Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wojciech Cejrowski ,,Gringo wśród dzikich plemion”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wojciech Cejrowski ,,Gringo wśród dzikich plemion”"— Zapis prezentacji:

1 Wojciech Cejrowski ,,Gringo wśród dzikich plemion”
,,Książka na medal” Wojciech Cejrowski ,,Gringo wśród dzikich plemion”

2 Wstęp Książki są skarbem narodu. Tę prawdę
może potwierdzić każdy mól książkowy. Jednakże osób takich ubywa z dnia na dzień. Coraz mniej ludzi zagłębia się w zakurzone stronice odkrywając tajemnice odległych lądów, fantastycznych postaci i niesamowitych zdarzeń. Prezentacja przygotowana przeze mnie ma na celu przywrócić świetność słowu pisanemu i nakłonić młodzież do odkrywania skarbu jakim jest dobra książka.

3 Pozycją z literatury polskiej przygotowaną przeze minie do zaprezentowania jest książka ,,Gringo wśród dzikich plemion”. Jest to opowieść podróżnicza opisującą nam jak sama nazwa wskazuje losy gringo (czyli w języku hiszpańskim białego człowieka) ,który postanowił odkrywać dzikie plemiona w ostępach dżungli u dorzeczy Amazonki.

4 Książkę napisał w 2003 roku znany polski dziennikarz, podróżnik, satyryk, autor książek i publikacji prasowych Wojciech Cejrowski. Opisał w publikacji swoje własne mniej lub bardziej szczęśliwe przygody, które przeżył podczas wielu z odbytych przez siebie wypraw do krajów Ameryki Łacińskiej. W zabawny sposób opisuje swoje kontakty z Indianami a także przytacza wiele rozmaitych przykładów indiańskich tradycji a nawet zwraca uwagę na problem zatruwania środowiska i ekologii.

5 Cejrowskie swoich opowieści nie upiększa
Cejrowskie swoich opowieści nie upiększa. Pisze o puszczy jak o krwiożerczym potworze wysysającym siły z człowieka i wycieńczającym do granic możliwości. Nie koloryzuje wydarzeń, lecz szczerze opowiada o wędrówce. Jeden z tych opisów brzmi: ,,Szliśmy cztery dni i cały czas swędziało (…) Tak właśnie było-cztery dni swędziało a myśmy szli i szli i szli”.

6 Niesamowicie interesujące w ,,Gringo wśród dzikich plemion” są opowiadania o indiańskich tradycjach, w których autor uczestniczył. Na przykład opis rytuału picia yerba mate (czyli rodzaju tamtejszych ziółek) lub polowania z użyciem drewnianych dmuchawek.

7 Do przeczytania publikacji Wojciecha Cejrowskiego skłaniają również ciekawe przedstawienia spotykanej w lasach deszczowych fauny, np. tukanów z kolorowymi dziobami, małp, piranii a nawet zabójczych motyli nazywanych Mariposa de Muerte czyli motyl śmierci.

8 Mimo iż większość akcji prozy toczy się w równikowym lesie to treść zawiera też porady dla osób zamierzających odwiedzić Indian w ich naturalnym środowisku. Wspomina o tym, jak funkcjonuje indiańska dusza, jak należy z nią postępować a także co należy mówić rdzennym mieszkańcom dżungli, by zdobyć ich przychylność.

9 Zakończenie Podróżować można różnie. Można samolotem, można samochodem a nawet na piechotę. Lecz dla mnie najlepszą formą podróży jest ta do krainy wyobraźni odbyta w wehikule zwanym książką. Pozycja napisana przez pana Cejrowskiego zdaje egzamin na szóstkę. Człowiek czytając ją przenosi się w ostępy amazońskiej dżungli poprzez niesamowite opisy a także niezwykły humor autora. Jednym słowem książkę polecam i zachęcam z całego serca do przeczytania, bo jeśli szukacie opowieści mądrej a zarazem zabawnej, to sięgnijcie po ,,Gringo wśród dzikich plemion” a nie zawiedziecie się.

10 Bibliografia 1.http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Cejrowski
2. ,,Gringo wśród dzikich plemion” 3. Autor: Emilia Kruk Opiekun: Barbara Rosa


Pobierz ppt "Wojciech Cejrowski ,,Gringo wśród dzikich plemion”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google