Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: II Liceum Ogólnokształcące

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: II Liceum Ogólnokształcące"— Zapis prezentacji:

1

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: II Liceum Ogólnokształcące
im. Cypriana Kamila Norwida w Stargardzie Szczecińskim ID grupy: 97_40_MF_G1 Opiekun: Dorota Zołotar Kompetencja: MAT_FIZ Temat projektowy: Liczby Fibonacciego Semestr/rok szkolny: semestr V 2011/2012

3 TEMAT PROJEKTOWY: LICZBY FIBONACCIEGO

4 FIBONACCI Włoski matematyk ur. około 1175 r. –zm. 1250 r. Znany jako:
Leonardo Fibonacci, Filius Bonacci  (syn Bonacciego), Leonardo Pisano (z Pizy).

5 Pierwsze lekcje matematyki pobierał od arabskiego nauczyciela w mieście Boużia. Dużo podróżował odwiedzając i kształcąc się w takich miejscach jak Egipt, Syria, Prowansja, Grecja i Sycylia. W czasie swych podróży po Europie i po krajach Wschodu miał okazję poznać osiągnięcia matematyków arabskich i hinduskich, między innymi dziesiętny system liczbowy.

6 Historia odkrycia ciągu Fibonacciego
Leonardo Fibonacci w swojej książce „Liber Abbaci” wydanej w 1202 r., zajął się zagadnieniem dotyczącym szybkości rozmnażania się stada królików. Przebiega ono w następujący sposób: Na początku mamy F nowo narodzonych królików i o każdej parze królików zakładamy, że: -nowa para staje się płodna po miesiącu życia; -każda płodna para rodzi jedną parę nowych królików w miesiącu; -króliki nigdy nie umierają.

7 Oryginalne pytanie Fibonacciego brzmiało: ile będzie par królików po upływie roku? Najczęściej pyta się, ile będzie par królików po upływie k miesięcy - oznaczamy tę liczbę przez Fk i nazywamy liczbą Fibonacciego.

8 Z warunków rozmnażania się królików można wywnioskować, że w kolejnym miesiącu liczba par królików jest równa liczbie par z poprzedniego miesiąca, gdyż króliki nie wymierają, plus liczba par nowo narodzonych królików, a tych jest tyle, ile było par dwa miesiące wcześniej, gdyż tylko te pary mogą rodzić nowe pary królików.

9

10 Analogiczny schemat opisuje liczbę przodków pojedynczego trutnia w roju pszczół.

11 Podstawowy Związek MIĘDZY WYRAZAMI CIĄGU FIBONACCIEGO
Ciąg liczb Fibonacciego jest pierwszym znanym ciągem rekurencyjnym. Każda kolejna liczba ciągu jest sumą dwóch poprzednich (z wyjątkiem pierwszej i drugiej). Np..: 1,1,3,5,8,13,21,34,55,89,144,233,… gdzie: kn+2=kn+1+kn k1=1, k2=1…, n=1,2,3

12 ZWIĄZEK CIĄGU LICZB FIBONACCIEGO ZE ZŁOTĄ LICZBĄ
Granica ciągu czyli ilorazów sąsiadujących ze sobą wyrazów ciągu Fibonacciego to tzw. złota liczba lub złota proporcja definiowana jako dodatnie rozwiązanie równania: lub równoważnego

13 Dowód (zakładający istnienie takiej granicy).

14 ZWIĄZEK CIĄGU LICZB FIBONACCIEGO Z LICZBAMI LUCASA
Ciąg Lucasa jest pewną odmianą ciągu Fibonacciego, definiujemy go :

15 Zachodzą równości:

16 WYBRANE TOŻSAMOŚCI CIĄGU FIBONACCIEGO
Pierwsza tożsamość Druga tożsamość Tożsamość na podwojenie n

17 Interpretacja geometryczna ciągu Fibonacciego
Dachówka z kwadratów, których długości boków są kolejnymi liczbami Fibonacciego

18 TRÓJKĄT PASCALA Nazywany także trójkątem arytmetycznym. To trójkątna tablica, której pierwszy wiersz stanowi liczba 1, a każdy powstaje w ten sposób, że pod każdymi dwoma sąsiednimi wyrazami poprzedniego wiersza pisze się ich sumę, a na początku i na końcu każdego nowego wiersza dopisuje się jedynki.

19 ZWIĄZEK Z TRÓJKĄTEM PASCALA

20

21 Bibliografia http://www.surebety.pl/systemy,fibonacci.html
h4\ pl&u=


Pobierz ppt "DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: II Liceum Ogólnokształcące"

Podobne prezentacje


Reklamy Google