Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Laserowa korekcja wad wzroku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Laserowa korekcja wad wzroku."— Zapis prezentacji:

1 Laserowa korekcja wad wzroku

2 Jeżeli: masz dość noszenia okularów lub soczewek kontaktowych prowadzisz aktywny tryb życia, uprawiasz sport jesteś zdrowy i skończyłeś 21 lat Twoja wada wzroku nie zmieniła się przez ostatnie 12 miesięcy Możesz być kandydatem do laserowej korekcji wady wzroku!

3 Nie możesz być kandydatem do laserowej korekcji wady wzroku jeśli:
nie skończyłeś jeszcze 21 lat, masz już 21 lat, ale Twoja wada wzroku wciąż ulega zmianie, radzimy poczekać aż wada ustabilizuje się, jesteś w ciąży lub karmisz piersią swoje dziecko - zgłoś się do nas gdy już skończysz karmienie piersią, przyjmujesz stale leki (sterydy).

4 Przeciwwskazaniem do wykonania laserowej korekcji wady wzroku są również niektóre przewlekłe choroby ogólne: cukrzyca choroby tkanki łącznej (tzw. kolagenozy) - np. reumatoidalne zapalenie stawów, sklerodermia, toczeń, guzkowe zapalenie tętnic, zespół Sjogrena choroby autoimmunologiczne (np. choroby tarczycy, zapalenie Hashimoto, choroba Gravesa)

5 choroby przebiegające z osłabieniem odporności organizmu
atopia i silne alergie trądzik różowaty  czynne choroby infekcyjne osobnicza skłonność do tworzenia przerośniętych blizn ( bliznowce) wszczepiony rozrusznik serca

6 nie możesz być kandydatem do laserowej korekcji wady wzroku jeśli:
przebyłeś wirusowe zapalenie rogówki, półpasiec oczny lub okulista rozpoznał u Ciebie jaskrę, zaćmę, odwarstwienie siatkówki, niektóre zwyrodnienia siatkówki, stożek rogówki lub inne zwyrodnienia rogówki, zespół suchego oka, choroby naczyniowe oka, krótkowzroczność wysoką zwyradniającą, oczopląs

7 Laserowa korekcja wad wzroku
Polega na zastosowaniu lasera excimerowego (excited dimer = wzbudzona cząstka) do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka - rogówki

8 Laserowa korekcja wad wzroku
Laser ten umożliwia korekcję wad refrakcji: krótkowzroczności - od -0,75D do -10,0D nadwzroczności - od +0,75D do +4,0D astygmatyzmu - do 6,0D.

9 Możliwość przeprowadzenia pełnej korekcji laserowej uzależniona jest od budowy anatomicznej oka – grubości rogówki i promienia jej krzywizny.

10 Laserowa korekcja wad wzroku nie likwiduje starczowzroczności (presbiopii).

11 LASIK LASIK jest najnowszą metodą laserowej chirurgii refrakcji oczu. Nazwa pochodzi od angielskiej nazwy Laser Assisted In-Situ Keratomileusis. Wykorzystuje się ultrafioletowy (a więc emitujący niewidzialne dla człowieka światło) laser ekscimerowy, który umożliwia usunięcie tkanki z dokładnością do 0,25 mikrometra (dla porównania - włos ludzki ma grubość około 50 mikrometrów). Jest to związane z długością fali świetlnej emitowanej przez ten laser.

12 Etap1 Przygotowanie oka, które polega na zaaplikowaniu kropli do oka, które powodują znieczulenie i jednocześnie unieruchomienie oka. Daje to dodatkowo komfort psychiczny pacjentowi.

13 Etap2 Wokół rogówki zakłada się mały pierścień ssący, którego zadaniem jest podwyższenie ciśnienia w przedniej części oka (ze stanu normalnego - około 20 Hg, do około 60 Hg), w celu zwiększenia dokładności dalszych czynności. Pierścień ten stanowi jednocześnie platformę, po której poruszał się będzie mikrokeratom.

14

15 Etap3 Mikrokeratom przypomina trochę maszynkę do golenia i taką też spełnia funkcję. Przy jego użyciu odcinana jest ta część rogówki, która znajduje się ponad pierścieniem, przy czym mały jej fragment pozostaje nienaruszony. W wyniku tego powstaje klapka, którą odchyla się by dalsze czynności wykonywać na tkankach znajdujących się pod nią.

16

17

18

19

20 Etap4 Przy użyciu lasera ekscimerowego dokonuje się usunięcia tkanek modelując w ten sposób kształt rogówki w taki sposób, aby nadać jej odpowiednią moc optyczną.

21

22 Etap5 Uprzednio odchylona klapka przywracana jest na swoje dawne miejsce i bez konieczności szycia rozpoczyna się proces zrastania tkanek. Cała operacja trwa minut. Po zabiegu przez okres paru tygodni podaje się jeszcze krople do oczu.

