Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Bądź bezpieczny na drodze”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Bądź bezpieczny na drodze”"— Zapis prezentacji:

1 „Bądź bezpieczny na drodze”
Wykonał: Mateusz Kuba

2 Uczestnicy ruchu drogowego
Żeby być bezpiecznym w ruchu drogowym trzeba znać jego uczestników: Pasażer – osoba znajdująca się w pojeździe, np. autobusie, samochodzie czy tramwaju Kierowca – osoba kierująca pojazdem np. rowerem lub samochodem Pieszy – osoba poruszająca się na pieszo lub prowadząca np. rower, a także na wózku inwalidzkim

3 Co to jest właściwie droga?
Aby być bezpiecznym musimy również wiedzieć na czym się poruszamy. Oto pełna droga:

4 Odblaski przede wszystkim
Gdy poruszasz się po zmroku, noś zawsze odblaski. Pamiętaj, aby mieć na sobie ubranie w jasnym kolorze. Pieszy ubrany w ciemne kolory jest widoczny z 20m, w jasną 50m, a z odblaskami 150m.

5 Jakie obowiązki mają piesi
- Pieszy chodzi zawsze po chodniku i po drodze dla pieszych prawą stroną. Nie stój nigdy na skraju chodnika. - Pieszy chodzi poboczem lewą stroną drogi gęsiego. Gdy jest małe natężenie ruchu i bardzo dobra widoczność, piesi mogą iść obok siebie. - Na jezdni, gdy nie ma pobocza piesi idą najbliżej lewej krawędzi. -Po drodze dla rowerów pieszy porusza się gdy nie ma chodnika lub pobocza. Na drodze dla rowerów pieszy ustępuje miejsca rowerzystom. -Pieszy w wieku do 7 lat chodzi drogą pod opieką osoby dorosłej. W miejscu zamieszkania dziecko może chodzić same zajmując całą szerokość jezdni. -Poza terenem zabudowanym piesi poniżej 15 lat po zmierzchu muszą być zaopatrzeni w elementy odblaskowe. -Pieszy przechodzi przez jezdnię po przejściu dla pieszych. -Przechodząc obok bramy upewnij się, czy nie wyjeżdżają z niej samochody. -Jeśli napotkasz na chodniku przeszkodę, ostrożnie przejdź na drugą stronę.

6 Zasady bezpiecznego korzystania z publicznych środków lokomocji
1. Przystanki oznaczone specjalnymi znakami drogowymi. - Przystanek autobusowy - Przystanek trolejbusowy - Przystanek tramwajowy 2. Zasady bezpieczeństwa podczas korzystania ze środków komunikacji miejskiej: - Nie przechodź przed i za pojazdem. Przez jezdnię przechodź dopiero po odjeździe autobusu. - Jeśli tramwaj ma wysepkę, należy do niej się dostać tylko przez przejście dla pieszych. - Jeśli przystanek tramwajowy nie znajduje się na wysepce, to podejdź do niego przez jezdnię w wyznaczonym na jezdni miejscu. - Nie wsiadaj, gdy pasażerowie chcą wysiąść z pojazdu. - Nie potrącaj innych pasażerów. Przepuść osoby starsze i osoby z wózkiem. - Na przystanku stój jak najdalej od krawężnika. - Nie wskakuj do pojazdów, ani nie wyskakuj z niego. - Nie wsiadaj do przepełnionego pojazdu. - Zachowuj się kulturalnie w pojeździe (trzymaj się specjalnych uchwytów, ustępuj miejsca starszym, nie zachowuj się głośno, nie wnoś lodów, zdejmij plecak, nie wyrzucaj śmieci przez okno).

7 Dziecko w samochodzie Każdy kierowca, który przewozi w samochodzie dzieci, powinien zadbać o ich bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy podróżujemy w kraju czy też wyjeżdżamy poza jego granice, musimy pamiętać o tym, iż dziecko powinno być przewożone w foteliku.

8 Jak bezpiecznie przejść przez jezdnie
1. Prawidłowe przejście przez jezdnię: - zatrzymaj się przed przejściem i oceń sytuację. - spójrz w lewo i sprawdź czy z tej strony nie nadjeżdża pojazd - spójrz w prawo i sprawdź czy z tej strony nie nadjeżdża pojazd - spójrz jeszcze raz w lewo - patrząc w lewo przechodź zdecydowanym krokiem przez pasy na przejściu dla pieszych - na środku jezdni spójrz w prawo i upewnij się czy nadal nikt nie nadjeżdża.

9 Znaki drogowe obowiązujące pieszych
nakazu ostrzegawcze zakazu informacyjne

10 Budowa roweru Siodełko – Służy do siedzenia Mostek – mocuje kierownicę
Klamkomanetki – służą do zmiany biegów oraz hamowania (występują też osobno – hamulec + manetki) Rama – Podstawa roweru do której przytwierdza się resztę części Amortyzator - tłumi drgania w celu wyższego komfortu jazdy Tarcza hamulcowa – pełni funkcję opornika Szprycha - splata obręcz wraz z piastą Piasta – umożliwia kręcenie się kół roweru Zacisk hamulca – naciska na tarczę hamulcową w celu hamowania Przerzutka przednia – przerzuca łańcuch na zębatki korby Pedał – przenosi siłę mięśni nóg na korbę Korba – zbudowana z zębatek Łańcuch – umożliwia napędzanie zębatek roweru Opona – jest odpowiedzialna za kontakt roweru z podłożem

11 Widzisz wypadek – wezwij pomoc

12 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji


Pobierz ppt "„Bądź bezpieczny na drodze”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google