Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Beata Pawlikowska polska pisarka, podróżniczka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka, ilustratorka książek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Beata Pawlikowska polska pisarka, podróżniczka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka, ilustratorka książek."— Zapis prezentacji:

1 Beata Pawlikowska polska pisarka, podróżniczka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka, ilustratorka książek

2 Najkrócej o samej sobie – Beata Pawlikowska
Imię i nazwisko: Beata Pawlikowska Wiek: między 27 a 127, zależnie od nastroju Zawód: łowca – myśli, wrażeń, fotografii, słów, emocji i przygód Hobby: życie Motto życiowe: podążaj za swoimi marzeniami Recepta na sukces: życie w zgodzie z własną duszą, bycie twórczym, aktywnym i pozytywnie nastawionym do siebie i świata

3 W skrócie … wykształcenie
Absolwentka II LO w Koszalinie. Podejmowała studia w zakresie hungarystyki i anglistyki, które jednak szybko porzuciła. Przez pewien czas pracowała m. in. jako operatorka komputera, sekretarka, tłumaczka i lektorka języka angielskiego. W Londynie pracowała również jako sprzątaczka i kelnerka.

4 Praca w radiu W 1990 rozpoczęła pracę w rozgłośni Polskiego Radia w Koszalinie. Potem wyjechała do Londynu, skąd przez dziewięć miesięcy nadawała korespondencje muzyczne do audycji "Tam-Tam" dla TVP3. Po powrocie do kraju rozpoczęła pracę w Radiu Kolor, prowadząc własne audycje oraz – razem z Grzegorzem Wasowskim – "Listę hitów dla emerytów" W 1994 prowadziła program muzyczny "Be-bop-a-lula" w TVP1. Prowadziła też audycje "Internoc" oraz przez pewien czas, podczas nieobecności Marka Niedźwieckiego, "Listę przebojów Programu Trzeciego". W 1999 rozpoczęła współpracę z Radiem ZET, gdzie przez kilka lat prowadziła własną audycję poświęconą podróżom pt. "Świat według Blondynki". Za nią w 2002 nominowana była do nagrody Grand Press, w 2003 w plebiscycie Media FM.net zajęła I miejsce w kategorii osobowość radiowa "Zdobywcy Eteru 2003" oraz I miejsce w kategorii "Perełki radiowe".

5 Praca w telewizji Od października 2004 na antenie Programu I PR prowadziła program "Świat według Beaty Pawlikowskiej", jednak potem powróciła do Radia ZET z audycją "Świat według blondynki". W latach prowadziła podróżnicze "Studio pogoda" w TVP3. Autorka przygodowego reality show "Zdobywcy" i audycji "Drzewo podróżnika" w internetowym Radio Baobab. W latach wspólnie z Krzysztofem Skibą prowadziła w TVP2 program "Podróże z żartem". W 2009 roku zilustrowała książeczkę dołączoną do płyty Ani Wyszkoni pt. Pan i Pani. W 2009 roku prowadziła w TVP2 program "Zagadkowa blondynka". Program został zakończony po wyemitowaniu 12 odcinków.

6 Podróże, prasa, książki…
Pierwszą książkę napisała w wieku 18 lat, była to "powieść z nurtu realizmu magicznego", czytana w odcinkach w TVP3. Przez kilka miesięcy w roku podróżuje po świecie, głównie po Ameryce Południowej, gdzie dokumentuje życie Indian amazońskich. Według Wojciecha Cejrowskiego jako pierwsza kobieta przeszła na piechotę przez "najbardziej malaryczną dżunglę świata" Darién na pograniczu Panamy i Kolumbii, co opisał on w swej książce "Gringo wśród dzikich plemion". Zgodnie z tą relacją Cejrowski i Pawlikowska mieli być także pierwszymi Polakami, którym udało się przebyć Darién.

7 Książki z serii „Blondynka…”
Swoje podróże opisuje w felietonach pisanych dla wielu gazet i czasopism oraz w swoich książkach. Oto niektóre z nich : Blondynka w dżungli – uhonorowana nagrodą im. Arkadego Fiedlera "Bursztynowy Motyl" Blondynka wśród łowców tęczy Blondynka śpiewa w Ukajali – pierwsza książka polskiego autora wydana przez National Geographic Blondynka u szamana Blondynka Tao Blondynka na Kubie Poradnik Globtrotera Blondynka na Czarnym Lądzie Blondynka na safari Blondynka, jaguar i tajemnica Majów Blondynka na Zanzibarze Blondynka w Tybecie

8 Swoje książki ilustruje własnymi fotografiami i rysunkami
Swoje książki ilustruje własnymi fotografiami i rysunkami. Pisała felietony dla "Głosu Pomorza", "Głosu Szczecińskiego", "Słowa Polskiego – Gazety Wrocławskiej". Jej artykuły i zdjęcia publikowane były także w wielu dziennikach i czasopismach, m.in. takich jak "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita", "Polityka", "Playboy", "Poznaj Świat", "Podróże", "Focus", "Viva!", "Cosmopolitan". Zdobyła dwukrotnie (2001, 2002) I miejsca w konkursie Klubu Publicystyki Turystycznej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za najlepsze reportaże zagraniczne opublikowane w Polsce. W maju 2010 roku zdobyła nagrodę im. Magellana za "wytrwałe promowanie mody na podróżowanie". Współpracowała jako tłumacz z wydawnictwem "Egmont" oraz TVP2 tłumacząc listy dialogowe głównie do dokumentalnych filmów muzycznych. Współpracuje także z pismem "National Geographic"

9 Życie prywatne W 1994 wzięła ślub kościelny z Wojciechem Cejrowskim, lecz małżeństwo nie zostało zarejestrowane przez kierownika urzędu stanu cywilnego. W 2004 za pośrednictwem mediów Pawlikowska przekazała, że już nie są razem. Natomiast Wojciech Cejrowski wciąż utrzymuje, że jest żonaty. Oboje kategorycznie odmawiają mediom rozmów na ten temat. Według informacji orzeczono nieważność zawarcia małżeństwa w sądzie biskupim.

10 Choroby … Jej największym sukcesem jest to, że robi to co lubi, w zgodzie ze sobą i ze swoimi marzeniami. Jednak nie zawsze tak było. Kiedyś Beata Pawlikowska nie lubiła i nie akceptowała siebie. To spowodowało u niej ciężkie choroby: anoreksje, bulimie. Udało jej się wyzdrowieć dzięki przyjaźni... z samą sobą!

11 Wśród Majów…

12 W sidłach węża …

13 Kobieta z pasją

14

15 Z Wojciechem Cejrowskim

16 Wykonała Kamila Rakieć, ZSI w Sokółce


Pobierz ppt "Beata Pawlikowska polska pisarka, podróżniczka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka, ilustratorka książek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google