23

24 LASIK jest zabiegiem, który pozwala pacjentowi niemal natychmiast wrócić do codziennych zajęć. Większość pacjentów jest w stanie wrócić do pracy po 24 godzinach od zabiegu. Dzieje się tak dlatego, że delikatna powierzchnia rogówki pozostaje nienaruszona. Jednak aby klapka zrosła się "na dobre" z rogówką potrzeba wielu lat.

25 Przez pierwszy dzień po zabiegu większość pacjentów odczuwa delikatny ból opisywany zwykle jakby swędzenie, czy uwieranie. Ból ten zwykle mija po godzinach od zabiegu.

26 Wady: całość operacji wykonywana jest przez maszyny - komputer, laser, mikrokeratom... U pewnego procenta pacjentów (około 0,1%) nie możliwe jest prawidłowe umiejscowienie pierścienia ssącego na rogówce i wtedy najczęściej lekarz proponuje pacjentowi inny zabieg korekcyjny, bezpieczniejszy w tej sytuacji, np PRK.

27 Wady cd: Istnieją również inne komplikacje, takie jak niedokorygowanie i nadkorygowanie (dość częste, zwykle w zakresie +/-1D), astygmatyzm (zarówno regularny jak i nieregularny), oraz problemy ze zrastanie się klapki i efekt halo. istnieje pewne (choć niewielkie) prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy pooperacyjnej (najpóźniej pięć lat po operacji).

28 Przed zabiegiem: Jeśli nosisz miękkie soczewki kontaktowe nie zakładaj ich przynajmniej przez 2-3 tygodnie przed badaniem! Jeśli nosisz twarde soczewki kontaktowe nie zakładaj ich przynajmniej przez 4 tygodnie przed badaniem! Długo noszone soczewki kontaktowe (zwłaszcza twarde) mogą zmieniać czasowo kształt rogówki. Przerwa w noszeniu soczewek kontaktowych pozwala wrócić rogówce do naturalnego kształtu. Chcemy działać laserem na Twoją naturalną rogówkę, a nie na zmienioną soczewkami kontaktowymi. Jeśli stosujesz doustne środki antykoncepcyjne, prosimy, nie odstawiaj ich w okresie 3 miesięcy przed i po zabiegu!

29 U około 40% badanych pacjentów stwierdza się przeciwwskazania do laserowej korekcji wady wzroku (najczęściej zbyt cienka, zbyt płaska lub nieregularna rogówka).

30 Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany - konieczna jest przerwa w noszeniu soczewek kontaktowych (ok. 2-3 tygodnie) i powtórzenie kilku badań (ponowna ocena wielkości wady, topografia, grubość rogówki) minimum 1 dzień przed planowanym zabiegiem. Badanie kwalifikacyjne jest ważne ok miesiące.

31 PRK - keratektomia fotorefrakcyjna
Podczas zabiegu PRK nie używa się skalpela oraz nie wykonuje się żadnych nacięć. Pierwszy etap zabiegu polega na ostrożnym usunięciu nabłonka (komórki nabłonka mają zdolność regeneracji w ciągu kilku dni), celem odsłonięcia znajdującej się pod nim warstwy - błony Bowmana. Komputerowo sterowany promień laserowy delikatnie modeluje krzywiznę rogówki. Komórki głębszych warstw pozostają nienaruszone.

32 Cały zabieg PRK trwa mniej niż 5 minut i jest bezbolesny
Cały zabieg PRK trwa mniej niż 5 minut i jest bezbolesny. Pomimo usunięcia powierzchniowej warstwy rogówki grubości ludzkiego włosa, zachowuje ona wszystkie swoje właściwości.

33 Po zabiegu PRK pacjenci otrzymują krople do oka z zawartością antybiotyków i leków przeciwzapalnych celem zapobieżenia zakażeniu i zmniejszenia obrzęku. Na oko zakładany jest opatrunek na jeden dzień. Czynności te mają zapewnić prawidłowe warunki gojenia.

34 Profilaktycznie przez około 4 miesiące stosuje się krople przeciwzapalne pod kontrolną okulisty.
Poprawa widzenia następuje 7-14 dni po zabiegu.

35 LASEK zabieg  pozwala na korekcję większych wad wzroku , gdy z różnych powodów nie można wykonać zabiegu metodą  LASIK.

36 Zabieg ten polega na czasowym odsunięciu nabłonka z powierzchni rogówki oraz laserowaniu podłoża, podobnie jak w PRK. Podczas zabiegu płatek zostaje odsunięty tylko na czas modelowania laserem, a po jego zakończeniu zostaje ponownie przyłożony. 

37 Po zabiegu konieczne jest noszenie na oku soczewki kontaktowej przez okres ok. 7 dni. Soczewka wraz z nabłonkiem ułożonym ponownie na powierzchni rogówki stanowią doskonały opatrunek. Okres gojenia jest dłuższy niż po zabiegu metodą LASIK i trwa około 7 dni.


Pobierz ppt "Laserowa korekcja wad wzroku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google