Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KLESZCZOWE ZAPALENIE OPON MÓZGOWYCH I MÓZGU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KLESZCZOWE ZAPALENIE OPON MÓZGOWYCH I MÓZGU"— Zapis prezentacji:

1 KLESZCZOWE ZAPALENIE OPON MÓZGOWYCH I MÓZGU

2 Jest to ostra wirusowa choroba zakaźna, która
występuje w różnych postaciach klinicznych i dotyczy głównie ośrodkowego układu nerwowego. KZM jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, największe znaczenia odgrywa kleszcz Ixodes ricinus – kleszcz pospolity Ixodes ricinus

3 Ukąszenia przez kleszcze
Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka są : głowa, uszy, miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi. Ponieważ ślina kleszczy posiada właściwości znieczulające, ukąszenie na ogół nie zostaje zauważone i dlatego też bardzo często osoby z zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózg nie przypominają sobie momentu ukąszenia.

4 Za teren endemiczny KZM uważa się całą Europę
Środkową. W Polsce regionami zwiększonego ryzyka są województwa: Warmińsko – Mazurskie, Podlaskie, Dolnośląskie, Lubelskie, Opolskie, Mazowieckie.

5

6 Zachorowania Chorują dzieci i dorośli w wieku od 3 do 80 lat,
najczęściej w wieku lat. U części osób choroba może przebiegać łagodnie i tylko badanie krwi potwierdza zakażenie. W innych przypadkach przebieg jest dwufazowy.

7 I Faza – pojawia się po 7-14 dniach po
ukąszeniu – gorączka i objawy grypopodobne trwają około tygodnia II Faza bóle głowy, gorączka, wymioty, nudności, utrata przytomności i zespół objawów neurologicznych

8 Leczenie Nie ma leczenia przyczynowego kleszczowego
zapalenia mózgu. Leczy się tylko objawy wywołane wirusem. Objawy zwykle ustępują po 2-3 tygodniach i pacjent zdrowieje. Choroba może przebiegać ciężko, gdy wystąpią objawy mózgowe, móżdżkowe lub rdzeniowe, rzadko ma przebieg śmiertelny, czasem stwierdza się następstwa pochorobowe pod postacią niedowładów, depresji, zaniku mięśni lub stałych bólów głowy.

9 Zapobieganie Należy : nosić odpowiednią odzież w lesie zakrywającą jak
najwięcej części ciała; jak najszybciej usunąć kleszcza ze skóry; stosować środki odstraszające kleszcze; gotować mleko pochodzące od krów, kóz i owiec; unikać pobytu w rejonach zakażonych kleszczy; po wizycie w lesie dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeżeli zauważysz ukąszenie, natychmiast delikatnie usuń kleszcza a miejsce ukłucia zdezynfekuj.

10 Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak tylko zauważysz kleszcza na ciele, należy go możliwie szybko usunąć. Wprawdzie nie likwiduje się niebezpieczeństwa zarażenia zapaleniem mózgu i opon mózgowych, gdyż kleszcz zostawia wirusy od razu po przewierceniu skóry. Aby wyciągnąć kleszcza należy go ująć pincetą jak najbardziej z przodu, wystarczająco mocno żeby pinceta się nie ześliznęła, i wyciągnąć go prosto, bez kręcenia. Nie zgnieść kleszcza ponieważ można spowodować wyciśnięcie jego zawartości do ciała.

11

12 Szczepienia Szczepienia zaleca się osobom przebywającym
na terenach endemicznych: zatrudnionym przy eksploatacji lasów, stacjonującemu w lasach wojsku, rolnikom, młodzieży, odbywającej praktyki turystom, uczestnikom obozów i kolonii.

13 Diagnostykę w kierunku KZM wykonuje Pracownia Wirusologii WSSE w Poznaniu
Badania wykonywane są metodą ELISA, służą do stwierdzenia ostrego lub niedawno przebytego zakażenia wirusem, a także wykrywanie przeciwciał poszczepiennych w ludzkiej surowicy krwi w klasie IgM i IgG.


Pobierz ppt "KLESZCZOWE ZAPALENIE OPON MÓZGOWYCH I MÓZGU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google