Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Renesans w muzyce. Złoty wiek muzyki polskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Renesans w muzyce. Złoty wiek muzyki polskiej."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Renesans w muzyce. Złoty wiek muzyki polskiej.
Renesans - odrodzenie – Motto renesansu „Człowiekiem jestem i myślę, że nic co ludzkie nie jest mi obce” Potrzeby człowieka, jego pragnienia, zainteresowania, poszukiwania sensu życia, odkrywanie radości w życiu to główne zagadnienia renesansu. Cechy muzyki renesansu: utwory renesansowe wywoływały nastrój podniosłego uniesienia, radości z życia lub głębokiego żalu. Formy muzyki renesansu: formy wielogłosowe, wokalne i instrumentalne, motet, msza , madrygał.

2 Kompozytorzy: Giovanni Pierluigi da Palestrina, Orlando di Lasso.
Polscy kompozytorzy: Wacław z Szamotuł, Mikołaj Gomółka, Mikołaj Zieliński. Utwór do słuchania: Wacław z Szamotuł. Utwór – Już się zmierzcha.

3 Złoty wiek muzyki polskiej
Wielkimi mecenasami muzyki byli królowie: Zygmunt Stary i Zygmunt August. Kraków był ośrodkiem kultury muzycznej kraju. Tabulatura – największy zbiór utworów instrumentalnych w Europie. Opracował go Jan z Lublina. W 1580 roku - pierwszy polski śpiewnik autorstwa Mikołaja Gomółki - Melodie na psałterz polski. Instrumenty: lutnie, harfy, flety, puzony, szałamaje, skrzypce, altówki, wiolonczele. Utwór do słuchania: Mikołaj Gomółka. Utwór – Kleszczmy rękoma.


Pobierz ppt "Temat: Renesans w muzyce. Złoty wiek muzyki polskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google