Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Sebastian Bach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Sebastian Bach."— Zapis prezentacji:

1 Jan Sebastian Bach

2 Mistrz Jan Sebastian Bach:
Pochodził z rodziny, której przedstawiciele od pokoleń zajmowali się muzyką… Urodził się w 1685 roku w Niemczech, w malowniczym miasteczku Eisenach [czyt. Ajzenach]. Początkowo grał na instrumentach smyczkowych , a uczył go jego ojciec, który grał na skrzypcach. W wieku 9 lat został sierotą i obowiązki rodzicielskie przejął jego starszy brat- Jan Krzysztof , który był organistą.

3 Jan Krzysztof, zadbał o wszechstronne muzyczne wykształcenie Johanna (bo tak naprawdę miał na imię kompozytor), który był bardzo pilnym uczniem. Podobno, aby dobrze poznać dzieła innych kompozytorów w ukryciu (najczęściej przy świetle księżyca) ćwiczył ich utwory.

4 Już w wieku 15-stu lat śpiewał w chórze kościelnym, a ponadto świetnie grał na altówce i klawikorcie. Wkrótce zaczął komponować własne utwory. Po ukończeniu studiów w Luneburgu [czyt. Lineburgu] zaczął szukać pracy (po znalezieniu zajmował różne stanowiska). Był muzykiem dworskim, Przez to pisał utwory na mały skład instrumentalny.

5 Pracował w służbie kościelnej, gdzie tworzył muzykę instrumentalną (inaczej mówiąc organową), wokalno-instrumentalną i wokalną. Dorobek twórczy obejmował niemal wszystkie gatunki i formy muzyki barokowej. Część swoich utworów tworzy do nauki gry dla swoich dzieci. Do dzisiaj te utwory wykorzystuje dużo uczniów szkół muzycznych, przez to doskonalą swój „warsztat” artystyczny .

6 Żeby utrzymać rodzinę, Bach musiał zabiegać o różne zajęcia.
Niestety ciągle przenosił się z miasta do miasta w poszukiwaniu dobrej pracy. Najdłużej jedna przebywał w Lipsku, gdzie mieszkał 27 lat (aż do śmierci w 1750) Lipsku był nauczycielem śpiewu, gry na instrumentach, dyrygentem chóru, organistą oraz kantorem w kościele św. Tomasza (gdzie wszystkie zadania wykonywał bardzo sumiennie). Całe życie oddał się muzyce…

7 Życie jego było wypełnione zajęciami muzycznymi i pracą kompozytora , nie zaznał wielkiej sławy.
Dopiero ok. 100 lat po jego śmierci nastąpiło wielkie zainteresowanie jego twórczością , za sprawą kompozytora-Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ ego [czyt. mendelsona-bartodiego], który wykonał publicznie w Berlinie „Pasję wg. św. Mateusza” -Bacha. Od tego czasu utwory mistrza znalazły stałe miejsca na światowym repertuarze muzycznym .

8 Oto fragment polskiego tłumaczenia do „Kantaty o kawie” :
[…] Na myszy zawszę łasy kot, Popijać kawę lubią panny. Nie może bez niej mama żyć i babcia ją lubiła pić dlaczego więc obwiniać panny?

9 Instrumenty na których grał to:
ORGANY KLAWESYN ALTÓWKA SKRZYPCE

10 Czy wiesz, że… Mistrz Bach tworzył również stylizowaną muzykę taneczną opartą na dawnych tańcach (z Niemiec, Francji i Hiszpanii) sarabandy, allemande, musette [czyt. mizet], gawoty, menuety, a nawet polonezy…

11 DZIĘKUJMY ZA UWAGĘ Źródła, z których korzystałyśmy :
Podręcznik „Muzyczny Świat” cz.2

12


Pobierz ppt "Jan Sebastian Bach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google