Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rola samorządów w budowaniu współpracy lokalnej Jolanta Zientek-Varga Łochów, 9 grudnia 2009 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rola samorządów w budowaniu współpracy lokalnej Jolanta Zientek-Varga Łochów, 9 grudnia 2009 r."— Zapis prezentacji:

1 Rola samorządów w budowaniu współpracy lokalnej Jolanta Zientek-Varga Łochów, 9 grudnia 2009 r.

2 Partnerstwo to dobra przyszłość Główny cel partnerstwa lokalnego: budowa trwałego partnerstwa między samorządem, lokalnymi przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi oraz mieszkańcami, w efekcie czego następuje ożywienie gospodarcze, poprawia się sytuacja na rynku pracy, a więc rosną dochody, polepsza jakość życia. W takim rozumieniu partnerstwa, wszyscy jego uczestnicy są tak samo ważni! I wszyscy na nim korzystają!

3 Duży sukces – otwarcie oczu -Uświadomienie mieszkańcom i władzy, co jest cennego w gminach, -wydanie mapy rejonu projektu-partnerstwa, dzięki zaangażowaniu urzędów gmin, -liczny udział zainteresowanych osób w konferencjach, seminariach, warsztatach – inspiracja dla uczestników, -otwarcie na kontakty z organizacjami pozarządowymi, -integracja różnych środowisk lokalnych, -inspiracja do dalszych działań i odkrywania nowych sfer współpracy.

4 Opinie z gmin (1) Wspólne działania i uczestnictwo w szkoleniach pozwoliło nawiązać wiele kontaktów, dzięki którym można się wspomagać. Chcemy kontynuować rozpoczęte dzieło! Wytworzyła się większa współpraca i zaufanie między rolnikami a lokalną władzą. Udział w projekcie skłonił uczestników do przemyśleń na temat własnego produktu. Dla nas urzędu to możliwość prezentacji i promocji gminy na organizowanych w ramach projektu wyjazdach.

5 Opinie z gmin (2) Zbudowaliśmy w gminie ścisłą współpracę z mieszkańcami, którzy uczestniczyli w projekcie. a poza nią małą społeczność, którą łączą wspólne cele. Projekt ogromnie pomógł nam merytorycznie, pozwolił na wzajemną promocję wszystkich jego uczestników. Projekt wskazał nam możliwości gminy. Odkryliśmy i uświadomiliśmy sobie jej potencjał i bogactwo Była okazja zobaczyć, co mają inne gminy, jak wykorzystują potencjał. Możliwość podpatrzenia pomysłów i przeniesienia ich na grunt własny jako gmina i społeczność lokalna.

6 Opinie z gmin (3) Zdobyta wiedza teoretyczna, a także informacje i wskazówki do wykorzystania w praktyce we gospodarstwach, przetwórniach, obiektach turystycznych w gminie. Dzięki projektowi gmina promuje swoje walory i możliwości na rzecz zrównoważonego rozwoju. Zbudowaliśmy, czego w naszej gminie jeszcze nie było, a mianowicie solidne podwaliny pod umiejętność dostrzegania bardzo dobrych warunków jakie mamy do tworzenia się ekologii, ekoturystyki, przetwórstwa lokalnego. Projekt zwrócił uwagę na ekologię, wskazując na wiele możliwości rozwoju ekoturystyki na terenie gmin.

7 To się sprawdza, czyli samorząd o NGO W budowaniu partnerstwa znaczną rolę odgrywają organizacje pozarządowe. Działania Społecznego Instytutu Ekologicznego władze gmin oceniają pozytywnie: - Warto by mieć u siebie taką organizację, - Warto współpracować z organizacją pozarządową, - chcielibyśmy nadal współpracować, - współpraca na pewno przyniesie wymierne efekty, - dzięki wam powstało partnerstwo służące lokalnej społeczności, - doskonały partner samorządów w zakresie działań związanych z poprawą jakości życia mieszkańców wsi.

8 Potrzeba kontynuacji Nasz wspólny sukces: - przeświadczenie o dokonaniu czegoś wartościowego, - chęć do dalszych wspólnych działań, - zawiązane owocne kontakty, - wiemy, na co nas stać, - dobre rokowania na przyszłość.


Pobierz ppt "Rola samorządów w budowaniu współpracy lokalnej Jolanta Zientek-Varga Łochów, 9 grudnia 2009 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google