Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ograniczenia dla przemysłu energetycznego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ograniczenia dla przemysłu energetycznego"— Zapis prezentacji:

1 Ograniczenia dla przemysłu energetycznego
Paliwa kopalne dostępne są w ograniczonych ilościach. Spalanie paliw kopalnych powoduje uwalnianie się CO2, głównego gazu produkowanego przez człowieka, powodującego efekt cieplarniany. Istnieją również inne szkodliwe produkty spalania takie, jak sadza, dwutlenek siarki, tlenek azotu. Energia jądrowa jest alternatywą, ale również ryzykiem.

2 Charakterystyka CO2 Naturalny składnik atmosfery.
Uwalniany (naturalnie) przez wszystkie żyjące istoty (poprzez oddychanie) i zużywany przez działalność wulkaniczną. Potrzebny zielonym roślinom jako surowiec do fotosyntezy. Uwalniany (przez człowieka) podczas spalania paliw węglowych (ropy, gazu, węgla, drewna), uwalniany również podczas uszkadzania Ziemi. Stężenie w atmosferze - w na poziomie 379 ppm ( objętości procentowej), oznacza to wzrost o 35% w stosunku do ery przedprzemysłowej (ok.1750 r. )

3 Efekt Cieplarniany Naturalny efekt cieplarniany:
Naturalne gazy cieplarniane → +15°C na powierzchni Ziemi (średnio) → +33°C Efekt cieplarniany (działalność człowieka): Gazy cieplarniane uwalniane przez człowieka →prawie +16°C →plus+0,74°C w XX wieku →pewna kontynuacja wzrostu Brak efektu cieplarnianego: Ujemny efekt cieplarniany → -18°C na powierzchni Ziemi (średnio) CO2 jest głównym gazem cieplarnianym uwalnianym przez człowieka, jest on odpowiedzialny za prawie 80% efektu cieplarnianego spowodowanego działalnością człowieka.

4 Globalne ocieplenie – i co?!
Możemy się obawiać następujących skutków: topnienie lodowców, problemy z wodą pitną, wzrost poziomu mórz, powodzie, Wzrost częstości występowania ekstremalnych warunków pogodowych (ulewne deszcze, fale upałów, burze), więcej intensywnych opadów deszczów na wyższych terenach, mniej opadów w regionach subtropikalnych (problemy z głodem i rolnictwem) Rośliny i zwierzęta zmieniając swoje środowisko narażają się na wyginięcie.

5 Ochrona klimatu i dieta energetyczna
Jako, że globalne ocieplenie wzrasta, skutki stają się coraz bardziej poważne. Aby zapobiec dotkliwym zmianom klimatu, wzrost temperatury atmosfery, w stosunku do czasów przedprzemysłowych, nie powinien być większy niż 2°C. Koncentracja CO2 powinna zostać ograniczona do 350 ppm (cząsteczek na milion). Obecna sytuacja: 379 ppm, wciąż rośnie. Potrzeba nam szybkiego zwrotu o 180°!  Czas na dietę energetyczną!


Pobierz ppt "Ograniczenia dla przemysłu energetycznego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google