Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym."— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym.

2 W roku 2005 w Polsce: zginęło 5 444 osoby rannych zostało osób

3 Średnio w Polsce: Co drugi dzień ginie ( znika ) 30 osób ( 1 klasa)
Codziennie rannych zostaje osób ( ok. 6 klas )

4 Dane dotyczące woj. lubelskiego 2005 rok
Liczba dzieci poszkodowanych w wypadkach - 306 Na drogach województwa lubelskiego z winy nieletnich do lat 14 doszło do 123 wypadków drogowych. Sprawcami 67 byli piesi, a 56 kierujący.

5 Dane dotyczące woj. lubelskiego 2005 rok
Wskaźniki udziału nieletnich w strukturze sprawców i ofiar wypadków wyniosły odpowiednio: sprawcy - 5,0% ofiary - 8,8%

6 Przypomnijmy ! Dziecko jako pieszy.
Chodzi chodnikiem, a w przypadku ulicy bez chodnika, zawsze poboczem lewej strony drogi, a gdy go nie ma lewą stroną drogi. Przechodzi po pasach dla pieszych tylko wtedy, gdy jest zielone światło i pojazdy zatrzymały się. Nigdy nie przebiega przez jezdnię. Wieczorem i nocą oraz w warunkach złej widoczności stosuje różne elementy odblaskowe, aby zasygnalizować kierowcom swoją obecność. Wysiadając z autobusu lub autokaru zaczeka aż odjedzie pojazd.

7 Dziecko jako rowerzysta.
Dobrze gdy używa kasku – chroni głowę. Posiadając elementy odblaskowe i oświetlenie roweru zwiększa swoją widoczność głównie po zmroku. Trzyma się prawej strony jezdni. Zamiar skrętu sygnalizuje wyciągnięciem ręki i odwraca głowę do tyłu aby zrobić to bezpiecznie. Nie jeździ obok drugiego rowerzysty i zbyt blisko parkujących samochodów.

8 Jazda rowerem po zmierzchu.

9 Dziecko jako pasażer. Wszystkie dzieci w wieku do 12 lat, których wzrost nie przekracza 150 cm powinny siedzieć w fotelikach lub na siedziskach dostosowanych do ich wagi i wzrostu, oraz być zapięte pasami . Nie wyrzuca przedmiotów za okno lub nie wychyla się - może kogoś zranić lub zrobić sobie krzywdę. Wsiada i wysiada z samochodu od strony chodnika, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo potrącenia przez jadące pojazdy.

10 Pamiętaj o pasach bezpieczeństwa!

11 Pamiętaj o pasach bezpieczeństwa!

12 ...mamy tylko jedno życie i warto je przeżyć ....

13 Dziękuję za uwagę. W prezentacji wykorzystano :
wybrane slajdy prezentacji Pamiętaj masz jedno życie zamieszczonej na stronie internetowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, materiały ze strony internetowej PZU.


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google