCZĘDNOŚCI NAWET NA POZIOMIE 50%.

8 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "WORK SERVICE SA ul. Ruska 51, 50-079 Wrocław. W 2011 roku polscy pracownicy spędzili niemal 140 milionów dni na zwolnieniach chorobowych. W porównaniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google