Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W JAKI SPOSÓB MOŻNA POZYSKIWAĆ ENERGIĘ W TROSCE O OCHRONĘ ŚRODOWISKA?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W JAKI SPOSÓB MOŻNA POZYSKIWAĆ ENERGIĘ W TROSCE O OCHRONĘ ŚRODOWISKA?"— Zapis prezentacji:

1 W JAKI SPOSÓB MOŻNA POZYSKIWAĆ ENERGIĘ W TROSCE O OCHRONĘ ŚRODOWISKA?

2 ŹRÓDŁA ENERGII: KONWENCJONALNE ALTERNATYWNE Ropa naftowa
Węgiel Gaz ziemny ALTERNATYWNE Energia słońca Energia wiatru Energia geotermalna Energia wody Biomasa

3 ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII
Energia wiatru Energia słońca Energia geotermalna Energia wody Biomasa

4 ENERGIA WIATRU Zalety elektrowni wiatrowych to:
zaspokojenie rosnących potrzeb energetycznych ludności możliwość zasilania miejsc trudno dostępnych, wzrost udziału energii uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym, możliwość aktywizacji terenów słabo zaludnionych lub o ubogich glebach. Wady elektrowni wiatrowych to: wysokie koszty instalacji, hałas, zmiany w krajobrazie, negatywny wpływ na populacje ptaków na danym terenie.

5 ENERGIA SŁOŃCA Zalety:
- nie wyczerpana w skali ludzkiego pojęcia czasu - ekologicznie czysta, - bezpieczna i dostępna w każdym miejscu na kuli ziemskiej Wady: - słaba skuteczność na umiarkowanych szerokościach geograficznych, Gdzie dociera mniejsza ilość światła słonecznego

6 ENERGIA GEOTERMALNA O atrakcyjności tych źródła świadczą:
dostępność, źródła ich nie podlegają wahaniom warunków pogodowych i klimatycznych, są to źródła nie ulegające wyczerpaniu, obojętność dla środowiska - geotermia nie powoduje wydzielania jakichkolwiek szkodliwych substancji, urządzenia techniki geotermalnej nie zajmują wiele miejsca i nie wpływają prawie wcale na wygląd krajobrazu.

7 Zalety małych elektrowni wodnych to m. in.:
ENERGIA WODY Zalety małych elektrowni wodnych to m. in.: wytwarzanie "czystej" energii elektrycznej, zużywanie niewielkich ilości energii na potrzeby własne, ok. 0,5-1%, przy ok.10% w przypadku elektrowni tradycyjnych, awaryjne źródło energii w przypadku uszkodzenia sieci przesyłowej, regulują stosunki wodne w najbliższej okolicy, co może mieć wpływ na obszary rolnicze, stworzenie nowych miejsc pracy - wykonywane przy użyciu miejscowych materiałów i siły roboczej, a ich prostota techniczna powoduje wysoką niezawodność i długą żywotność

8 ZASOBY NIEODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII:
- węgiel kamienny Zasoby: około 9500 mld t Starczy na: około 220 lat - węgiel brunatny Zasoby: około 8900 mld t Starczy na: ponad 300 lat - gaz ziemny Zasoby: 154 248 mld m3 Starczy na: ponad 60 lat - ropa naftowa Zasoby: około 140 mld ton Starczy na: lat

9 SPALANIE PALIW KOPALNYCH
Stężenie dwutlenku węgla

10 SPALANIE PALIW KOPALNYCH
Wzrost temperatury powierzchni Ziemi

11 SPALANIE PALIW KOPALNYCH
Emisja CO2 w gigatonach węgla na rok

12 SKUTKI SPALANIE PALIW KOPALNYCH
ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA - choroby układu oddechowego - kwaśne deszcze - zakwaszenie gleby - zakwaszanie wody EFEKT CIEPLARNIANY - ocieplanie się powierzchni Ziemi i atmosfery - topnienie lodowców – podwyższanie się poziomu mórz i oceanów - ocieplanie się wód oceanicznych - zmiana prądów morskich - częstsze i silniejsze huragany - zmiany klimatyczne

