Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest ciśnienie krwi?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest ciśnienie krwi?"— Zapis prezentacji:

1 Ciśnienie krwi, tętno, EKG- o czym nam mówią, jak je zmierzyć, parametry zdrowego człowieka.

2 Co to jest ciśnienie krwi?
Ciśnienie tętnicze (ang. blood pressure - BP) to ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic, przy czym rozumie się pod tą nazwę ciśnienie w największych tętnicach, np. w tętnicy w ramieniu. Jest ono wyższe, niż ciśnienie krwi wywierane na ścianki żył. Przyjęło się podawać wartość tego ciśnienia w milimetrach słupa rtęci (mmHg).

3 Co to jest EKG? Elektrokardiografia - zabieg diagnostyczny wykorzystywany w medycynie w celu przede wszystkim rozpoznawania chorób serca.Pomijając EKG wykonywane w czasie operacji na sercu, jest to metoda pośrednia polegająca na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy dwoma elektrodami, co graficznie odczytujemy w formie krzywej elektrokardiograficznej, na specjalnym papierze milimetrowym bądź na ekranie monitora.

4 Co to jest tętno? tętno - cykliczne rozciąganie i kurczenie się ścian naczyń krwionośnych spowodowane przepływem krwi (w rytmie akcji serca).

5 Jak mierzyć tętno? Pomiar pulsu [edytuj]
Badanie tętna ma na celu określenie rytmu serca. Dokonuje się go na tętnicach powierzchniowych, głównie tętnicy promieniowej, choć także na tętnicy szyjnej zewnętrznej (najlepszy miejsce badania w wypadkach zagrożenia życia), ramiennej, udowej, podkolanowej, skroniowej i grzbietowej stopy. Technika badania sprowadza się do uciśnięcia tętnicy w miejscu, w którym leży bezpośrednio pod skórą czubkami dwóch palców (bezwzględnie bez kciuka). W czasie mierzenia pulsu zwraca się uwagę na: częstotliwość (ilość wyczuwanych uderzeń w ciągu minuty), której wartości prawidłowe zależą głównie od wieku. W czasie badania na uwadze należy mieć, że nie należy badać tętna po wysiłku fizycznym (po dużym wysiłku fizycznym częstotliwość może nawet przekraczać 200 uderzeń/min.) lub w stanie przeżyć emocjonalnych. rytm (miarowość) - mówimy, że tętno jest miarowe jeśli wszystkie uderzenia wykazują jednakową siłę, a odstępy między nimi są jednakowe. Badanie pulsu jest najlepszą metodą oceny pracy serca, gdy niemożliwe jest wykonanie EKG i innych specjalistycznych badań.

6 Norma częstwości w spoczynku
Tabela tętna Wiek Norma częstwości w spoczynku Noworodki (w tym wcześniaki) /min Oseski (do roku) /min Dzieci do 5 lat /min Dzieci w wieku szkolnym 90-100/min Młodzież 70-90/min Dorośli 65-75/min Ludzie starsi ok. 60/min

7 Na czym polega mierzenie ciśnienia krwi?
Ciśnienie krwi ulega ustawicznym zmianom zarówno długookresowym (co związane jest z wiekiem, stanem zdrowia itp.), średniookresowym (zależnie od pory doby, aktywności, stanu psychicznego, spożytych używek itp.) jak i krótkookresowym (w obrębie cyklu pracy serca). W momencie skurczu serca, kiedy porcja krwi wypychana jest z serca do aorty, w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie wynoszące zazwyczaj u zdrowego dorosłego człowieka od ok. 90 do 135 mmHg (zazwyczaj ); w chwili rozkurczu - jest najniższe, np. od ok. 50 do 90 mmHg (zazwyczaj 65-80). W praktyce medycznej, do oceny stanu zdrowia badanej osoby istotna jest wartość zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego, toteż podawane są obie wartości, co zapisuje się np. 120/80 mmHg.

8 Wykonali : Ernest Antolak i Bartłomiej Czyszczoń
Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z wikipedi


Pobierz ppt "Co to jest ciśnienie krwi?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google