Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRAKÓW WCZORAJ I DZIŚ M. Klimaszewska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRAKÓW WCZORAJ I DZIŚ M. Klimaszewska."— Zapis prezentacji:

1 KRAKÓW WCZORAJ I DZIŚ M. Klimaszewska

2 Herb Krakowa Flaga

3 Stołeczne Królewskie Miasto Kraków
Kraków– miasto w południowej Polsce, położone nad Wisłą. Po Warszawie i Łodzi trzecie miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców] (wg. najnowszych i nieoficjalnych danych GUS, w 2007 Kraków wyprzedził pod tym względem Łódź); po Warszawie drugie pod względem powierzchni; jedno z najstarszych miast Polski. W przeszłości Kraków odgrywał rolę administracyjnej stolicy państwa i siedziby władców Polski. Kraków jest stolicą województwa małopolskiego. Miasto leży na połączeniu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Sandomierskiej, Kotliny Oświęcimskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego.

4 Powierzchnia 327 km² Liczba ludności 756 267 Gęstość 2314 os./km²
 (dane z 2007 roku).

5 Na przełomie tysiącleci, w 2000 roku, gród Kraka uzyskał tytuł "Europejskiej Stolicy Kultury".
Dzisiaj Kraków jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie. W 2006 r. został wymieniony jako jedno z pięciu najbardziej popularnych miast Europy, w 2007 r. uzyskał miano "najmodniejszego miasta świata" wg amerykańskiej agencji internetowej Orbitz, wyznaczającej trendy w światowej turystyce.

6 Plan Starego Miasta

7 Rynek główny, wygląd historyczny.
Według legendy zapisanej w końcu XII wieku przez Wincentego Kadłubka nazwa Krakowa pochodzi od imienia księcia Kraka, natomiast w legendach czeskich występuje postać księcia Kroka.

8 Rynek Główny.

9 Sukiennice, wygląd historyczny.

10 Sukiennice

11 Wieża ratuszowa Gotycka wieża z XIV w. znajdująca się na Rynku
Głównym w Krakowie, która ocalała ze zburzonego w 1820 r. ratusza

12 Kościół Mariacki

13 przez przybyłego z Norymbergii rzeźbiarza Wita Stwosza.
Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie – ołtarz Zaśnięcia NMP, wykonany w latach przez przybyłego z Norymbergii rzeźbiarza Wita Stwosza.

14 Figury, których w ołtarzu jest ponad 200, wyrzeźbione są z litych kloców lipowych.
Cała konstrukcja wykonana jest w drewnie dębowym, natomiast tło w modrzewiu.

15 Narodziny Chrystusa Zmartwychwstanie

16 Widok na Wawel od strony Wisły.

17 Dziedziniec zewnętrzny i katedra.

18 Katedra na Wawelu.

19 Groby królewskie w podziemiach Kaplicy Zygmuntowskiej

20 Fragment grobowca królowej Jadwigi.

21 Dzwon Zygmunta masa: 10 980 kg; w tym serce dzwonu: 350 kg
średnica u dołu: 2,424 m wysokość: 1,99 m grubość ścian: od 7 do 21 cm objętość: 1,2 m³ stop: brąz (80% miedzi, 20% cyny) płaskorzeźby: św. Zygmunta i św. Stanisława oraz wizerunki Orła Polskiego i Pogoni

22 Warto wiedzieć! Według legendy dzwon został odlany ze zdobytych armat. Jego serce pękało już co najmniej dwa razy: w 1862 i w Boże Narodzenie 2000, ale za każdym razem niezwłocznie odlewano nowe. Dzwon Zygmunta uruchamiany jest ręcznie, przez zespół 8-12 ludzi, rozhuśtanie go wymaga sporo siły i czasu. Przywilej bicia w ten dzwon ma 35 dzwonników. Bicie jest nie tylko wymagające fizycznie, ale także niebezpieczne. W latach 20. XX wieku nowy dzwonnik nie puścił liny i został wyciągnięty przez okno dzwonnicy. Szczęśliwie nie puszczał w dalszym ciągu liny, więc powracający dzwon wciągnął go przez toż okno z powrotem na wieżę. Dzwonnik nie uległ zranieniu. Od tego czasu okna zostały zabezpieczone siatką.

23 Collegium Maius najstarszy budynek Akademii Krakowskiej
Dziedziniec ze studnią i zegarem

24 Smocza Jama – jaskinia krasowa w obrębie zrębu Wawelu o długość 276 m, jedna z turystycznych atrakcji Krakowa. Z jaskinią wiąże się legenda o Smoku Wawelskim.