13 Efekt cieplarniany Zjawisko wywoływane przez atmosferę, w wyniku którego temperatura planety jest wyższa niż gdyby planeta nie posiadała atmosfery. Spowodowane jest ograniczeniem wypromieniowywania ciepła z jej powierzchni i dolnych warstw atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Czynnikiem ograniczającym wypromieniowanie ciepła są gazy cieplarniane lub pyły zawieszone w powietrzu. Efekt cieplarniany zachodzi na planetach i księżycach posiadających atmosferę i ogrzewanych przez gwiazdy. W Układzie Słonecznym zachodzi on na Ziemi, Marsie, Wenus oraz na księżycu Saturna – Tytanie. Choć efekt cieplarniany zachodzić może na wszystkich planetach posiadających atmosferę, dalsza część artykułu omawia go przede wszystkim w odniesieniu do Ziemi.

14

15 ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA

16 Globalne ocieplenie

17 Traby powietrzne

18 Powodzie

19 ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII W EUROPIE
Ustalenia krajów Unii Europejskiej w zakresie wprowadzania energii odnawialnych nośników energii do roku 2010 Po czterech latach prac w 2001 roku przyjęto w krajach UE dyrektywę (2001/77/EC), która stała się obowiązującym prawem dotyczącym odnawialnych źródeł energii. Celem dyrektywy jest promowanie wzrostu odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej na rynku wewnętrznym oraz stworzenie podstawy dla przyszłego programu ramowego UE. Przewiduje się stopniowego zwiększenia popytu na energię elektryczną pochodzącą z tych z tych źródeł.

20 ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII W EUROPIE
Do 2010 roku Polska powinna wytwarzać 7,5 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Aby tego dokonać, producenci muszą zainwestować w instalacje do produkcji energii elektrycznej. Muszą powstać elektrownie wiatrowe, małe elektrownie wodne, biogazownie, systemy fotowoltaiczne i systemy wykorzystujące biomasę. Stworzenie takiego systemu kosztowałoby ok. 6 mld zł. Dofinansowanie ze środków publicznych powinno wynieść ok. 1 mld złotych. Jest ono konieczne, ponieważ stworzenie ekologicznych źródeł energii pociąga za sobą duże nakłady inwestycyjne.

21 ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII W EUROPIE

22 NOWATORSKIE ŹRÓDŁA ENERGII
Grupa kanadyjskich naukowców skonstruowała specjalny nakolannik wyposażony w baterię, która ładuje się w czasie chodzenia. Urządzenie wykorzystuje energię powstałą w wyniku zginania i prostowania kolana. Przypominający tradycyjny ochraniacz na kolana przyrząd założony na obie nogi jest w stanie wyprodukować około 5 watów energii. Jest to ilość wystarczająca, by naładować dziesięć telefonów komórkowych.

23 NOWATORSKIE ŹRÓDŁA ENERGII
Energia z piwa- Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Queensland i browar Foster's nawiązali współpracę, której efektem jest wyprodukowanie czystej energii z pozostałej po warzeniu piwa zanieczyszczonej wody. Aby się to udało, do pracy zaprzęgnięto wykorzystujące cukier bakterie.

24 NOWATORSKIE ŹRÓDŁA ENERGII
Moc w kropelkach - energia deszczu. Francuscy naukowcy opracowali sposób na wytwarzanie energii elektrycznej z drgań wywoływanych przez padające krople. Niestety, jak twierdzi kierujący pracami Romain Guigon, energia ta jest nieporównywalnie mniejsza od tej pozyskiwanej powszechnie

25 NOWATORSKIE ŹRÓDŁA ENERGII
Asfalt - Firma Ooms Avernhorn Holding BV przeprowadziła już pierwsze eksperymenty i okazało się, że 100-metrowy odcinek afaltowej drogi oraz niewielki parking są w stanie zapewnić energię dla czteropiętrowego budynku. Z kolei holenderskie lotnictwo wojskowe wykorzystuje energię odzyskiwaną z płyty lotniska do ogrzania hangarów.

26 Bibliografia www.zielonaenergia.pl energiack.w.interia.pl
energiaalternatywna.republika.pl/

27 Prezentacje przygotowały


Pobierz ppt "W JAKI SPOSÓB MOŻNA POZYSKIWAĆ ENERGIĘ W TROSCE O OCHRONĘ ŚRODOWISKA?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google