Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Legendarny dąb Dawno, dawno temu trzech braci ruszyło na poszukiwanie nowych ziem. Po długiej wędrówce Lech, Czech i Rus dotarli na rozległą polanę. Zdrożeni.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Legendarny dąb Dawno, dawno temu trzech braci ruszyło na poszukiwanie nowych ziem. Po długiej wędrówce Lech, Czech i Rus dotarli na rozległą polanę. Zdrożeni."— Zapis prezentacji:

1

2 Legendarny dąb Dawno, dawno temu trzech braci ruszyło na poszukiwanie nowych ziem. Po długiej wędrówce Lech, Czech i Rus dotarli na rozległą polanę. Zdrożeni bracia zsiedli z koni i spoczęli pod rozłożystym dębem. Hałas nadciągających rycerzy zaniepokoił gnieżdżącą się na dębie rodzinę orłów. Spłoszone ptaki wzniosły się wysoko nad polaną. Widok białego orła szybującego na tle zaczerwienionego nieba tak zachwycił jasnowłosego Lecha, że postanowił zakończyć swoją wędrówkę i w tym właśnie miejscu założyć główną siedzibę. Nazwano ją Gnieznem – od orlego gniazda. Natomiast biały orzeł na czerwonym tle stał się godłem nowego państwa – Polski. Rus i Czech, po kilku dniach odpoczynku, ruszyli w dalszą drogę. Rus wrócił na wschód, zaś Czech poszedł na południe. W ten to sposób powstały trzy państwa:  od Lecha – Polska, od Czecha – Czechy, zaś od Rusa – Ruś. Legendarne dzieje Polski zaczynają się w cieniu konarów prastarego dębu.

3 Dębowy Świat to niezwykły program integracyjno – ekologiczno – edukacyjny zainicjowany w Dąbrowie Górniczej

4 Dąb – krótkie C.V. Obszar występowania – głównie obszar półkuli północnej naszego globu, przede wszystkim Europa i Ameryka Północna, także Ameryka Środkowa, Azja i Afryka. Gatunki dębu – rodzaj botaniczny dąb obejmuje aktualnie ponad 400 gatunków drzew. W Polsce odnotowano występowanie 13 gatunków dębu, z których trzy są gatunkami rodzimymi: dąb szypułkowy dąb bezszypułkowy dąb omszony pospolity dość częsty bardzo rzadki Dąb czerwony – mimo że został sprowadzony z Ameryki Północnej – jest trwale zadomowiony i samodzielnie się rozprzestrzenia.

5 Dąb – krótkie C.V. Znane dęby – na półkuli północnej dąb jest szczególnie cenionym drzewem. To właśnie dębom najczęściej nadaje się nazwy własne. To właśnie to drzewo otaczane jest szczególną opieką przez społeczności lokalne, a nawet opieką państwową. Dąb – drzewo narodowe Dąb ze względu na swą symbolikę został wybrany narodowym drzewem Anglii, Francji, Niemiec i USA. Siły zbrojne USA używają symbolu liści dębu do nadawania rang. Dąb występuje także na rewersach niektórych monet euro. Kilka ciekawostek: Wiele pradawnych ludów wierzyło, że dąb został stworzony jako pierwsze drzewo na świecie. Starożytni Grecy i Rzymianie wierzyli, że dąb jest siedzibą Jowisza i Zeusa – ich najwyższych bóstw. Według wierzeń ludowych oparcie się o pień dębu wiosną gwarantuje zdrowie, a noszenie żołędzi w kieszeni zabezpiecza przed starzeniem się i pijaństwem.

6 Co to znaczy być Dąbrową?
W Polsce jest ok. 300 miast, gmin i wsi wywodzących swą nazwę od dębu lub miejsca, w którym rosną dęby: a.) ok. 150 miejscowości o nazwie Dąbrowa lub z przymiotnikiem (np. Tarnowska, Górna, Wielka, Jastrzębska, Szlachecka). b.) ok. 150 miejscowości o nazwie Dąbrówka, Dąb, Dąbki, Dębki, Dębica, Dęblin, itp. W Europie jest przynajmniej 100 miejscowości z nazwą wywodzących swą nazwę od dębu lub miejsca, w którym rosną dęby (ros. Dubna, słow. Dubrawa, Dubnica, czes. Czeski Dub, Duba, słowen. Dobrava, Hrastnik, chor. Dubrownik, Hrastovac, niem. Eichen, Eichstaett, Eek, fr. Chene, Chene-Chenu, szwajc. Chene-Ville, hiszp. Carballo, szwec. Ekebyhov, ang. Derwen, hol. Eikberg, wł. Quercia, portug. Carvalho, itp.) Na Świecie nazwy miejscowości wywodzące się od dębu lub miejsca, w którym rosną dęby najczęściej spotka się w Ameryce Północnej (zwłaszcza w USA – ok. 150). Największą dąbrową na Świecie jest Oakland w Kalifornii (ok. 415 tys. mieszkańców)

7 Co to znaczy być Dąbrową?
W Europie są państwa z dębem lub dębowymi elementami w godle, np. Bułgaria, San Marino, Estonia, Łotwa.

8 Co to znaczy być Dąbrową?
W Europie jest niezliczona ilość miast z dębem lub dębowymi elementami w herbie, np. pol. Wałbrzych, niem. Mörfelden-Walldorf, port. Fatima, bel. Verviers: Ilość znaków, firmowych i innych z dębem jest właściwie niepoliczalna.

9 Trzy filary Dębowego Świata

10 Trzy filary Dębowego Świata – EKOLOGIA
Ekologia to tworzenie harmonijnych stref życia mieszkańców poprzez wdrażanie rozwiązań proekologicznych związanych z rekultywacją terenów poprzemysłowych, wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii, efektywnym recyklingiem itp.

