Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak napisać dobry REPORTAŻ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak napisać dobry REPORTAŻ?"— Zapis prezentacji:

1 Jak napisać dobry REPORTAŻ?

2 PUBLICYSTYKA (z łac.); ogólnie: wypowiedzi w środkach komunikacji społecznej (prasa, radio, telewizja, Internet, książka, wydawnictwa jednorazowe) na publicznie interesujące w danym momencie tematy.

3 Wypowiedź publicystyczna interpretuje i ocenia fakty z przyjętego przez autora punktu widzenia, celem jej jest wpływ na opinię publiczną. Dzieje publicystyki sięgają oczywiście początków piśmiennictwa (retoryka), a szerokie jej rozpowszechnienie i masowość oddziaływania umożliwił najpierw wynalazek druku, potem radia, telewizji i wreszcie Internetu.

4 Ze względu na temat wypowiedzi publicystykę dzielimy na:
polityczną, społeczną, kulturalną, naukową, sportową.

5 Reportaż (fr. reportage) to gatunek dziennikarsko-literacki obejmujący utwory, będące sprawozdaniami z wydarzeń, które autor bezpośrednio obserwował lub w których uczestniczył. Występuje w różnych formach - jako reportaż społeczno-obyczajowy, podróżniczy, wojenny, sportowy, sądowy itp. Reportaż jest w swoim założeniu formą dziennikarską, przedstawiającą świat i ludzi postrzeganych oczami dziennikarza, ale niekomentowanych przez reportażystę. Prawo do osądu pozostawione jest widzom/słuchaczom/czytelnikom.

6 Jako odrębny gatunek wykształcił się w wieku XIX, jednym z jego prekursorów był zamieszkały w Pradze, lecz tworzący w języku niemieckim Egon Erwin Kisch.

7 Znani polscy reportażyści
Ryszard Kapuściński

8 Znani polscy reportażyści
Maria Dąbrowska Wojciech Jagielski Hanna Krall Wojciech Tochman Melchior Wańkowicz

9 Znani polscy reportażyści
Edward Redliński Mariusz Szczygieł

10 Jak napisać dobry reportaż?
Znaleźć interesujący temat - ciekawy nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla czytelnika.

11 Jak napisać dobry reportaż?
Przeanalizować sprawę o której chce się pisać. Zastanowić się, kto może zaoferować nam ciekawe i zaskakujące informacje na opisywany temat.

12 Jak napisać dobry reportaż?
Zebrać materiał na interesujący nas temat - poszukać informacji w książkach, prasie, Internecie. Przeprowadzić rozmowę z osobami związanymi z opisywaną sprawą.

13 Jak napisać dobry reportaż?
Zastanowić się nad formą, w jakiej zostanie spisany reportaż. Może użyjesz jakiegoś zaskakującego, nieszablonowego rozwiązania? Albo posłużysz się we wstępie ciekawym cytatem?

14 Jak napisać dobry reportaż?
Po napisaniu tekstu musisz go kilkakrotnie sprawdzić i wyeliminować wszelkie błędy. Powinieneś określić ostateczny kształt graficzny swojego artykułu.

15 Jak napisać dobry reportaż?
PAMIĘTAJ! Reportaż opisuje prawdziwe wydarzenia, fakty. Jeżeli o nich mówisz, nie możesz kłamać, zmieniać faktów, nawet jeśli wtedy reportaż zyskałby na swojej „sensacyjności”!

16 Powodzenia!

17 Bibliografia Słownik terminów literackich, red. M. Głowińskiego, T. Kostkiewiczowej, A. Okopień-Sławińskiej, J. Sławińskiego, Ossolineum, Wrocław Źródła ilustracji: Klip 1, 2, 10, 12, Klip 7, 9 -


Pobierz ppt "Jak napisać dobry REPORTAŻ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google