Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konin i okolice Patrycja Linort.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konin i okolice Patrycja Linort."— Zapis prezentacji:

1 Konin i okolice Patrycja Linort

2 Konin miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, położone w Dolinie Konińskiej nad rzeką Wartą, we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Siedziba powiatu konińskiego. W latach 1975–1998 stolica województwa konińskiego. Według danych GUS z 2009, miasto posiada mieszkańców.

3 Konina: Książę Leszek polując zapędził się samotnie za jeleniem, gubiąc przyboczną drużynę. Gdy zmęczony siadł pod drzewem, został napadnięty przez smolarzy leśnych. Leszek bronił się i powoływał na swą nietykalność książęcą. Obiecywał nagrodę, groził nadciągającą drużyną. Niewiele to jednak pomogło. Smolarze przewrócili go i poczęli zdzierać szaty. Wtem dał się słyszeć tętent koni. Napastnicy przekonani, że nadciąga drużyna księcia porzucili łupy i zbiegli do lasu. Okazało się, że był to tabun koni pasących się na leśnych polanach, spłoszonych przez jakiegoś drapieżnika. Książę wdzięczny zwierzętom za ocalenie życia założył miasto i nazwał je Koninem, a w herbie miasta umieścił konia.

4 Zabytki Konina i okolic:
Budynek dawnej Synagogi Dworek Zofii Urbanowskiej Bazylika licheńska Dom Zemełki Ratusz Kościół św. Izaaka Dwór szlachecki Obraz Matki Bożej Pocieszenia

5 Okolice Konina: W okolicy Konina dominuje krajobraz polodowcowy z licznymi jeziorami, lasami, pagórkami, łąkami. Cześć terenów jest zajęta przez kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego lub przez hałdy czy jeziora będące efektem działalności górniczej. Szkody wyrządzone przez kopalnię, są stopniowo rekultywowane. W okolicy znajduje się kilka rezerwatów przyrody, m.in Rezerwat przyrody Mielno, Rezerwat przyrody Pustelnik, rezerwat Sokółki czy krajobrazowy rezerwat, położony na pagórkach złotogórskich. Wart zobaczenia jest Nadwarciański Park Krajobrazowy, zwłaszcza w okresie migracji ptaków, kiedy to można zobaczyć blisko 153 gatunki ptactwa krajowego. Cennym obszarem jest Dolina Warty, będąca częścią Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej, włączona w program Natura Na północny zachód od Konina leży Powidzki Park Krajobrazowy, z największym jeziorem Wielkopolski- Jeziorem Powidzkim, chętnie odwiedzanym przez turystów.

6 Książki o Koninie: Napisano 2 książki o Koninie:
Theo Richmond: Uporczywe echo, 2001 Stefan Rusin: Znani i nieznani w Koninie, 2008

7 Ciekawostki: W 2008 roku wypuszczono w obieg monetę 2 - złotową z serii "historyczne Miasta w Polsce", przedstawiającą słup koniński.

8 Koniec!


Pobierz ppt "Konin i okolice Patrycja Linort."

Podobne prezentacje


Reklamy Google