25 Smok Wawelski Legendarnego smoka opisują dwie legendy.
Według przekazu Marcina Bielskiego, smoka pokonał szewczyk Skuba za pomocą fortelu – podłożył mu barana wypchanego siarką. Po zjedzeniu barana Smoka tak paliło w gardle, że "wypił pół Wisły" i pękł. Druga wersja, Wincentego Kadłubka, głosi że pogromcą smoka był syn króla Kraka, a smok został zgładzony w 700 r. n.e.

26 Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, otwarty 21 października 1893.

27 Brama Floriańska

28 Barbakan Stanowi wycinek koła o średnicy wewnętrznej 24,40 m, a grubość murów sięga powyżej 3 m. Jest to budowla z siedmioma wieżyczkami. Jego głównym zadaniem była obrona Bramy Floriańskiej. Został wzniesiony w latach w obawie przed najazdem wołosko-tureckim zagrażającym Krakowowi po klęsce bukowińskiej. Według oceny specjalistów w okresie od XV do XVIII wieku był fortecą nie do zdobycia.

29

30

31 Wewnątrz Barbakanu.

32 Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

33 Pomnik Mikołaja Kopernika został uroczyście odsłonięty 8 czerwca 1900 r. na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1953 r. pomnik został przeniesiony na Planty przy Collegium Witkowskiego, gdzie stoi do dziś.

34 Adaś w czasie happeningu - "akcji czyszczenia" zorganizowanej przez radio RMF MAXXX i Straż Pożarną, 20 maja 2005

35 Planty krakowskie. Planty – park miejski w Krakowie otaczający Stare Miasto, założony w latach 1822–1830. Powierzchnia 21 ha, obwód 4 km.

36 Kazimierz Kazimierz jest obszarem Krakowa wchodzącym
w skład Dzielnicy I Stare Miasto, lecz od XIV do początków XIX wieku był samodzielnym miastem położonym na południe, ale w bezpośredniej bliskości Krakowa. Zabytki Kazimierza wraz ze ścisłym Starym Miastem i Wawelem zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r.

37 Kazimierz

38 Kościół na Skałce.

39 Kościół św. Katarzyny

40 Synagoga Izaaka Sprowadzenie Żydów Istotnym wydarzeniem w dziejach Kazimierza stało się zlokalizowanie na terenach dawnej wsi Bawół w roku 1495 tzw. "miasta żydowskiego" do którego przesiedlano Żydów zamieszkujących dotychczas w Krakowie. Tak powstała dzielnica żydowska. Powstawały liczne synagogi (z których obecnie istnieje 7), szkoły i uczelnie, cmentarze, a także okazałe domy mieszkalne, szczególnie szybko bogacących się kupców i bankierów żydowskich. Kazimierz stał się tym samym istotnym ośrodkiem kultury żydowskiej w Polsce i na świecie.

41 Dawna Synagoga Bne Emuna

42 Cmentarz żydowski.

43 Macewy (nagrobki żydowskie) na cmentarzu Remuh.

44 Barbakan od strony Bramy Floriańskiej

45 Uniwersytet Jagielloński
Najstarszy polski uniwersytet (1364 r.)

46 Akademia Rolnicza.

47 Uniwersytet Ekonomiczny.

48 Akademia Pedagogiczna.

49 Akademia Sztuk Pięknych.

50 Nowe Miasto Powstająca w centrum Krakowa część miasta o charakterze biznesowym i handlowo-usługowym. Nowe Miasto zajmuje obszar blisko 20 hektarów i zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego.

51 Część Krakowa powstała w latach 1949 –1951.
Nowa Huta Część Krakowa powstała w latach 1949 –1951.

52 Na terenie Krakowa znajdują się 2 uzdrowiska:
W Swoszowicach – na jego terenie znajdują się dwa źródła wody leczniczej Zdrój Główny i Napoleon, które dostarczają unikatowych wód mineralnych. W uzdrowisku leczy się także schorzenia reumatyczne za pomocą kąpieli z wykorzystaniem wód siarczanych i borowiny. W uzdrowisku Mateczny wykonywane są zabiegi odnowy biologicznej, balneologii.

53 Tor kajakarstwa górskiego.
Śmiało można powiedzieć, iż Kraków jest kolebką polskiego sportu. To tutaj w 1889 roku prof. dr Henryk Jordan założył Park Zabaw i Gier, gdzie tutejsza młodzież mogła swobodnie poznawać i uprawiać sport.

54 Kilka słów o Wieliczce.

55 Kopalnia soli „Wieliczka”.
Jedna z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej. Od XIII wieku do XVIII wspólnie z Kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład Żupy krakowskiej.

56 W 1978 roku wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Podszybie Kunegunda

57 Kaplica św. Kingi

58 Święta Kinga – rzeźba w soli.
Wieliczka Święta Kinga – rzeźba w soli.

59 Komora Weimar

60 Komora Kazimierza Wielkiego

61 Erazma Barącza

62 Komora Sielec


Pobierz ppt "KRAKÓW WCZORAJ I DZIŚ M. Klimaszewska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google