Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wartości w życiu człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wartości w życiu człowieka"— Zapis prezentacji:

1 Wartości w życiu człowieka
opr. Katarzyna Kowalska

2 Wartości to standardy naszych myśli, postaw i zachowań
Wartości to standardy naszych myśli, postaw i zachowań. Określają, kim jesteśmy, jak żyjemy i jak traktujemy innych ludzi. Wartości można określić jako te wszystkie cele, normy i zasady postępowania, które umożliwiają rozwój oraz osiągnięcie trwałej satysfakcji życiowej.

3 Wartością, najogólniej zdefiniowaną, jest wszystko to, co stanowi przedmiot potrzeb, postaw, dążeń i aspiracji człowieka. Może to być przedmiot materialny, osoba, instytucja, idea, rodzaj działania, typ stosunków społecznych itp.

4 AKSJOLOGIA to nauka o wartościach
Aksjologia jest to ogólna teoria wartości i wartościowania. Bada naturę wartości – ich pochodzenie, sposób istnienia, strukturę i hierarchię, zasady stosowania i funkcjonowania, zmienność w czasie i przestrzeni oraz zależności od innych elementów rzeczywistości ludzkiej, zajmuje się też sposobami ich poznawania.

5 Hierarchia wartości wg aksjologa Maxa Schelera:
wartości zmysłowe - obejmują przedmioty przyjemności i bólu oraz różnego rodzaju dobra użytkowe, 2. wartości witalne - szlachetność i podłość, moc i słabość, zalety i wady, 3. wartości duchowe - piękno i brzydota, prawość i bezprawie, poznanie prawdy, 4. wartości religijne - szczęście i rozpacz, uczucia świętości i im przeciwne.

6 Jakie są najważniejsze wartości w naszym życiu?

7

8 WARTOŚCI W NASZYM ŻYCIU:
MIŁOŚĆ PRZYJAŹŃ RODZINA WIERNOŚĆ PATRIOTYZM OJCZYZNA ZAUFANIE TOLERANCJA POKÓJ SPRAWIEDLIWOŚĆ PRAWO DO ŻYCIA WOLNOŚĆ GODNOŚĆ SZACUNEK MIEJSCE W SPOŁECZEŃSTWIE POCZUCIE BYCIA POTRZEBNYM LOJALNOŚĆ HONOR SATYSFAKCJA SUKCES ZAWODOWY PRACA, KTÓRĄ SIĘ LUBI WYKSZTAŁCENIE WIARA, BÓG POZYCJA MATERIALNA, PIENIĄDZE BOGACTWO WRAŻEŃ I DOŚWIADCZEŃ WYGODA I KOMFORT ŻYCIA TWÓRCZOŚĆ, SZTUKA SZCZĘŚCIE DZIECI WŁADZA POLITYKA SPOKÓJ EKOLOGIA WIARA W IDEE ODPOWIEDZIALNOŚĆ SZCZĘŚCIE DĄŻENIE DO CELU

9 Skąd pochodzi ten cytat?
„Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.”


Pobierz ppt "Wartości w życiu człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google