11 Trzy filary Dębowego Świata – EDUKACJA
Edukację należy przede wszystkim rozumieć jako INNOWACYJNOŚĆ w zakresie: rozwoju edukacji ekologicznej i wspierania nowych przyjaznych środowisku technologii, tworzenia przedsięwzięć i instytucji edukacyjnych na miarę XXI wieku (koncepcja parku tematycznego Dębowy Świat w Dąbrowie Górniczej), zwiększania roli rekreacji, wypoczynku, sportu i dostępu do kultury i rozrywki.

12 Trzy filary Dębowego Świata – INTEGRACJA
Integracja to otwartość w zakresie ogólnopolskiej i międzynarodowej współpracy Dębowych Miast i Gmin oraz organizacji ekologicznych i biznesu. To także umiejętne skupienie społeczności lokalnej wokół działań angażujących ją w działania z zakresu ekologii i edukacji zmierzające do realizacji programu Dębowy Świat.

13 Współpraca „Dębowych Miast”
Dębowe Miasta i Gminy różnią się od siebie wielkością i położeniem, są odmienne pod Względem kulturowym, krajobrazowym i historycznym. Jest jednak jeden element łączący je wszystkie. Tym elementem jest dąb. Współpracując na zasadzie sieci, czy też szlaku Dębowych Miast i Gmin, łącząc swoje siły we wspólnej promocji mogą zyskać więcej, niż działając w pojedynkę.

14 Współpraca „Dębowych Miast”
Każde z poszczególnych Dębowych Miast i Gmin wnosi niezaprzeczalne wartości i wkład w Dębowy Świat, gdyż dzieli się z innymi swoją odmiennością. Wykorzystując tą różnorodność oraz doświadczenie Partnerów Dębowego Świata możemy uczyć się od siebie nawzajem, wprowadzać konkretne innowacje ekologiczne systematycznie w każdym Dębowym Mieście i Gminie. Sedno wspólnej promocji Dębowych Miast i Gmin tkwi w tym, że nigdy wcześniej żadne z tych miejscowości nie było postrzegany i promowane jako Dębowe Miasto, czy Dębowa Gmina. Ten odkryty w Dąbrowie Górniczą potencjał warto wykorzystać.

15 Serwis internetowy Programu

16 Jednym z elementów programu Dębowy Świat jest strona internetowa działająca pod adresem Jej zadaniem jest informowanie na bieżąco o wydarzeniach związanych z wdrażaniem programu. Jest to także bogate źródło informacji na temat dębu i jego miejsca w kulturze i cywilizacji ludzkiej. Prezentowane materiały zostały opracowane przy merytorycznym wsparciu koordynatora programu, dr hab. Adama Rostańskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Trzy sekcje tematyczne odpowiadają trzem filarom programu. W dziale Integracja przeczytać można między innymi o innych dębowych miastach. W dziale Ekologia – o dębie jako gatunku oraz poradach ekologicznych, a w Edukacji o programie edukacyjnym i innych związanych z edukacją zagadnieniach. Wszystko to, plus przejrzysta oprawa graficzna sprawiają, że jest to prawdopodobnie najbogatsza w treści strona internetowa dotycząca dębu na świecie.

17 Naszym staraniem jest, aby serwis internetowy stał się platformą wymiany doświadczeń i informacji władz lokalnych oraz mieszkańców Dębowych Miast i Gmin, a tym samym przyczyniał się do realizacji pierwszego z filarów programu Dębowy Świat, jakim jest INTEGRACJA. Spotkania, takie jak I Polskie Forum Dębowych Miast i Gmin zapewne nie będą odbywały się częściej niż raz w roku, ale wymiana myśli i pomysłów może i powinna zostać kontynuowana za pomocą niezwykłego FORUM INTERNETOWEGO, które już teraz skupia stopniowo coraz większą ilość internautów, nie tylko z Dąbrowy Górniczej.

18 Bogactwo informacji dotyczących dębu, jakie można znaleźć na stronie sprawia, że jest to największy i najobszerniejszy serwis internetowy poświęcony dębom na świecie. Ciekawa forma w jakiej informacje te są ujęte sprawia, że internauta chętnie odkrywa kolejne podstrony i dowiaduje się nowych rzeczy, nie tylko z zakresu dendrologii, ale również całej kulturowej i historycznej otoczki związanej z dębem. Co więcej na stronie można znaleźć informacje o najnowocześniejszych inicjatywach z zakresu ekologii. Uczymy dzieci jak segregować odpady, czy co oznaczają poszczególne symbole ekologiczne. Dzięki temu realizujemy dwa kolejne filary programu – EDUKACJĘ i EKOLOGIĘ.

19 mail kontaktowy

20 Spotkania Dębowych Miast i Gmin
Spotkanie takie jak to, czyli I Polskie Forum Dębowych Miast i Gmin, jak sama nazwa wskazuje jest początkiem pewnego cyklu i długoterminowej współpracy. Spotykając się co roku, być może za każdym razem w innym Dębowym Mieście, będziemy mieli okazję podsumować, ile z założeń programu Dębowy Świat udało się wdrożyć i zrealizować, a nad czym trzeba jeszcze popracować. Za każdym razem Partnerzy programu w postaci przedstawicieli świata nauki, polityki i biznesu udzielą cennych wskazówek w zakresie realizacji programu.

21


Pobierz ppt "Legendarny dąb Dawno, dawno temu trzech braci ruszyło na poszukiwanie nowych ziem. Po długiej wędrówce Lech, Czech i Rus dotarli na rozległą polanę. Zdrożeni."

Podobne prezentacje


Reklamy Google